Olisiko Rehn sittenkin paras valinta ?

Pitkä kokemus EU johtotehtävistä, ja korkein sotilasarvo kaikista ehdokkaista. Ei kiitos Stubbille ja Haavistolle. Rehnille (ja Juicelle) ääni 👍.
11358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ylen gallubit kertoo toista, mutta ne voi vielä vaihtua moneen kertaan. Ollilla paras CV kaikista.

Äänestä
  • MT:n gallupin mukaan Ollilla vähiten vastustajia.

    Äänestä

Ollin ansioihin kuuluu Alpo Rusin puolustaminen. SDP johtoisen SUPOn hyökkäys Rusia kohti oli jo silloin ilmiselvää Halosen piilo kostoa Ahtisaaren pporukkaa vastaan.

Komissaarina lepsu Olli ei uskaltanut puuttua ja konahtaa ja olla tiukkana velkaisille maille (Kreikka jne.) ja se maksoi kaikille maille..eniten harmittaa kreikkalaisten vuosien kurjuuden puolesta.
Olli olisi kyllä koko kansaa ajatteleva pressa.

En silti äänestä. Kriisitilanteessa ei ehkä jämäkkyyttä löydy.

Äänestä

Hyvä vaihtoehto olisi, pitäisi vain erottua enemmän sieltä muiden joukosta...

Äänestä

Rehn on taloustieteilijä eikä sellaisella osaamisella ole merkitystä kun Suomeen äänestetään seuraavaa tasavallan presidenttiä.

Ulkopolitiikka on tasavallan presidentin ydinosaamisen aluetta ja siihen hommaan on Haavistolla jo 40-vuoden kokemus. Stubbilla ei ole siitä asiasta yhtään mitään osaamista ja jopa tällä Timo "heh-heh" Soinilla on paljon enemmän kokemusta ulkopolitiikasta kuin on jollakin Älexanderri Stupidolla.

Äänestä

Kyllä kansan pitäisi nyt oivaltaa.Niinistö aiheutti vastakkain asettelun Venäjän kans.Jonkun pitää luovia ulos tästä.Eri asia jos Venäjä ei välitä niin ihan sama kuka asioita hoitaa.Mutta jos kuitenkin vastakkais asettelu on lopullista.Tulevan johtohahmon pitää pystyä purkamaan tämä asia.80v rauhaa kerralla kaput koko rauha.

Äänestä

Rehn .Kokenein ja vakain vaihtoehto kyllä.

Äänestä

Itse olen ollut Rhen kannalla varovasti koko ajan, vaikka en keskustaa puolueena juuri siedä mutta tuohan onkin jo tavallaan loppu. Rhen on asiallinen rauhallinen valtiomiesmäisin ehdokkaista ryvettymätön. Haavistolla on taustansa ja Aaltola alkaa mennä överiksi, Stub on liian kokomuslainen saa tämä laij nyt olla vähän aikaa , ehdokkaat on kaikki leimaantuneet globalisteiksi lienee pakko saattaisi Eu lla olla sanottavansa muuten...

Äänestä

Rehn yksi hyvistä vaihtoehdoista. Kolmen kärki ihan hyvä: Haavisto, Stubb ja Rehn.
Nämä kolme ehdokasta riittävät.

Äänestä

Tuskin työläiset keskusta-oikeiston herroja ja finnejä rouvia äänestelee tasavallassa. Rehn on suonen pankin pääjohtaja, mutta kepulainen niin kuin esko aho, joka hengailee venäjän pankkien johtokunnnissa ja liekö nyt jossain kiinan homlissa. Eikä se Rehn ole mikään mauno koivisto ole joka ajoi suomea länteen, kun kepu ajoi itään, eikä ole luonnnollist karismaa. Stubbi ei ole vaihtoehto taviksille, kun on pääomapiirien ehdokas, äänestäköön häntä pääomilla ja onaisuuksilla elävät. Eikä ihmisiä mikään laitaoikeisto kiinnosta niinkö tämä halla-aho, nämä puolueena ajaa eroa eu:sta ja lännestä, niin kuin nämä persusuomalaiset puolueen pitkän linjan tavoitteessaan meinaavat.

Sosiaalidemokraattiset pressat on olleet ihan asiansa ajavia, eivät tavoittele kuuta taivaalta ja hommat hoituu ja asiat kitkuttelee eteenpäin niin, että kaikki suuret linjat ja asiat tulee hoidettua.

Äänestä

Rehn, Halla-aho ja Aaltola, näistä ei kukaan pääse vaalin toiselle kierrokselle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Pitkä kokemus EU johtotehtävistä, ja korkein sotilasarvo kaikista ehdokkaista. Ei kiitos Stubbille ja Haavistolle. Rehnille (ja Juicelle) ääni 👍.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu