Terveisiä Lieksaa täältä ruuhka-Suomesta

Olette onnekkaita jotka saatte siellä asua.
24557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

ei tunnu onnekkaalta

Äänestä

Kiitos, onhan tämä Lieksa ihan mainio paikka asua. Kaunista seutua ja ihmisetkin mukavia.

Äänestä

Täällä ei vihellä tuuli rässilöissä.

Äänestä

Mitä onnea on siinä, että kunnassa ei ole palveluja eikä kulkuyhteyksiä?

Äänestä

Joo, onhan täällä hyvät mahdollisuudet harrastaa. Kalaakin tulee enemmän kuin ehtii syömään, nam nam.

Äänestä

Matujengit ei puukota ja ryöstä nuorisoa.

Äänestä

Suurin uhka on mummomafia, muiluttavat ihmisiä potkurilla rajalle.

Äänestä

Mikä estää muuttamasta Lieksaan? Yksiöitäkin saa vuokralle +-300 eur/kk eikä tarvitse kilpailla samasta asunnosta kymmenien muiden kanssa.

Äänestä
  • Kohta kaksi vuotta asunut täällä ja en ole viihtynyt. Luonto täällä kaunista mutta ihmiset aivan kauheita. Kateellisia ja kaksinaamaisia.

    Äänestä

Hesassa on paljon ns. juurettomia onnettomia ihmisiä, jotka haluavat takaisin kotiseudullensa.

Äänestä
  • Kotiseutu ei ole enää sama kuin 80-90-luvulla. Pysähtynyt kyläpahanen.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Kotiseutu ei ole enää sama kuin 80-90-luvulla. Pysähtynyt kyläpahanen.

    viihtyisämpiä noi kyläpahaset kuitenkin ovat kuin pääkaupungin lähiöt

    Äänestä

Suomi24 palstan ketjuja lukemalla voi jokainen aukottomasti havaita että Lieksassa asuu pelkästään Hienoja ihmisiä.
Fiksuja, sivistyneitä, kultivoituneita ja intelligenttejä, kauniita ja eroottisia, sekä hyvin sukurakkaita ja aktiivisia erilaisissa riennoissa ja harrastuksissa.
Lieksan vertaista ei ole toista, ei takuulla!

Äänestä
  • Aika useaa noista mainituista ihmistyypeistä olen muuten pannut paljaalla, ehkä jopa kaikkia, paljaalla.

    Äänestä

Suomalaiset ovat rakentaneet hyvinvointi-yhteiskunnan, ja sen tuotoksena suomalaiset ovat vuosia mittauksessa tunnustaneet itsensä onnelliseksi kansaksi. Lieksassa ihmiset voivat olla omia itseään ja elää tervettä ja iloista elämää. Itsestähän se on paljon kiinni, onni elämässä.

Äänestä
  • Hyvin kirjoitettu. Lieksassa kuten Suomessa yleensä ihmisellä on mahdollisuudet vaikka mihin. Itsestähän se on kiinni. Useimmat suomalaiset ovat tämän hoksanneet ja ovat onnellisia elämäänsä.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Hyvin kirjoitettu. Lieksassa kuten Suomessa yleensä ihmisellä on mahdollisuudet vaikka mihin. Itsestähän se on kiinni. Useimmat suomalaiset ovat tämän hoksanneet ja ovat onnellisia elämäänsä.

    Siksi Suomi on ollut jo monta vuotta maailman onnellisin maa.

    Äänestä

KÄVIN LIESKASSA ENKÄ VIIHTYNYT. NURMES ON MIELESTÄNI PAREMPI VARSINKIN KUN VANHEMPANI ASUVAT TÄÄLLÄ.

Äänestä
  • Aloittaja voi olla ennellinen, kun saa olla siellä oravanpyörässä, josta ei kerkiä edes kunnolla kuselle ja paskalle.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Aloittaja voi olla ennellinen, kun saa olla siellä oravanpyörässä, josta ei kerkiä edes kunnolla kuselle ja paskalle.

    Samanlaista oravanpyörää työelämä on Lieksassakin.

    Äänestä

  • Anonyymi00023 kirjoitti:

    Samanlaista oravanpyörää työelämä on Lieksassakin.

    Lieksaa haukkuvat eivät vain yleensä ole työelämässä.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Lieksaa haukkuvat eivät vain yleensä ole työelämässä.

    Väärä luulo. Muutaman vuoden sinnittelen ja sitten lähden muualle. Niin on tehnyt kaikki viroissaan olleet tuntemani henkilöt.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Lieksaa haukkuvat eivät vain yleensä ole työelämässä.

    totta, eivät lähde pois, koska pitäisi nähdä vaivaa, juopottelukaverit ovat Lieksassa, eikä työt kiinnosta.

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Väärä luulo. Muutaman vuoden sinnittelen ja sitten lähden muualle. Niin on tehnyt kaikki viroissaan olleet tuntemani henkilöt.

    Tuskimpa sinä pankolta minnekkään lähdet, jos pelkona olisi työnteko. Lötköttele vaan pankolla edelleen, kyllä mamma tuo sulle velliä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Olette onnekkaita jotka saatte siellä asua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu