Miten nää kehtaa?
https://www.adressit.com/elakejarjestelma_lakkautettava
Eläkejärjestelmä on lakkautettava
11
564
Vastaukset
- Anonyymi
Jep.
Entisajan syytinkijärjestelmä tilalle.
Omaisille velvollisuus huolehtia vanhuksistaan näiden elämän loppuun saakka. Asunto, ruoka, terveydenhuolto, vaatetus, jne.
Asunnoissa jokin nurkka pyhitettävä senioreille, keinutuoli ja soppakaukalo lusikan kera maitomukin vieressä riittää. Helpostihan sellainen järjestyy kerrostalokolmiossa.- Anonyymi
Juu ja kanfferitippapullo kipuja lieventämään ja elämää sulostuttamaan…
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu ja kanfferitippapullo kipuja lieventämään ja elämää sulostuttamaan…
Hota pulveria eli inkkaripulveria täytyy myös olla tarjolla. Sitä piriä sisältävää.
- Anonyymi
Nämä adressin kirjoittajat on kaikki sellaisia jotka ei ole tehneet töitä, eli eivät saa työeläkettä joka ei kuulu sosiaaliturvaan vaan ovat eläkevakuutus yhtiöiden rahoja joita on kerätty ja sijoitettu . Mutta saahan sitä adresseja kirjoitella, saattaisi kyllä tulla aikamoinen kahina jos tuollaista joku yrittäisi tehdä?
- Anonyymi
😂😂😂
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hota pulveria eli inkkaripulveria täytyy myös olla tarjolla. Sitä piriä sisältävää.
Toinen vaihtoehto on tehdä töitä kuolemaansa asti.
- Anonyymi
Siis eläkeläisten rahat olisivat velkavipua 🤣ja inflaatio nousisi tällä menolla yli 100%
- Anonyymi
On hyvä muistaa se tosiasia, että palkansaajien työeläkejärjestelmä on täysin velaton, itse asiassa rahastoissa on noin 250 miljardia säästöjä, jotka on sijoitettu turvaavasti ja sijoitustuotot helpottavat ensisijaisesti työelämässä olevia pitämällä työeläkevakuutusmaksut alhaisempana kuin ne ilman näitä sijoitustuottoja olisivat.
Työeläkejärjestelmän maksamat työeläkkeet tuottaa verotuloja valtiolle eli valtio on saamapuolella eikä kustannus, vaikka joskus tätä faktaa halutaan ’piilottaa’ poliittisista syistä.
Tuo rahastoissa oleva rahamäärä on reippaasti suurempi kuin valtion koko velka, joten eipä ihme, että jotkut poliitikot himoitsevat tuon rahapotin saamista valtiolle. Onneksi se on tehty erittäin vaikeaksi sosialisoida.
- Anonyymi
Haista sinä kommari kissan paska, Venäjällä on vielä tilaa sinulle , tervemenoa.
- Anonyymi
Suomen työeläkejärjestelmä todettiin maailman kuudenneksi parhaaksi juuri julkaistussa kansainvälisessä vertailussa. Ruotsin ja Norjan vastaavat järjestelmät jäivät taakse, Tanskan oli edellä.
Suomen järjestelmän erityisiä vahvuuksia oli luotettavuus ja läpinäkyvyys. - Anonyymi
Yhdeksän allekirjoitusta näyttää olevan. Yksi outo nimikin: Riikka Purra. Onkohan tosiaan kyse valtiovarainministeristämme vai joku kaima.
Aika huolestuttavaa, jos kyseessä tosiaan on valtionvarainministeri
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845087Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.243446Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j322771Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.581800- 471576
- 941362
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441346Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2411311Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.731058IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra54935