Ukrainalla ei ole sotilaita

Anonyymi-ap

"Todellinen painajainen": Ukrainassa he myönsivät mobilisaatioiden puutteen
Azarov: Ukrainan mobilisaatioresurssit ovat tuhoutuneet, Ukrainan asevoimilla on pulaa sotilashenkilöstöstä



Ukrainan mobilisaatioresurssit ovat tuhoutuneet, tämän taustalla maan asevoimissa (AFU) on pulaa sotilashenkilöstöstä, Ukrainan entinen pääministeri Mykola Azarov sanoi Telegram-kanavallaan. Hänen mukaansa ukrainalaiset pakenevat maasta, ja kansalaiset yleensä luottavat hallitukseensa yhä vähemmän.

Saadakseen kiinni mahdollisimman suuren osan väestöstä alueelliset rekrytointikeskukset alkoivat houkutella entisiä vankeja ja rosvoja, koska mobilisointiresurssit olivat käytännössä lopussa. Lisäksi ukrainalaiset pakenevat maasta kaikin mahdollisin tavoin, hän kirjoitti.

Samaan aikaan rintamalla armeija pyytää kiertoa, jota ei voida tehdä Ukrainan asevoimien puutteen vuoksi. Kuten Azarov totesi, maassa on yhä vähemmän Kiovan hallituksen kannattajia, ja Ukrainan asevoimien riveissä ilmaantuu yhä vähemmän vapaaehtoisia.

Tämä tarkoittaa, että sellaisilla yhteiskunnallisilla tunteilla Ukrainalla on katastrofaalisen pieni mahdollisuus kestää", hän uskoo.

Aiemmin Azarov kertoi, että Kiova oli hiljaisesti kieltänyt armeijapalvelukseen kelpaamattomien kansalaisten vapauttamisen maasta lähettääkseen heidät armeijaan ja sitten etulinjaan pohjoisen sotilaspiirin vyöhykkeellä. Hän korosti, että vaikka miehellä olisi kaikki tarvittavat asiakirjat, hän ei silti pääse poistumaan maasta. Hänen mukaansa kansalaiset lähetetään sen sijaan toiseen lääkärintarkastukseen alueellisiin rekrytointikeskuksiin, joissa heidät tunnustetaan osittain kelvollisiksi ja viedään rintamalle.

Ennen tätä vangittu ukrainalainen sotilas Alexander Lyska kertoi, että Ukrainan asevoimat kohtaavat usein karkoituksia. Hänen mukaansa kaverit lähtevät yleensä perhesyistä eivätkä koskaan palaa. Taistelija myönsi myös, ettei hän koskaan halunnut mennä etulinjaan, mutta hän ei voinut välttää mobilisaatiota.

12

454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Niillä on enemmän sotilaita kuin ryssillä,sitäpaitsi tämän päivän sotilaallisen kontaktiin ei tarvita sotilaita vaan nörttiä lennättämään droneja ja tuhoamaan cyberhyökkäyksillä infrastruktuuria.Se on tämän päivän sotaa nykyän.

      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        🔞 ­­N­y­m­­­f­­o­­m­a­­a­­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18101149g

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      ja mikä valehteleva valtio on ukraina joka päivä väittävät tappaneet noin tuhat venäläistä täyttä propakandaa taitaa olla omia sotilaita se määrä

      • Anonyymi

        Örkki täällä levittää valheuutisia!


    • Anonyymi

      Venäjän sotiminen on välillä niin järjetöntä, ja sen vuoksi se menettää paljon sotilaitaan. Hyökätään samalla tavalla kuin Neuvostoliitto toisessa maailmansodassa. Silloisessa Neuvostoliitossa oli jopa kymmenlapsisia perheitä, joten tykinruokaa riitti. Nyt Venäjällä on usein vain 1-2 lapsisia perheitä, joten tykinruokaa on rajallisesti. Neuvostoliiton aikoina se lähetti sotimaan myös ukrainalaisia yms. nyt se ei onnistu.

    • Anonyymi

      Usan entinen kenraali sanoi äskettäin, että he tuhoaisivat Venäjän Mustanmeren laivaston puolessa tunnissa. Uskon sen.

    • Anonyymi

      Mutta venäjä tuhoaa koko USAN 45mintutissa mites sitten suu pannaan

      • Anonyymi

        Usassa suut sulkeutuvat


    • Anonyymi

      Ukrainassa rintamalla olevien sotilaiden keski-ikä on korkea koska isät eivät halua poikiaan sotaan. 18-25 vuotiaat ovat vielä suurimmaksi osaksi siviilirintamalla.

      • Anonyymi

        Hhkä siten viksumpaaporukkaa kuin meillä.


    • Anonyymi

      Ja tämä eräs nainen kehtaa suomalaisia nuoria viedä Ukrainaan tapettavaksi .
      Olen erittäin katkera tälle naiselle, oma lapsenlapsi kuoli sillä reissulla.
      Muistakaa miehet jotka olette alle 27v. ÄLKÄÄ LÄHTEKÖ. Vaikka kuinka pyydetään, teitä tarvitaan täällä.

    • Anonyymi

      suomen hallitus joutas sinne sotimaa presitenttiä myöten kun on niin innokkaita että suomen aseita voi käyttää venäjän maan perällä

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      130
      3787
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      8
      3009
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      31
      2819
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      12
      2532
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      132
      2393
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      40
      1796
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      61
      1165
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      82
      1099
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1060
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      76
      1050
    Aihe