Aloitetaan Riikka Purran puheesta eduskunnassa noin kuukausi sitten.
"Purran mukaan ylimitoitettu sosiaalivaltion malli on tulossa tiensä päähän eikä Suomella ole enää varaa ylläpitää sitä.
– Teeskentelyn ja itsepetoksen aika on ohi. Hyvinvointivaltion idea on perustunut siihen, että olemme voineet ylläpitää laajaa sosiaalivaltiotamme korkean jalostusarvon viennin varassa. Huippuvuosien menestys sai meidät tottumaan liian anteliaaseen valtioon. Rakennemuutos eri toimialoilla on kuitenkin tuonut uuden realismin valtiontalouteen.
Purran mukaan Orpon hallitus toimii toisin."
https://demokraatti.fi/valtiovarainministeri-purra-ylimitoitettu-sosiaalivaltion-malli-on-tulossa-tiensa-paahan/
Seuraavaksi akselerationistiksi tunnustautunut, vielä muutama kuukausi sitten Perussuomalaisia edustanut Marko Meretvuo. Tekstinsä löytyy seuraavan linkin takaa.
https://rekoravela.files.wordpress.com/2023/08/annotation-2023-08-11-181503.png
Meretvuon kirjoituksia on julkaistu aiemmin mysö Perussuomalaisten blogisivustolla ja Meretvuo on tunnustautunut kovan linjan äärioikeistolaiseksi.
https://rekoravela.org/2023/08/11/kiihdytettya-perussuomalaisuutta/
Miten tämä kytkeytyy Purraan ja hänen talouspoliittiseen puheeseensa eduskunnassa? Purra ja Meretvuo näyttävät olevan varsin yksituumaisia siitä, että hyvinvointiyhteiskunnan ylläpitämiselle ei ole olemassa mitään perusteita. koska ei ole varaa ja ihmisoikeuksiin vetoaminen on sosialismia. Keskustalainen kuntavaikuttaja ja opettaja Juho Pahajoki on kirjoittanut viiltävän hyvän analyysin Purran näkemyksistä Perussuomalaisten elokuun puoluekokouksessa. josta seuraavana lainaus:
"Purran ideologinen hyökkäys vasemmistoa kohtaan ei sinänsä yllätä ja Purra on taitava sanankäyttäjä. Purra maalailee kuitenkin kuvaansa aika todellisuudesta piittaamatta. Purran tarina on tuttu tarina itsenäisestä sankarista, jonka empatia ulottuu oman perheen piiriin ja joka luottaa vain itseensä. Tälle sankarille kaikki muu kuin valtion perusmenot ovat turhia, eikä rakenteita jotka perustuvat solidaarisuudelle tai yhteiselle hyvälle tarvita Purran valtiossa, ei varsinkaan ulkomaalaisille, jotka tulevat tänne elämään vain sosiaalituilla. Kun tähän menessä persujen hyökkäyksen kohteeksi ovat joutuneet mamut ja vasemmisto (eli kaikki eri mieltä olevat), voimme olettaa joutuvame jatkossa puolustamaan myös suomalaista hyvinvointivaltiota. Tämä tarina hyvistä lakia ja moraalia ylläpitävistä työtä tekevistä sankareista vastustamassa laiskoja, paheellisia loisia on tuttu aika lailla kaikilta fasistisilta poliitikoilta Hitleristä Trumppiin, Orbaniin ja Putiniin.
No, nyt hyveellinen Purra on kuitenkin laittamassa kaiken kuntoon. Puheessaan Purra toteaa, että hyvinvointivaltio on niin monimutkainen rakenne, että järjestelmän muuttaminen kestää useamman vaalikauden, vaikka oikeastaan se pitäisi purkaa. Hyytävää luettavaa on puheen kohta, jossa Purra harmittelee, että demokraattisissa järjestelmissä valta voi vaihtua neljän vuoden välein, “mutta mikäli haluamme saattaa suomalaisen talouden terveelle uralle, enää niin ei voi tapahtua.” En halua lukea tätä suorana uhkauksena demokratialle, vaikka puhunkin Purran puheen fasistisista piirteistä. Niin hullu edes Riikka Purra ei voi olla? "
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/juhopahajoki/riikka-purran-fasistinen-rasistinen-ja-taivaanrantoja-maalaileva-puhe-tyhjaa-taynna/
Eli kun verrataan näitä Purran ja Meretvuon ulostuloja keskenään, niin niistä on selkeästikin löydettävissä sama ideologinen katsantokanta, jossa demokratia-arvoilla ei näyttäisi olevan kovinkaan suuresti jalansijaa. Kun tämä sovitetaan kovan talouskurin konservatiiviseen kokoomuslinjaan, niin tämä äärioikeistolainen talouslinja toimii sellaisena syötteenä kokoomuslaisille tavoitteille, ettei enää tarvitse ihmetellä myöskään sitä, miksi Purra ja perussuomalaisen politiikan kova keula käyvät yhdessä konservatiivikokoomuslaisten kanssa lyömään kättä yhteen ay-liikettä vastaan. Mitään sympatiaahan (empatia ei kuulu politiikkaan) Purra ei ole osoittanut työntekijöitä kohtaan vaan ulostuloissaan on hyvin kollektiivisesti syyttänyt sekä ay-liittoihin kuuluvia että työttömiä ylipäätään laiskureiksi ja yhteiskunnan tuella eläviksi ideologisiksi työttömiksi leimaamalla kaikki tämän pienen porukan narratiiviin.
Vieläkö joku siis kuvittelee, että Perussuomalaiset olisi muka keskustaoikeistolainen puolue? Joka näin tekee, ummistaa silmänsä totuudelta, joka on nähtävissä sekä Purran että Meretvuon jäätävän ja kalman kylmistä näkemyksistä. Samalla tämä todistaa myös oikeaksi sen johtopäätöksen, että Orpon hallitus on äärioikeistolainen hallitus. Hyvinkin sinimusta sellainen. Kestävätkö Orpon ja kokoomuslaisten perseet merivettä tämän asian kanssa?
https://i.postimg.cc/br7ZXyTL/meretvuo-purra2.jpg
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17969325/kiihdytettya-perussuomalaisuutta
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18100013/meretvuo-kertoi-persujen-kotisivuilla-etta-mitaan-ihmisoikeuksia-ei-ole-olemassa
Paljastaako akselerationistipersun kirjoitus Purran äärioikeistolaisen talousajattelun olemassaolon?
60
859
Vastaukset
- Anonyymi
Kovin on hiljaista porukkaa ollut persujen epäillyn pommimiehen narahdettua "vitsikkäästä" teostaan. Yksi Purran twiitti sekä puolusihteerin haastattelu ja muuten täysi hiljaisuus. Hallituskaan ei ole reagoinut, ei yhtään mitenkään. Ei uskalleta, koska hallitus saattaisi kaatua?
- Anonyymi
Tätä hiljaisuutta ihmettelen suuresti. Koko persu puolue kätkee sisälleen niin paljon väkivallasta ihanoivia niin eikö kukaan siellä eduskunnassa ja hallituksessa ole hereillä? Tämä kaikki on vakava uhka demokratialle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tätä hiljaisuutta ihmettelen suuresti. Koko persu puolue kätkee sisälleen niin paljon väkivallasta ihanoivia niin eikö kukaan siellä eduskunnassa ja hallituksessa ole hereillä? Tämä kaikki on vakava uhka demokratialle.
Mistäköhän hinnasta Kokoomus on hallitusohjelmansa lopulta saanut myytyä Perussuomalaisille (Suomen Sisulle)? Sama mitä on tullut eteen, niin kaikki on pääministerin toimesta tasoiteltu ja lapioitu "erinomaisen hallitusohjelman" piikkiin. Myikö Orpo pääministerikiimassa sielunsa suoraan itselleen Vihtahousulle?
Normaalisti tällainen poliittisen terrorin esiinmarssi otettaisiin hyvin vakavasti valtion johdon taholta, mutta vallitseva vaitonaisuus tiedettäessä Perussuomalaisten aiemmat äärioikeistolaiskytkökset laittaa pohtimaan, että leikkiikö Kokoomus oikeasti bensan ja tulitikkujen kanssa kansallisen turvallisuuden kanssa? Ja sisäministerinä väestönvaihtokirjoittelusta narahtanut Rantanen. Huh huh!!! - Anonyymi
Niinpä. Luulisi ainakin sisäministerin antavan asiasta lausuntoa kun tuppaa muutenkin mediaan lätisemään rajojen sulkemisesta. Nyt vapisee toimistossaan kakat pikkareissa uskaltamatta avata aiheesta suutaan. Persu mikä persu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistäköhän hinnasta Kokoomus on hallitusohjelmansa lopulta saanut myytyä Perussuomalaisille (Suomen Sisulle)? Sama mitä on tullut eteen, niin kaikki on pääministerin toimesta tasoiteltu ja lapioitu "erinomaisen hallitusohjelman" piikkiin. Myikö Orpo pääministerikiimassa sielunsa suoraan itselleen Vihtahousulle?
Normaalisti tällainen poliittisen terrorin esiinmarssi otettaisiin hyvin vakavasti valtion johdon taholta, mutta vallitseva vaitonaisuus tiedettäessä Perussuomalaisten aiemmat äärioikeistolaiskytkökset laittaa pohtimaan, että leikkiikö Kokoomus oikeasti bensan ja tulitikkujen kanssa kansallisen turvallisuuden kanssa? Ja sisäministerinä väestönvaihtokirjoittelusta narahtanut Rantanen. Huh huh!!!Porvarit on porvareita ja käyttävät tyhmiä perseitä hyväkseen, saadakseen työntekijämarkkinat sekasortoon, no siihen nää stnn perseet sopi vtn hyvin ja iloiset ruotsalaisen nuolee ruskeella kielellään aina jotain, että ovat hallituksessa keinoja kaihtamatta, no sitten oikeat TOSI ÄÄRIOIKEISTOLAISET verovaroilla huuhaataansa ihan pystiensä kautta valetta levittävät kristilliset, voi v...., no perseet sopii niillekin syntipukiksi, jos huonosti käy, elikkäs on meillä historian panskin hallitus vallassa, näin meitä työläissuomalaisia ratkaistaan, vi..u, muutan Sverigeen kuninkaallisten elätiksi, ei tartte tätä "paskaa" katella ja perinnön voi lapsille jättää ilman verottajan osinkoja, like "Nalle W"
- Anonyymi
Purra luottaa että kun kesän rasismikohu meni Orpon kanssa vaikenemalla niin kaikki muukin hoituu kun vaan ollaan hiljaa!On meillä kyllä harvinaisen vähän kokonaisuuksia hallitseva hallitus!Taitaa turpeen nosto olla suurin kokonaisuus jonka hallitsevat!
- Anonyymi
Rikkaiden elintason noston ohella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rikkaiden elintason noston ohella.
Keskustan tukema vihervasemmisto hallitus antoi tuhansille laittomasti Suomessa oleville mamuille lisää rahaa mutta ei millään meinannut antaa rahaa Suomen poliisien virkaautojen polttoaineeseen ja monet rikokset jäivät selvittämättä ja tutkimatta. Ja miljardi euroa LISÄÄ kehitysapuun. Samalla monet Suomen köyhät joutuu miettimään ostaako ruokaa vai lääkettä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Keskustan tukema vihervasemmisto hallitus antoi tuhansille laittomasti Suomessa oleville mamuille lisää rahaa mutta ei millään meinannut antaa rahaa Suomen poliisien virkaautojen polttoaineeseen ja monet rikokset jäivät selvittämättä ja tutkimatta. Ja miljardi euroa LISÄÄ kehitysapuun. Samalla monet Suomen köyhät joutuu miettimään ostaako ruokaa vai lääkettä.
Ja 5 miljardia euroa etelä-eurooppaan, eu elpymispakettiin joka ei liittynyt koronaan juuri ollenkaan . Nyt esimerkiksi Italiassa tehdään koteihin remonttia näillä rahoilla. Italian pääministeri sanoi että iso osa Italian saamista miljardeista menee Italian mafialle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Keskustan tukema vihervasemmisto hallitus antoi tuhansille laittomasti Suomessa oleville mamuille lisää rahaa mutta ei millään meinannut antaa rahaa Suomen poliisien virkaautojen polttoaineeseen ja monet rikokset jäivät selvittämättä ja tutkimatta. Ja miljardi euroa LISÄÄ kehitysapuun. Samalla monet Suomen köyhät joutuu miettimään ostaako ruokaa vai lääkettä.
