Kaverisuhteesta

Anonyymi-ap

Kuulostaa ehkä tyhmältä mutta kysyn kuitenkin. Kannattaako uutta kaverisuhdetta jatkaa normaaliin tapaan jos vaikuttaa että toinen on ihastunut/lämpöilee/toivoo enemmän multa ? Itse en ole kiinnostunut siinä mielessä. Miten sä tekisit? En kirjoita yksityiskohtia.

21

1376

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos tämä ihmissuhde on sinusta jatkamisen arvoinen? Ei kai sen pitäisi vaikuttaa jos toinen tuntuu pitävän sinusta enemmän. Älä anna turhia toiveita muusta kuin kaveruudesta. Ole hyvä, reilu ystävä.

    • Anonyymi

      Miten ajattelet että toinen on ihastunut ja toivoo enemmän. Millaisista merkeistä sen huomaat?

    • Anonyymi

      Jos vain "vaikuttaa" voi totuus olla niin tai näin.
      Kun kerrot kaverillesi, että et ole kiinnostunut sillä tavalla, yleensä se toisenkin kiinnostus hiipuu eikä hän enää toivo sinulta yhtään enempää. Ei kannata kuvitella, että tunteet ovat muuttumattomia, sinä vaikutat niihin.

      • Anonyymi

        Samaa mieltä. Mahdolliset tunteet katkeaa siihen, kun käy selväksi että ne on yksipuolisia. Pahin on epämääräinen kyräily ja kaartelu. Aloittaja on voinut myös tulkita väärin, kerranko sellaista sattuu. Luuloihin ei kannata perustaa mitään. Juttu selviää saman tien sanomalla jotain tyyliin "kiva kun me ollaan näin hyviä kavereita, eikä ole muuta vetovoimaa sotkemassa välejä".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Samaa mieltä. Mahdolliset tunteet katkeaa siihen, kun käy selväksi että ne on yksipuolisia. Pahin on epämääräinen kyräily ja kaartelu. Aloittaja on voinut myös tulkita väärin, kerranko sellaista sattuu. Luuloihin ei kannata perustaa mitään. Juttu selviää saman tien sanomalla jotain tyyliin "kiva kun me ollaan näin hyviä kavereita, eikä ole muuta vetovoimaa sotkemassa välejä".

        Ei sellaista väärin kukaan tulkitse , kyllä sen humma jos toisella on toiveita joita ei voi täyttää edes .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei sellaista väärin kukaan tulkitse , kyllä sen humma jos toisella on toiveita joita ei voi täyttää edes .

        Ihan kokemuksesta puhun väärintulkinnoista. Sekä itsellä että muilla.


    • Anonyymi

      Tässä yksi näkökulma. Miksi sä rajaisit turhaan jonkun ihmisen pois elämästäsi? Senkö takia, ettei teillä EHKÄ ole aivan samat tunnelmat toisistanne? Onko se ongelma?

      Mun ystävä tutustui aikoinaan ulkomailla yhteen naiseen, johon se ei kiinnittänyt kahteen vuoteen mitään kummempaa huomiota. Se tuli Suomeen välillä moneksi vuodeksi, eikä suurin piirtein muistanut koko naista sinä aikana. Nyt se on taas siellä samassa paikassa ulkomailla työn takia ja yhtäkkiä ne on alkaneet deittailla.

      Yksi tuttu nainen oli sinkkuna vuosikymmenet ja päättänyt, ettei ketään haluakaan. Sen tykkäsi elää lähes erakkona ja oli sitä mieltä, ettei se lähde mökistään edes keskustaan kenenkään perässä. Annapa olla kun se tutustui sattumalta yhden sovelluksen kautta yli 300 km päässä asuvaan naiseen ja rakastui siihen. Ei enää puhettakaan mistään erakkoudesta.

      Mä olin kerran tosi rakastunut yhteen naiseen ja alettiin seurustella. Luulisi siitä menosta, että oltaisiin vähintään naimisissa nykyään mutta eipä olla. Se juttu kuoli sauhuun muutamassa vuodessa.

      Mitä tahansa voi tapahtua tänä vuonna tai ensi vuonna, tai 20 vuoden päästä.

    • Anonyymi

      Olen ollut juuri se ihastuneempi osapuoli. Nyt kun pitäis tavata pitkän tauon ja toisen etäisyydenoton jälkeen, mietin pitäiskö etukäteen kertoa, että fiilikset meni pois kun oli ykspuolisia. Helpottaisko kiusaantumusta tilanteessa vai lisäisin vain sitä?
      Tekis mieli kertoa ettei toinen turhaan kuvittelis mun yhä olevan liekeissä.

    • Anonyymi

      Laitatko tekstarin vai kirjeen?

    • Anonyymi

      Mitä mieltä ootte, kannattaako pohjustaa kaveripohjalla oloa ennen tapaamista kun on ennen ollut se ihastuneempi osapuoli? Auttaisko viesti kaveruudesta poistamaan kiusaantumisen?

      • Anonyymi

        Ehkä jossain tapauksessa. Vaikka näin: "kiva nähdä pitkästä aikaa. Yritän nykyään ehtiä näkemään kavereita enemmän"


    • Anonyymi

      Olen ollut se enemmän ihastunut ja ystävyyttä enempää halunnut, joten täytyy ehkä kirjoittaa suoraan, että tilanne on muuttunut.

    • Anonyymi

      Kannattaako tunnelmia selventää ennen tauon jälkeistä tapaamista?
      Onko kokemusta? Rentouttiko tilanteen vai tuliko kiusallisemmin mennyt ihastus mieleen?

      • Anonyymi

        Riippuu varmaan mihin tilanteeseen jäitte, miten pitkä tauko on ollut ja miksi se tauko tuli. Eri juttu onko välissä kuukausia vai vuosia. Jos on mennyt vuosia näkemättä on varmaan sanomattakin selvää, ettei mitään kummempaa ole meneillään.


    • Anonyymi

      Elokuussa nähtiin.

    • Anonyymi

      Selittelisittekö etukäteen jos tapaamisesta on vain muutama kuukausi?

    • Anonyymi

      Eikö mitään kokemusta tauon jäljeen tapaamisesta ? Ootteko menneet tapaamiseen muina muikkeleina vai tekstailleet ensin tunteiden muuttunisesta kaverillisuksi?

    • Anonyymi

      Help

    • Anonyymi

      Eikö kellään kokemusta tilanteen selvittämisestä?

      • Anonyymi

        Olet saanut jo vastauksia, miksi et tartu niihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olet saanut jo vastauksia, miksi et tartu niihin.

        On saanut vastauksen, että jos tapaamisesta on vuosia, ei kannata reagoida, ja jos tapaamisesta on kulunut kuukausia voi reagoida ja selitellä.
        Et sellasta.
        Eipä tosta paljon ole irronnut kokemuksia.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      38
      3562
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      3408
    3. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      151
      3162
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2645
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      74
      2625
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1508
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1445
    8. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      400
      1166
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      53
      1086
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      910
    Aihe