Revennyt keltarauhanen, mahd hematooma vatsaontelossa

Anonyymi-ap

Gynellä tehtiin ultra sisäkautta, kp 23/29. Toisessa munasarjassa näkyi ilmeisesti revennyt keltarauhanen. Lisäksi vatsaontelon pohjalla näkyi jokin kirkaskaikuinen tiivistymä. Lääkäri ei ollut varma onko suolen lenkkejä vai ehkä hematoomaa. Pyydettiin tulemaan parin viikon päästä uudestaan että katsotaan miltä sitten näyttää.

Onko kenelläkään kokemusta vastaavista jutuista, voisiko tiivistymä kertoa endometrioosista? Ei ole koskaan todettu mutta tuli mieleen. Mitään erityisiä oireita ei ole.
Mitä tuollainen kirkaskaikuinen yleensä tarkoittaa ultrassa? Entä onko normaalia jos on tuollainen hematooma,mitä muuta voisi olla kyseessä?

8

558

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      toiminnallinen kystä. kaikututkimuksessa se näkyy tasaisena tummuutena

      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        🍑 ­­N­­y­­­m­f­o­­m­a­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#18103438h

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Ap lisää vielä, että lääkäri luonnehti tätä kirkaskaikuista löydöstä myös hypoechogeniseksi. Osaako joku kertoa mitä se tarkoittaa, viittaako enempi hyvälaatuiseen vai mihin?

    • Anonyymi

      Nosto, kokemuksia kellään? Voisiko tuo vatsaontelon pohjalla näkynyt olla endometrioosia?

    • Anonyymi

      Vielä nostelen. Voisiko kuitenkin olla niin että olisi ollut jonkinlainen ehkä kohdunulkoisen raskauden alku joka mennyt kesken alkuunsa ja vuotanut sinne vatsan puolelle? Lekurin ensimmäinen arvio nimittäin oli kohdunulkoinen, mutta virtsatesti oli kuitenkin nega.

      • Anonyymi

        Ai että ikävä tilanne, jos


    • Anonyymi

      Ap vielä jatkaa.

      Jotain outoa tässä tuntuu olevan. Kuukautiset olleet tähän asti hyvin säännölliset mutta nyt kolmatta päivää myöhässä. Testiä en ole tehnyt koska raskauden mahdollisuutta ei viime kierron aikana ole ollut.

      Voisiko se hemorragisoitunut keltarauhanen aiheuttaa kierron pitkittymistä? Eilen oli outoa jomotusta vasemmalla alavatsalla säteillen jalkaan. Helpotti kuitenkin lopulta. Olisko johtunut keltarauhasesta, voiko sen surkastuminen tehdä tuota?

      • Anonyymi

        munasarjakasvaimet voi aiheuttaa vuotohäiriöitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      280
      2908
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      49
      2298
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      1997
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      114
      1723
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      105
      1664
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      56
      1189
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe