Kuulostaa ehkä tyhmältä mutta kysyn kuitenkin. Kannattaako uutta kaverisuhdetta jatkaa normaaliin tapaan jos vaikuttaa että toinen on ihastunut/lämpöilee/toivoo enemmän multa ? Itse en ole kiinnostunut siinä mielessä. Miten sä tekisit? En kirjoita yksityiskohtia.
Kaverisuhteesta
21
1353
Vastaukset
- Anonyymi
Jos tämä ihmissuhde on sinusta jatkamisen arvoinen? Ei kai sen pitäisi vaikuttaa jos toinen tuntuu pitävän sinusta enemmän. Älä anna turhia toiveita muusta kuin kaveruudesta. Ole hyvä, reilu ystävä.
- Anonyymi
Miten ajattelet että toinen on ihastunut ja toivoo enemmän. Millaisista merkeistä sen huomaat?
- Anonyymi
Jos vain "vaikuttaa" voi totuus olla niin tai näin.
Kun kerrot kaverillesi, että et ole kiinnostunut sillä tavalla, yleensä se toisenkin kiinnostus hiipuu eikä hän enää toivo sinulta yhtään enempää. Ei kannata kuvitella, että tunteet ovat muuttumattomia, sinä vaikutat niihin.- Anonyymi
Samaa mieltä. Mahdolliset tunteet katkeaa siihen, kun käy selväksi että ne on yksipuolisia. Pahin on epämääräinen kyräily ja kaartelu. Aloittaja on voinut myös tulkita väärin, kerranko sellaista sattuu. Luuloihin ei kannata perustaa mitään. Juttu selviää saman tien sanomalla jotain tyyliin "kiva kun me ollaan näin hyviä kavereita, eikä ole muuta vetovoimaa sotkemassa välejä".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samaa mieltä. Mahdolliset tunteet katkeaa siihen, kun käy selväksi että ne on yksipuolisia. Pahin on epämääräinen kyräily ja kaartelu. Aloittaja on voinut myös tulkita väärin, kerranko sellaista sattuu. Luuloihin ei kannata perustaa mitään. Juttu selviää saman tien sanomalla jotain tyyliin "kiva kun me ollaan näin hyviä kavereita, eikä ole muuta vetovoimaa sotkemassa välejä".
Ei sellaista väärin kukaan tulkitse , kyllä sen humma jos toisella on toiveita joita ei voi täyttää edes .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei sellaista väärin kukaan tulkitse , kyllä sen humma jos toisella on toiveita joita ei voi täyttää edes .
Ihan kokemuksesta puhun väärintulkinnoista. Sekä itsellä että muilla.
- Anonyymi
Tässä yksi näkökulma. Miksi sä rajaisit turhaan jonkun ihmisen pois elämästäsi? Senkö takia, ettei teillä EHKÄ ole aivan samat tunnelmat toisistanne? Onko se ongelma?
Mun ystävä tutustui aikoinaan ulkomailla yhteen naiseen, johon se ei kiinnittänyt kahteen vuoteen mitään kummempaa huomiota. Se tuli Suomeen välillä moneksi vuodeksi, eikä suurin piirtein muistanut koko naista sinä aikana. Nyt se on taas siellä samassa paikassa ulkomailla työn takia ja yhtäkkiä ne on alkaneet deittailla.
Yksi tuttu nainen oli sinkkuna vuosikymmenet ja päättänyt, ettei ketään haluakaan. Sen tykkäsi elää lähes erakkona ja oli sitä mieltä, ettei se lähde mökistään edes keskustaan kenenkään perässä. Annapa olla kun se tutustui sattumalta yhden sovelluksen kautta yli 300 km päässä asuvaan naiseen ja rakastui siihen. Ei enää puhettakaan mistään erakkoudesta.
Mä olin kerran tosi rakastunut yhteen naiseen ja alettiin seurustella. Luulisi siitä menosta, että oltaisiin vähintään naimisissa nykyään mutta eipä olla. Se juttu kuoli sauhuun muutamassa vuodessa.
Mitä tahansa voi tapahtua tänä vuonna tai ensi vuonna, tai 20 vuoden päästä. - Anonyymi
Olen ollut juuri se ihastuneempi osapuoli. Nyt kun pitäis tavata pitkän tauon ja toisen etäisyydenoton jälkeen, mietin pitäiskö etukäteen kertoa, että fiilikset meni pois kun oli ykspuolisia. Helpottaisko kiusaantumusta tilanteessa vai lisäisin vain sitä?
Tekis mieli kertoa ettei toinen turhaan kuvittelis mun yhä olevan liekeissä. - Anonyymi
Laitatko tekstarin vai kirjeen?
- Anonyymi
Mitä mieltä ootte, kannattaako pohjustaa kaveripohjalla oloa ennen tapaamista kun on ennen ollut se ihastuneempi osapuoli? Auttaisko viesti kaveruudesta poistamaan kiusaantumisen?
- Anonyymi
Ehkä jossain tapauksessa. Vaikka näin: "kiva nähdä pitkästä aikaa. Yritän nykyään ehtiä näkemään kavereita enemmän"
- Anonyymi
Olen ollut se enemmän ihastunut ja ystävyyttä enempää halunnut, joten täytyy ehkä kirjoittaa suoraan, että tilanne on muuttunut.
- Anonyymi
Kannattaako tunnelmia selventää ennen tauon jälkeistä tapaamista?
Onko kokemusta? Rentouttiko tilanteen vai tuliko kiusallisemmin mennyt ihastus mieleen?- Anonyymi
Riippuu varmaan mihin tilanteeseen jäitte, miten pitkä tauko on ollut ja miksi se tauko tuli. Eri juttu onko välissä kuukausia vai vuosia. Jos on mennyt vuosia näkemättä on varmaan sanomattakin selvää, ettei mitään kummempaa ole meneillään.
- Anonyymi
Elokuussa nähtiin.
- Anonyymi
Selittelisittekö etukäteen jos tapaamisesta on vain muutama kuukausi?
- Anonyymi
Eikö mitään kokemusta tauon jäljeen tapaamisesta ? Ootteko menneet tapaamiseen muina muikkeleina vai tekstailleet ensin tunteiden muuttunisesta kaverillisuksi?
- Anonyymi
Help
- Anonyymi
Eikö kellään kokemusta tilanteen selvittämisestä?
- Anonyymi
Olet saanut jo vastauksia, miksi et tartu niihin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olet saanut jo vastauksia, miksi et tartu niihin.
On saanut vastauksen, että jos tapaamisesta on vuosia, ei kannata reagoida, ja jos tapaamisesta on kulunut kuukausia voi reagoida ja selitellä.
Et sellasta.
Eipä tosta paljon ole irronnut kokemuksia.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1194595Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu273334- 203205
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt452963Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1202797Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka492797Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod182580Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132305MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142125- 71991