Myymättömät uudiskohteet

Asuntomarkkinoiden tilanne on nyt mielenkiintoisessa vaiheessa. Vuosikausia ylikuumana käyneet markkinat ovat täysin pysähtyneet. Ennen tätä, kuumana käyneinä markkinoilla uudisasuntojen ostajia vedätettiin vuoratonteilla, yhtiölainoilla ja pienillä huoneistoilla. Kaksiot saattoivat olla 30 neliöisiä, jollaisia ennen olivat yksiöt!

Tämä johti siihen, että uudet talot tehtiin rakennuttajien eli grynderien ehdoilla. Siitä seurasi, että markkinat täyttyivät asunnoilla, joilla ei ollut ainakaan tavalliselle omistusasujalle kovinkaan suurta hyötyä. Käytännössä pieniä kämppiä huonolla varusteilla ja kallillaa ylläpitokustannuksilla tuottivat nollakoron aikaan ylikuumana käyneet markkinat.

Niinpä on mielenkiintoista seurata, paljonko on myymättä uudiskohteita ja miten tilanne kehittyy.

8

518

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Hups. ei 8mrd vaan 0,8mrd.


    • Anonyymi

      Voi hölmöä, ei suomen kokoisessa maassa loputtomiin riitä asunnonostajia, ei edes kusiaisia, suomen herrojakaan !
      Ja kun velat on kokonaan maksamatta, on se kerrassaan pattitilanne luvassa.

      SUURI KUSETUS "työvoimapula"-valheilla ja "nolla"-korkojallituksella on tullut tiensä päähän ja loputon YLI-velkaantuneisuus vain edessä, eihän noilla pienillä palkoilla JÄTTI-velkoja maksella, hyvä että seilviävät natsien HINNAN-nostoista natsien samalla myös kiihdyttäessään IRTISANOMISIA !

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/18100528/quotkeskipalkatquot-menikin-taysin-uusiksi-siksi-porrrrrvari-tulotietoja-salaii-!!!!

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/17957488/koron-nostot-pankkien-pelastamiseksi-ainoastaan-!---sopuli-maksaa-pankit-pelastuu-!

      t. haans.sea, luotettava ja varma, ei kusettaja !

      • Anonyymi

        Eihän näitä omistusasunnoiksi tarkoitettu, vaan sijoittajille.

        Rahoituksen piti tulla SDP:n kätilöimänä taikaseinästä. PKS vuokraloisten enemmistö saa asumis- tms tukia, joten asumistuilla piti näissäkin taloissa kulut suurimmalta osin kattaa. Ja lahjahevosen suuhun kun ei katsota, niin silloni huonompikin laatu (asunnot vailla säilytystiloja ym) on ihan OK.

        SDP:n mielestä palkkoja ei voi nostaa, mutta asumistukiin riittää rajattomasti rahaa. Logiikka on ilmiselvä - vuorkaloisille ei kerry varallsiuutta, joten pysyvät köyhinä ja almuista (vappusataset ja asumistuet) riippuvaisina koko ikänsä. Eli pysyvä tuskollisina vappusatasten jakelijoiden äänestäjinä.

        Eikä tästä valita kepulit eikä kokkareetkaan, koska asuntobisneksessä liikkuu isot rahta, joista moni pääsee kuorimaan kymmenykset päältä.

        Ja sujuuhan asuntobisnekseen liittyvien lahjusten vastaanotto hyvin demareiltakin, esimerkkinä vaikka Vantaan ex kaupunginjohtaja

        Kuten olemme jo nähneet, omistusasuminen on myrkkyä SDP:lle. Omistusasujille on tapana vaurastua, minkä jälkee saattavat äänestää väärin. Siksi omistusasujista pitää päästä eroon -> mm. verovähennysoikeus pois.

        Toisaalta SDP:llä ei ole pienintäkää ongelmaa kaataa verovaroja koti- ja ulkomaisten sijoittajien taskuun. Pidetään hyväveliverkosto tyytyväisenä taikaseinästä saadulla rahalla, niin saadaan ehkä jotain omaankin taskuun + äänestäjäkunta kiittää.

        Onhan oivasti käytetyillä verovaroilla saatu ohjattua asuntosuunnittelua jo 15 vuotta. 60-70 % kaikista asunnoista on mennyt vuokralle ja näistä miniyksiöitä ja kääpiökaksioista liki kaikki. Varmaankin on saatu juuri sellaisia sosialismin utopiaa edustaneista asuntoja kuin SDP on meille soveliaksi katsonut.


    • Anonyymi

      Tiedän mistä saa 24 neliön kaksioita

      • Anonyymi

        SDP ja virheiden kätilöimänä on meille tällaisia rakennettu. Pidetään kansa käyhänä ja ahtaissa asunnoissa... joiden kulut maksetaan suurelta osin taikaseinästä (asumistuki).

        Ja kansa kiittää hyväntekijöitään (SDP+virheet)!


    • Anonyymi

      Pienistä kusiluukuista tosiaan helvetillinen ylitarjonta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      56
      1722
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      24
      1352
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      99
      1042
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      773
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      44
      765
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      20
      579
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      28
      571
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      31
      513
    9. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      55
      493
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      443
    Aihe