Älä persu lässytä. Kusessa olette koko puolue.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä persu lässytä. Kusessa olette koko puolue.
Ime kommari munaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Keskustan tukema vihervasemmisto hallitus antoi tuhansille laittomasti Suomessa oleville mamuille lisää rahaa mutta ei millään meinannut antaa rahaa Suomen poliisien virkaautojen polttoaineeseen ja monet rikokset jäivät selvittämättä ja tutkimatta. Ja miljardi euroa LISÄÄ kehitysapuun. Samalla monet Suomen köyhät joutuu miettimään ostaako ruokaa vai lääkettä.
Sössö persu, juokse suolle.
- Anonyymi
elät vielä siinä nokian nousussa 🤔 etkö ymmärrä sellainen osuu korkeitaan kerran 300v suomen kokoiseen valtioon !
Suoemella ei ole rahaa pitää tätä hyvinvointivaltiota pystyssä .
jos asioihin ei puututa ajoissa alkavat naapurit järsiä toisiaan ja sitä et varmasti tahdo- Anonyymi
Kaikki sosiaalituki täytyy lopettaa... kunhan se ei koske minua, vai miten se nyt menikään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaikki sosiaalituki täytyy lopettaa... kunhan se ei koske minua, vai miten se nyt menikään.
Kansanedustajien sopeutumisraha pitäisi ainakin lakkauttaa. Menisivät vain suoraan töihin, kun eduskunnan jättävät.
- Anonyymi
Etnonationalistejako tarkoitat ?
- Anonyymi
Seurauksista viis!
HS: Riikka Purra haluaa lisää leikkauksia ja kiristyksiä – ”Näin pitää toimia”
Valtiovarainministeri Riikka Purran (ps) mukaan jo päätetyt säästötoimet tuskin tulevat riittämään.- Anonyymi
Purrallehan ei ole mikään ongelma ruoskia köyhiä, koska onhan hän itse todennut, ettei empatia kuuluisi politiikkaan. Purran silmissä köyhät eivät ole edes ihmisiä ja työttömät kollektiivisesti ideologisia työnlaistajia?
- Anonyymi
Vihervasemmisto oli hallituksessa 2011-2015 ja lapsilta ja vanhuksilta leikattiin ja eu tukipaketteja jaettiin ympäri Eurooppaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vihervasemmisto oli hallituksessa 2011-2015 ja lapsilta ja vanhuksilta leikattiin ja eu tukipaketteja jaettiin ympäri Eurooppaa.
Ja taas jäi ne kompensoinnit mainitsematta ja tarkoituksella?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Purrallehan ei ole mikään ongelma ruoskia köyhiä, koska onhan hän itse todennut, ettei empatia kuuluisi politiikkaan. Purran silmissä köyhät eivät ole edes ihmisiä ja työttömät kollektiivisesti ideologisia työnlaistajia?
Jep, outo katsontakanta Pureskelijalta, 75% äänestäjistään ns. köyhiä, tai shit on suomessa helvetisti miljonääriä, vaik oikeesti vaan yks käärijä, sekin hävisi. . . . onneksi vai muutaman vuoden kestää tää persukusetus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vihervasemmisto oli hallituksessa 2011-2015 ja lapsilta ja vanhuksilta leikattiin ja eu tukipaketteja jaettiin ympäri Eurooppaa.
Kun persut pääsi Sipilän hallitukseen 2015, niin se hyväksyi ensimmäisinä tominaan Kreikan kolmannen tukipaketin, vaikka huusi oppositiossa eduskuntavaaleihin saakka että ei muuta kun piikki kiinni Kreikalta.
- Anonyymi
Ne nihilistit jäädyttävät kaikkein pienimmän eli kansaneläkkeen
indeksikorotukset. SAIRASTA. Sitä ei kovin moni saa eli sillä ei
ole valtiontalouden kannalta merkitystä, mutta sadisteille tuottaa
tyydytystä saada vielä muutama köyhä lisää kärsimään.- Anonyymi
Köyhän kova kuritus on perskokkareiden huvitus.
- Anonyymi
Purran ajattelu. Mitä se on ???
