Kauppakeskuksen pölyisyys

Anonyymi-ap

On muuten pölyä Kupiaisen liukaportaiden yläpuolen tasanteella, eikö sitä kukaan voi siivota ja muutenkin saisi siivoukseen panostaa enemmän.

15

772

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asioi muualla jos ei paikka miellytä.

    • Anonyymi

      Jospa pysyt sitten vaikka kotonasi, jossa varmaankin paikat kiiltää. Tai asioi sitten jossain muualla , arvollesi sopivassa paikassa. Juntti!

      • Anonyymi

        NO no, eipäs aloiteta noin korkealta. Otetaan oktaavia alempaa. kun aloittajakaan ei käyttänyt karkeaa kieltä. Ettei käy keuhkoominen ahistammaan keuhkoo. Meinaan, näin taas kiihtyvän koronan kurimuksessa. Ainakin jos on huononlainen terveys jo muutennii.
        Siisteys kuuluu kyllä elintarvikekauppaan aivan yksiselitteisesti.

        Mitä taas tulee toivotuksiin muualla asiointiin, sitä on huomattavan paljon jo tapahtunut.
        Nyt kilpailevassa liikkeessä on lisääntynyt aivan ilmeisen runsaasti asiakasmäärät ja talveksi voisi tehdäkin vuokrausehdotuksen parkkihallista. Noin niiskus tuki mielessä. Luontokin tykkäis kun ei tyhjää hallia lämmitettäs. Säästäs pensan kulutusta lämmin auto ja tulis pikkunen happihyppely kauppaan siirtyessä tien toiselle puolelle. Liikennevalot olisi todella nyt tarpeen ettei Kiteentien liikenne pysähtyisi jatkuvan asiakasvirran takia.

        Siivous, jos enää tarpeen, olisi tuolloin paljonkin joutusampi sekä edullisempi tehdä kun juntit ei olis jaloissa ja kantaisi hiekat muualle. Siinä voi sitten käyttää karkeaa kieltä ihan säästelemäti, jos muuten ei lattiat kulu.
        Eli sama systeemi kuin Waalruusilla oli Nordeassa. Seuraava rahaSampokin on nyt kuivattu.
        Niin. Nordeaa ei enää ole Kiteellä. Monet juntit kantaa myös hiekkaa kilpailevan kaupan pankkiin. Osa ohi perinteisen junttipankin.

        Paljon on ajat muuttuneet, yksi asia silti säilyy: Asiakas on kuningas, vaikka olis juntti !


    • Anonyymi

      Ei paikat siistinä pysy kun paskasissa ja likasissa kengissä ja vaatteissa asioille tullaan.Voisi juntit käydä suihkussa ja vaihtaa puhtaat päälle ennen korvesta keskustaan jalkautumista.
      Ei tarvii aina olla mehtäläinen.

      • Anonyymi

        Raha se on, joka haisee !
        Näin oli muuan arvostettu pankinjohtaja aikanaan todennut kun sianpaskapunttisen mualaisukon kahville alakertaan pyysi. Olisi salissa ollut vara valita. Hänpä tiesi kokemuksesta: vekselivetoset on monella valkoiset kovat kaulassa sekä toisella vekselillä maksettiin viime kesän ulkomaan matkaa. Oli niiin pikät lomat joillakin. Ei. Eivät olleet sisävesilaivan kapteeneja, vaan niitä toisia.

        Olipahan myös eräs kauppias joka mielellään kaupan puolella käveli takki auki henkseleitään hyväillen. Ei pakutellen.
        Ystävällisesti tervehti KAIKKIA asiakkaitaan. Henkilökunnasta huolehti ja työntekijät arvostivat miestä. Hän korosti tsuppariakin rehellisyydestä joka olisi molempien etu. Voiko tuon paremmin ja ystävällisrmmin ilmaista. Toki, jos ei mennyt perille, löytyi muunlainen mies tarvittaessa
        Tuo mies oli todennut: tavallinen ihminen on paras asiakas. Hän ei jätä laskuaan maksamatta. Ei ole vara jättää kun samalla menettäisi luoton.
        Jätti sanomatta ketkä ovat niitä toiseksi parhaita ja mistä syystä. Ei pidä yleistää mutta kuitenkin, nimenomaan yleisesti ottaen.

        Tuo em. toiminta toisi vieläkin asiakkaita vaikka miten tikitalisaattio yleistyy. Olen 50 % varma, sano muuan mies aikonnaan. Ja aina oli oikeessa. 50 rosenttisesti

        Joskus sitä miettii miksi säästäminen aloitetaan aina siivoojista.

        Eräs arvostettu toimitusjohtaja oli muinoin todennut parin viikon korkeanpaikan leirin jälkeen siivoojalle tutisten:
        On se ihmeellistä. Jos mie olen pari viikkoo poissa tästä toimistolta, kukkaa ei huomoo mittään.
        Mutta jos sie oot poissa päivän, kaikki heti kyssyy, missä se siivooja on ?

        Mietikäämme tuota ihan jokainen noin niiku laajemminkin.
        Paranevaa menestystä kaikille !


    • Anonyymi

      Aloitukseen kommentti:
      Jospa ei ole kaikki pöly vielä laskeutunut.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Siivous ajat kilpailutettu. Työaika minimissä, muuten joutuu pölyt pyyhkimään omalla ajalla. Kauppaan voi tulla muista ovista ei pölyt haittaa.

    • Anonyymi

      Ota pöly rätti mukaan ja pyyhkäse pölyt.

    • Anonyymi

      Ei mitään ongelmaa, niin kauan kun myytävät tuotteet eivät ole paksun pölykerroksen alla..

    • Anonyymi

      ei kinestä t talonmies

    • Anonyymi

      Eipä yllä nii korkeelta pyyhkimään pölyjä, siivoojilla on tikkaat ja niille se kuuluu.

    • Anonyymi

      Näkyykö se pöly silmiin liukuportaita käyttäessä, vai kävellessä?👀

    • Anonyymi

      Näkyy......

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      7180
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      199
      2567
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      106
      2026
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1548
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1089
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      990
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      969
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      78
      870
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      739
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      728
    Aihe