Kaverisuhteesta

Anonyymi-ap

Kuulostaa ehkä tyhmältä mutta kysyn kuitenkin. Kannattaako uutta kaverisuhdetta jatkaa normaaliin tapaan jos vaikuttaa että toinen on ihastunut/lämpöilee/toivoo enemmän multa ? Itse en ole kiinnostunut siinä mielessä. Miten sä tekisit? En kirjoita yksityiskohtia.

21

1404

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos tämä ihmissuhde on sinusta jatkamisen arvoinen? Ei kai sen pitäisi vaikuttaa jos toinen tuntuu pitävän sinusta enemmän. Älä anna turhia toiveita muusta kuin kaveruudesta. Ole hyvä, reilu ystävä.

    • Anonyymi

      Miten ajattelet että toinen on ihastunut ja toivoo enemmän. Millaisista merkeistä sen huomaat?

    • Anonyymi

      Jos vain "vaikuttaa" voi totuus olla niin tai näin.
      Kun kerrot kaverillesi, että et ole kiinnostunut sillä tavalla, yleensä se toisenkin kiinnostus hiipuu eikä hän enää toivo sinulta yhtään enempää. Ei kannata kuvitella, että tunteet ovat muuttumattomia, sinä vaikutat niihin.

      • Anonyymi

        Samaa mieltä. Mahdolliset tunteet katkeaa siihen, kun käy selväksi että ne on yksipuolisia. Pahin on epämääräinen kyräily ja kaartelu. Aloittaja on voinut myös tulkita väärin, kerranko sellaista sattuu. Luuloihin ei kannata perustaa mitään. Juttu selviää saman tien sanomalla jotain tyyliin "kiva kun me ollaan näin hyviä kavereita, eikä ole muuta vetovoimaa sotkemassa välejä".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Samaa mieltä. Mahdolliset tunteet katkeaa siihen, kun käy selväksi että ne on yksipuolisia. Pahin on epämääräinen kyräily ja kaartelu. Aloittaja on voinut myös tulkita väärin, kerranko sellaista sattuu. Luuloihin ei kannata perustaa mitään. Juttu selviää saman tien sanomalla jotain tyyliin "kiva kun me ollaan näin hyviä kavereita, eikä ole muuta vetovoimaa sotkemassa välejä".

        Ei sellaista väärin kukaan tulkitse , kyllä sen humma jos toisella on toiveita joita ei voi täyttää edes .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei sellaista väärin kukaan tulkitse , kyllä sen humma jos toisella on toiveita joita ei voi täyttää edes .

        Ihan kokemuksesta puhun väärintulkinnoista. Sekä itsellä että muilla.


    • Anonyymi

      Tässä yksi näkökulma. Miksi sä rajaisit turhaan jonkun ihmisen pois elämästäsi? Senkö takia, ettei teillä EHKÄ ole aivan samat tunnelmat toisistanne? Onko se ongelma?

      Mun ystävä tutustui aikoinaan ulkomailla yhteen naiseen, johon se ei kiinnittänyt kahteen vuoteen mitään kummempaa huomiota. Se tuli Suomeen välillä moneksi vuodeksi, eikä suurin piirtein muistanut koko naista sinä aikana. Nyt se on taas siellä samassa paikassa ulkomailla työn takia ja yhtäkkiä ne on alkaneet deittailla.

      Yksi tuttu nainen oli sinkkuna vuosikymmenet ja päättänyt, ettei ketään haluakaan. Sen tykkäsi elää lähes erakkona ja oli sitä mieltä, ettei se lähde mökistään edes keskustaan kenenkään perässä. Annapa olla kun se tutustui sattumalta yhden sovelluksen kautta yli 300 km päässä asuvaan naiseen ja rakastui siihen. Ei enää puhettakaan mistään erakkoudesta.

      Mä olin kerran tosi rakastunut yhteen naiseen ja alettiin seurustella. Luulisi siitä menosta, että oltaisiin vähintään naimisissa nykyään mutta eipä olla. Se juttu kuoli sauhuun muutamassa vuodessa.

      Mitä tahansa voi tapahtua tänä vuonna tai ensi vuonna, tai 20 vuoden päästä.

    • Anonyymi

      Olen ollut juuri se ihastuneempi osapuoli. Nyt kun pitäis tavata pitkän tauon ja toisen etäisyydenoton jälkeen, mietin pitäiskö etukäteen kertoa, että fiilikset meni pois kun oli ykspuolisia. Helpottaisko kiusaantumusta tilanteessa vai lisäisin vain sitä?
      Tekis mieli kertoa ettei toinen turhaan kuvittelis mun yhä olevan liekeissä.

    • Anonyymi

      Laitatko tekstarin vai kirjeen?

    • Anonyymi

      Mitä mieltä ootte, kannattaako pohjustaa kaveripohjalla oloa ennen tapaamista kun on ennen ollut se ihastuneempi osapuoli? Auttaisko viesti kaveruudesta poistamaan kiusaantumisen?

      • Anonyymi

        Ehkä jossain tapauksessa. Vaikka näin: "kiva nähdä pitkästä aikaa. Yritän nykyään ehtiä näkemään kavereita enemmän"


    • Anonyymi

      Olen ollut se enemmän ihastunut ja ystävyyttä enempää halunnut, joten täytyy ehkä kirjoittaa suoraan, että tilanne on muuttunut.

    • Anonyymi

      Kannattaako tunnelmia selventää ennen tauon jälkeistä tapaamista?
      Onko kokemusta? Rentouttiko tilanteen vai tuliko kiusallisemmin mennyt ihastus mieleen?

      • Anonyymi

        Riippuu varmaan mihin tilanteeseen jäitte, miten pitkä tauko on ollut ja miksi se tauko tuli. Eri juttu onko välissä kuukausia vai vuosia. Jos on mennyt vuosia näkemättä on varmaan sanomattakin selvää, ettei mitään kummempaa ole meneillään.


    • Anonyymi

      Elokuussa nähtiin.

    • Anonyymi

      Selittelisittekö etukäteen jos tapaamisesta on vain muutama kuukausi?

    • Anonyymi

      Eikö mitään kokemusta tauon jäljeen tapaamisesta ? Ootteko menneet tapaamiseen muina muikkeleina vai tekstailleet ensin tunteiden muuttunisesta kaverillisuksi?

    • Anonyymi

      Help

    • Anonyymi

      Eikö kellään kokemusta tilanteen selvittämisestä?

      • Anonyymi

        Olet saanut jo vastauksia, miksi et tartu niihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olet saanut jo vastauksia, miksi et tartu niihin.

        On saanut vastauksen, että jos tapaamisesta on vuosia, ei kannata reagoida, ja jos tapaamisesta on kulunut kuukausia voi reagoida ja selitellä.
        Et sellasta.
        Eipä tosta paljon ole irronnut kokemuksia.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      217
      5255
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      43
      4600
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      16
      3222
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      271
      3165
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      168
      3089
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      58
      2641
    7. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      62
      1989
    8. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1959
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      88
      1944
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1849
    Aihe