- Anonyymi
Natsi-Saksasta kopioitua
- Anonyymi
Kaaos aivoissa.
- Anonyymi
Voisiko joku Purraa viisaampi kertoa, mistä saadaan rahaa jaettavaksi kaikille halukkaille ja lisäksi ympäri maailmaa kehitystukena? Yksityisen kansalaisen on mietittävä mihin rahat riittää, uskoisin ettei ole montaa halukasta joka jakaa palkkatulonsa muille ja ryhtyy elämään velkarahalla.
- Anonyymi
Mitenkäs tämä kehitysapu liittyy keskustelun aiheeseen? Halu siirtää huomiota poispäin? Haetko tällä varsin kalastelevalla kommentillasi oikeutusta äärioikeistolaiselle politiikalle vai?
- Anonyymi
Purrahan nimenomaan kattaa velkarahalla rikkaiden veronalennukset. Miksi se velka ei olekaan nyt Purralle ongelma kun vielä ennen vaaleja oli?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Purrahan nimenomaan kattaa velkarahalla rikkaiden veronalennukset. Miksi se velka ei olekaan nyt Purralle ongelma kun vielä ennen vaaleja oli?
Purra on päättänyt ottaa mallia 1930-luvun Saksasta Hitleriltä, kun tämä heivasi NSDAP:n työväenpuolueteemat roskiin ja alkoi veljeilemään saksalaisten teollisuuspohattojen kanssa. Saksalainen työväestö toimi siis Hitlerille vain hyödyllisinä idiootteina, kun NSDAP sai vaaleissa kalasteltua näiltä itselleen äänet. Kuulostaako yhtään tutulta viime parlamenttivaaliemme tiimoilta ja etenkin sen jälkeen? Molemmat niin PS kuin NSDAP:kin pudottivat naamarinsa vaalien jälkeen ja "työväenpuolueista" pompsahti esiin kuin vieteriukot laatikoistaan äärioikeistolaisina puolueina.
https://www.suomenmaa.fi/mielipide/perussuomalaiset-petti-aanestajat/
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/sak-syyttaa-rajusti-perussuomalaisia-pettivat-lupauksensa-tyontekijoille-voisi-luonnehtia-vaalipetokseksi/8666154#gs.0vb8ki
https://vaalistaja.fi/perussuomalaiset-pettivat-tyontekijat-jo-ennen-vaaleja/ - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Purra on päättänyt ottaa mallia 1930-luvun Saksasta Hitleriltä, kun tämä heivasi NSDAP:n työväenpuolueteemat roskiin ja alkoi veljeilemään saksalaisten teollisuuspohattojen kanssa. Saksalainen työväestö toimi siis Hitlerille vain hyödyllisinä idiootteina, kun NSDAP sai vaaleissa kalasteltua näiltä itselleen äänet. Kuulostaako yhtään tutulta viime parlamenttivaaliemme tiimoilta ja etenkin sen jälkeen? Molemmat niin PS kuin NSDAP:kin pudottivat naamarinsa vaalien jälkeen ja "työväenpuolueista" pompsahti esiin kuin vieteriukot laatikoistaan äärioikeistolaisina puolueina.
https://www.suomenmaa.fi/mielipide/perussuomalaiset-petti-aanestajat/
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/sak-syyttaa-rajusti-perussuomalaisia-pettivat-lupauksensa-tyontekijoille-voisi-luonnehtia-vaalipetokseksi/8666154#gs.0vb8ki
https://vaalistaja.fi/perussuomalaiset-pettivat-tyontekijat-jo-ennen-vaaleja/Mitä luulet persuista pihalle potkittu venäjämielinen Natoa vastustava ääliöoikeistolainen rotuopin julistaja, mitä järkeä sinun on heiluttaa jokaisessa viestiketjussa natsi- ja r..ssäkorttia persujen suuntaan? Sinun poistaessa luotsinpestin suojista kaikki viestit joissa arvostellaan persuista pihalle potkittuja natseja tai kremlin trolleja koska edustat niitä itse???
