HYVÄÄ ISÄNPÄIVÄÄ KAIKILLE!

Haluan toivottaa hyvää isänpäivää kaikille. Kaikkihan eivät itse ole isiä (kuten useimmat naiset), mutta voihan isänpäivää silti juhlia.

21

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä nykyään jokainen, joka vain identifioituu isäksi, on isä!

      Siispä hyvää päivää potentiaalisesti kaikille!

      • Anonyymi

        Sinä olet siis tuon idean isä!


    • Anonyymi

      Valitettavasti tuoreinpien uutisten mukaan myös isänpäivä halutaan tuhota. Asialla ketkäpäs muut kuin kulttuurimarxilaiset.

      • Anonyymi

        Mitkä uutiset? En löytänyt uutista jossa kulttuurimarxilaisten kerrotaan haluavan tuhota isänpäivän. Oliko kenties persujen suosikkilehdestä MV-lehti?


      • Anonyymi

        Juu, kuulin siitä. Niin Sairasta edes harkita rikkoa Suomalaisten Perinteitä!

        Jos lapsella ei ole isien tai äitienpäivänä juhlittavaksi äitiä tai isää. On hänellä kuitenkin joku läheinen jolle voi kortin ojentaa, tai kahvikutsuille päiväkotiin pyytää. On ihan ok, ottaa silloin isovanhemmat, tädit, sedät tai sijaisvanhemmat paikkaamaan puuttuvaa isää tai äitiä.

        Mutta, EI ole OK, estää Normaaliperheitä viettämästä isien ja äitien päivää vain siksi, ettei pienellä osalla ole jompaa kumpaa vanhempaa elämässään.

        Itse päiväkodissa työskelleenä , nään siellä arjessa että ihan kaikilla lapsilla on ne lähimmät aikuiset. On aivan sama kenet kutsuu, tai kelle kortin tekee, jos ei biologista isää tai äitiä elämässä ole.

        Monilla on mummi, ukki, setä tai äidin poikaystävä kahvitellut isänpäivänä päiväkodilla, myös tädit on tuuranneet isiäkin. Mutta, se on ryhmästä pieni osa, ehkä 3/20 ,eikä jokaryhmässä ollenkaan.

        Kotoa kysytään myös, että kenelle kortti olisi sopiva osoittaa, jos vanhempi on syystä tai toisesta pois lapsen elämästä.

        Myöskään osa vanhemmista/ isistä, ei työmatkojen yms takia kerkiä. Eikä kaikilta tule ketään, vaikka vanhemmat löytyykin.

        Kyllä Suomessa pitää Isejä ja Äitejä juhlistaa. Se on osa Perinnettämme!!!


      • Ei nyt pilata juhlapäivää kulttimarxilaisilla.


    • Anonyymi

      Kiitos, Kiitos!
      Meillä Juhlitaan, suvun isiä. Ja siinä sivussa naisia, jotka mahdollistavat isyyden.

    • Anonyymi

      Heh heh, useimmat naisetko ovat siis isiä??

      No joo, ymmärsin kyllä mitä tarkoitit. Samoin hyvää Isänpäivää kaikille isille.

      Päivän uutisten mukaan yhä harvempi suomalainen mies tulee koskaan isäksi. Tää on huono homma.

      • Anonyymi

        Siis aloittaja taisi sarkastisesti sanoa: useimmat naiset eivät ole isiä..


      • Anonyymi kirjoitti:

        Siis aloittaja taisi sarkastisesti sanoa: useimmat naiset eivät ole isiä..

        Kyllä kyllä, nykyään muuttuvien idetiteettien aikoina ei voi olla varma mistään..


      • Uudelleen lukien havaitsin, että tulipa monitulkintaissempi lause kuin tarkoitinkaan. Hyvä minä!


    • Anonyymi

      On aika hölmöä jättää tekemättä lapsia. Pidän vähän sellaisia miehiä reppanoina, jotka eivät halua aikuistua. Tällaisia elämäntapaintiaaneja on paljon vasemmistopuolueissa.

      • Anonyymi

        Miehen rooli lapsen tekemisessä on loppujen lopuksi varsin helppo. Isänä oleminen vaatii kuitenkin enemmän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miehen rooli lapsen tekemisessä on loppujen lopuksi varsin helppo. Isänä oleminen vaatii kuitenkin enemmän.

        Hieno oivaltava kommentti. Sen takia olen ollut edes siinä viisas, kun olen tiedostanut , ettei minulla ole edellytyksiä isänä olemiseen.
        Eikä se silti sureta, ikisinkkuus on itselle sopiva rooli. Vapaus.


    • Anonyymi

      Hyvää isänpäivää kaikille!

    • Anonyymi

      Hölmöä juhlia isiä, sillä eihän tuollaisia ole kuin pikkulapsilla. Isä ja isi pitäisi ainakin median erottaa, eikä käyttää lapsien kieltä uutisoinnissaan.

    • Anonyymi

      päivä on huono vitsi

      • Miksi niin? Eikö se ole minkäänlaisen juhlinnan paikka jos on isäksi tullut? Moni on jopa sitä mieltä että koko ihmiskuntaa ei olisi olemassa ilman tällaista isyysilmiötä. Vaikka myönnettävä on että naisilla tässä on suurempi ansio.


      • Anonyymi
        DrWise kirjoitti:

        Miksi niin? Eikö se ole minkäänlaisen juhlinnan paikka jos on isäksi tullut? Moni on jopa sitä mieltä että koko ihmiskuntaa ei olisi olemassa ilman tällaista isyysilmiötä. Vaikka myönnettävä on että naisilla tässä on suurempi ansio.

        Aivan , Jumalakin on meidän taivaallinen Isämme.


    • Anonyymi

      Kiitos

    • Anonyymi

      Sukusolujen luovuttajan päivänä voisivat naisetkin juhlia, eikö?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta

      Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä
      Ruoka ja juoma
      53
      1329
    2. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      123
      1324
    3. Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun

      ...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa
      Ikävä
      122
      1193
    4. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      138
      1023
    5. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      101
      887
    6. "Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut

      Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten
      Maailman menoa
      328
      820
    7. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      724
    8. Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:

      Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap
      Iisalmi
      54
      636
    9. Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen

      Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist
      Ikävä
      49
      629
    10. Lienee aika luopua siitä kaikesta

      mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j
      Ikävä
      64
      602
    Aihe