On kateltu omakotitaloa myös Raahesta tietystä paikasta, ehkä on viimeiset mahdollisuudet teidän pistään myyntiin sen alueen taloja joista kiinnostunut. Tällä hetkellä ei ainoatakaan näytä olevan myynnissä. Kolmen vuoden aikana ollut yksi.
Ystävällisin terveisin
?
Näyttää olevan viimeiset mahollisuudet tuoda myyntiin talonne?
14
770
Vastaukset 14
- Anonyymi
En ole vielä löytännyt Raahesta paikkaa jonka nimi olisi kartassa"Tiettypaikka" tai "Sen alue". Oletko nyt varma, että haet Raahen alueelta?
- Anonyymi
En Myy.. Liian hyvä tontti.
- Anonyymi
Pattijoella..hyvin pesty tontti, meren välittömässä läheisyydessä
- Anonyymi
Pattijoki vesijättöaluetta. Asuma kelvotonta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pattijoki vesijättöaluetta. Asuma kelvotonta.
Lestajättöaluetta, TODELLAKIN asumakelvotonta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lestajättöaluetta, TODELLAKIN asumakelvotonta.
Näin on näppylät, pentulaumoja sekä vesimassoja, mukava kisuta niitten kansa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lestajättöaluetta, TODELLAKIN asumakelvotonta.
Lestamaniac löysi tähänkin keskusteluun saman pointin, kuin kaikissa muissakin keskusteluissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lestamaniac löysi tähänkin keskusteluun saman pointin, kuin kaikissa muissakin keskusteluissa.
Ympäri mennään ja yhteentullaan, kaikkeen on kylvetty ydin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lestamaniac löysi tähänkin keskusteluun saman pointin, kuin kaikissa muissakin keskusteluissa.
Älä lestajoelle mene ikinä..kirjoitin 80 luvun alussa merikadun yläasteella ainekirjoituksen tunnilla hyvä jutun miksi pattijoen ja raahen rajalle pitää rakentaa aita.ope tykkäs kirjoituksesta muttei eräs ope joka asui patti eli lestajoella.uskonnon ope ja lesta ja lapsia helvetisti.tyypillinen lestajokinen valepukki.
- Anonyymi
Miten saada pienemmällä sähköenergialla hyvä lämpö?
Testaa jos et usko!
Sähköpatterit vievät minimissään 750w / tunti, termostaatti tietysti katkaisee lämmittämisen sen mukaan miten on säädetty sähköpatteri.
Nykyisin on olemassa pienitehoisia mutta erittäin kuumaksi lämpiäviä lamppuja (8wattia mahdollisesti vähemmänki). Lamppu on pieni ehkä noin 3cm - 3,5cm halkaisialtaan. Kun niitä laittaa 10cm välein 90kpl peräkkäin metallikiskolle (ei puuhun, kuumuus niin kova että voi kuiva puu syttyä palamaan), tarvitsee tietysti kannan ja johdot. Sitten asennat olohuoneeseen lähemmäksi lattiarajaa seinään tai ikkunan korkeudelle riviin ehkä noin 10cm päähän toisista lampuista (lamppu ja lampun kanta joka hyvä olla metallia, kuumenevat noin puolessa tunnissa niin kuumiksi, että mikäli kosket niihin, kosket kuin kuumaan hellalevyyn). 90kpl = 27metriä. Koska nukut makuuhuoneessa jossa ovi niin makuuhuoneessa hyvä olla sähkölämmityksessä termosaatti patteri, muuten valaistustehon on huikea. Voit myös käyttää etäkytkintä jolla halutessessasi voit osan lampuista kytkeä pois vaikka sängyssäsi. En tiedä noiden lampun koostumus on mutta eivät ole ledilamppuja, joitain muita energialamppuja, eivätkä ole kohdelamppuja.
Miten tuollaisen rakentaa? Sen kaiken jos rakentaa uusista osista maksaa paljon. Lamput ovat noin 4euroa / kpl jopa alle. Muut kuten kantaosat ehkä voi löytää käytettyinä kun jossain uudistevat sähköt ja valaistus, johto hyvä olla uutta. Kytkennät vaatii osaamista. Ja mahdollinen kaukosäädin sarja. Kokonaisuus maksaa todennäköisesti enemmän kuin sähköpattereiden hinta mutta pimeinä aikoina kotisi olohuoneessa-, keittiössä on huikea valaistus. Joten ei mene erikseen valaistukseen sähköä, siitäkin tulee säästöä, eikä tarvitse nuokkua pimeässä talossa.
Mietitippä mikä on hyötysuhde jos teillä on 90kpl x 8watin kuumenemia lamppua jossa kantakin kuumenee? Vai onko parempi termostaatilla toimivia pattereita olohuoneeseen kaksikappaletta, keittiöön yksi, makuhuoneeseen yksi, kylpyhuoneeseen yksi, muualle 1-3kpl?
Pattereiden päällä ollessa yhteisteho talvipakkasilla jossain tuhansissa wateissa. Lamppujen jos 90kpl riittää huomattavasti vähemmän kuluu energiaa kun huomioi kaikki tekijät. Ehkä lamppujenki tehoa voi kohottaa mikäli vaikkapa seinänpuolelle laittaa kaikkiin lampunviereen jonkin kaarevan ohuen levyn joka sinä myös kuumenee. Aivan kuten tiedät aikoinaa 60watin hehkulamppu pöytämallisessa metalli lampun sisällä oli niin kuuma, että lämmin siinä tuli.
- Anonyymi
"Nopeat syövät hitaat?"
- Anonyymi
Ohi on.
- Anonyymi
Älä muuta Raaheen. Vältä kuin ruttoa. SSAB pienenee nyrkkipajaksi lähiaikoina, keskusta on menossa konkurssiin hyvää vauhtia jne.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2231389Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va246943- 89856
Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti48752Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan66742Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48693- 81611
- 24605
Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös
Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko67604- 109589
Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan76588- 49578
- 39569
Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa
Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja302561Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34554Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27553Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.46548Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?
En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U47534Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks64519Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94509