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä luulet persuista pihalle potkittu venäjämielinen Natoa vastustava ääliöoikeistolainen rotuopin julistaja, mitä järkeä sinun on heiluttaa jokaisessa viestiketjussa natsi- ja r..ssäkorttia persujen suuntaan? Sinun poistaessa luotsinpestin suojista kaikki viestit joissa arvostellaan persuista pihalle potkittuja natseja tai kremlin trolleja koska edustat niitä itse???
Menikö tunteisiin?
- Anonyymi
Sensuroi ap kun meni kuitenkin tunteisiin pikkuneidillä 🤭
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä luulet persuista pihalle potkittu venäjämielinen Natoa vastustava ääliöoikeistolainen rotuopin julistaja, mitä järkeä sinun on heiluttaa jokaisessa viestiketjussa natsi- ja r..ssäkorttia persujen suuntaan? Sinun poistaessa luotsinpestin suojista kaikki viestit joissa arvostellaan persuista pihalle potkittuja natseja tai kremlin trolleja koska edustat niitä itse???
Kenelleköhän sinä oikein kuvittelet kommentoivasi, kun roiskit noita sakeita juttujasi kaikille kommentoijille, jotka kirjoittavat kriittisesti persujen politiikasta?
- Anonyymi
Raha ei ole kuule muuta kuin numeroita ja lupauksia. Sitä tehdään helposti lisää ihan vaan näppäimistön enteriä painamalla. Se täytyy vaan huomioida ettei tehdä liikaa ettei talous kuumene turhan paljoa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kenelleköhän sinä oikein kuvittelet kommentoivasi, kun roiskit noita sakeita juttujasi kaikille kommentoijille, jotka kirjoittavat kriittisesti persujen politiikasta?
Äitinsä lukenee ne huolella. Muut vain nauravat sepustuksille.
- Anonyymi
Hyvä aloitus. Pistää kyllä miettimään onko PS sittenkään oikea valinta tavalliselle suomalaiselle työntekijälle.
- Anonyymi
Ei nykyisellä Perussuomalaiset-puolueella ja suomalaisella työntekijällä ole enää mitään yhteistä keskenään löydettävissä. Purra ja puolue-eliitti käytännössä myivät suomalaisen työntekijän selkänahan pilkkahinnalla EK:lle, SY:lle ja Kokoomukselle. Kokoomus taisi laittaa Purran ja puolueen valinnan eteen, toinen puoli piti valita ja se ei ollut työntekijäpuoli. Eikä Purra varsinkaan ole osoittanut missään kohtaa minkäänlaista ajatusta saati lausunut sanaakaan työntekijöitä puolustaakseen. Sopivasti työmieskin hipsaisi eläkkeelle pian tämän jälkeen. Perussuomalaiset työväenpuolueena on kuollut ja kuopattu. Adjö!
- Anonyymi
Akselerationistin kirjoitus persublogissa viime juhannuksen tienoilta eli karvan alle puoli vuotta sitten. Vain kaksi päivää sen jälkeen, kun Orpon hallitus oli astunut valtaan eli Meretvuo on ollut yhä PS-puolueen jäsen, kun istuva hallitus oli aloittanut kautensa.
https://web.archive.org/web/20230703171033/https://blogit.perussuomalaiset.fi/marko-meretvuo/pitaisiko-lehdistonvapauteen-puuttua/?fbclid=IwAR3U28Ju-OPoaeMXVEQEwz-KWjcvn6APnXjAw32XVuvX6JTwVzIndg24UEo- Anonyymi
Mutta ei ole enää joten se siitä.
- Anonyymi
Persujen opit on suoraan kremlin käsikirjasta.
- Anonyymi
Ties vaikka puolueella "on jäänyt" takaovi raolleen siihen suuntaan. EU-erohaave kun elää yhä puolueessa eikä persuista ole esim. sanallakaan kritisoitu Orbanin veljeilyä Putinin kanssa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ties vaikka puolueella "on jäänyt" takaovi raolleen siihen suuntaan. EU-erohaave kun elää yhä puolueessa eikä persuista ole esim. sanallakaan kritisoitu Orbanin veljeilyä Putinin kanssa.
Mitä luulet persuista pihalle potkittu venäjämielinen Natoa vastustava ääliöoikeistolainen rotuopin julistaja, mitä järkeä sinun on heiluttaa jokaisessa viestiketjussa natsi- ja r..ssäkorttia persujen suuntaan? Sinun poistaessa luotsinpestin suojista kaikki viestit joissa arvostellaan persuista pihalle potkittuja natseja tai kremlin trolleja koska edustat niitä itse ???
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä luulet persuista pihalle potkittu venäjämielinen Natoa vastustava ääliöoikeistolainen rotuopin julistaja, mitä järkeä sinun on heiluttaa jokaisessa viestiketjussa natsi- ja r..ssäkorttia persujen suuntaan? Sinun poistaessa luotsinpestin suojista kaikki viestit joissa arvostellaan persuista pihalle potkittuja natseja tai kremlin trolleja koska edustat niitä itse ???
Oletko sinä laisinkaan lukutaitoinen vai eikö käkikellossasi pelaa mikään töräyttämäsi kopion potkiessa pelkästään itseäsi suoraan omaan otsalohkoosi?
- Anonyymi
Kuinka sivistyspuolue Kokoomus voi olla samassa hallituksessa persujen kanssa. Samoin kristilliset ja rkp. Eipä ollut tuo kauhukabinetti silloin kaukaa haettu., oli jo enne. Voi Orpo parka. Onko Purra jo aivopessyt koko hallituksen?
- Anonyymi
Onko Kokoomuksen konservatiivisiivellä ja perussuomalaisilla periaatteessa mitään eroa keskenään?
- Anonyymi
Kokkarit lakkasi olemasta sivistyspuolue Holkerin myötä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokkarit lakkasi olemasta sivistyspuolue Holkerin myötä.
Totta turiset.
- Anonyymi
Ovatko persut yksimielisiä Purran kanssa siitä, että empatia ei kuulu politiikkaan? Että esim. köyhän tai vanhuksen kurittaminen ja oikeuksiensa polkeminen on vain hänen itsensä parhaaksi?
- Anonyymi
Perusterroristit.
- Anonyymi
"Ylimitoitettu sosiaalivaltio". Tyypillistä persukieltä. Kuullostaa pahaenteiseltä eikä tarkoita mitään, mutta kuulija voi vapaasti keksiä sille oman merkityksensä
- Anonyymi
Kyllä siinä Mussolinin henki on vahvana aistittavissa.
- Anonyymi
Koskas Purra tulee antamaan selvityksen tästä kansalaisille?
- Anonyymi
Purra väisteli jälleen kerran eduskunnassa esitettyjä kysymyksiä sen minkä ehti. Kokoomuslainen puhemies alkoi itse siirtämään Purralle esitettyjä kysymyksiä työministeri Satoselle vastattavaksi, ettei Purra olisi paineen alla ajanut itsensä miinaan. Purra alkaa olemaan kuin shakkipelin kuningatar-pelinappula, joka odottaa vain vastustajan viimeistä siirtoa, joka kaataa hänet itsensä ja sen jälkeen pääministeristä tehtäisiin shakkimatti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Purra väisteli jälleen kerran eduskunnassa esitettyjä kysymyksiä sen minkä ehti. Kokoomuslainen puhemies alkoi itse siirtämään Purralle esitettyjä kysymyksiä työministeri Satoselle vastattavaksi, ettei Purra olisi paineen alla ajanut itsensä miinaan. Purra alkaa olemaan kuin shakkipelin kuningatar-pelinappula, joka odottaa vain vastustajan viimeistä siirtoa, joka kaataa hänet itsensä ja sen jälkeen pääministeristä tehtäisiin shakkimatti.
Taisit juuri nolata itsesi komeasti. Sitä se sukurutsataustasi teettää, vassari parka.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taisit juuri nolata itsesi komeasti. Sitä se sukurutsataustasi teettää, vassari parka.
Persu-Jugendin koulutuspäivä tuottaa selvästikin tulosta. "Kuinka haukun ja pilkkaan kuin Hitler"-kurssipriimus pisti parastaan? Eugeniikan ihailusihan paistaa hiukan läpi kommentistasi.
Nolasit lähinnä itsesi, ärripurrapersu.
- Anonyymi
Purra on paljastunut pahimman lajin lahtariksi
Ketjusta on poistettu 16 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 692683
- 632624
- 681772
- 241607
- 201540
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91460- 151382
- 381223
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81187- 251106