Rasismia kaverii frend kaveri rasismii bile hile

Anonyymi-ap

The Brussels Timesin mukaan Rousseau esitti rasistiseksi tulkittuja kommentteja romaneista alkoholin vaikutuksen alaisena baarissa syyskuussa. Aihe nousi uutiseksi jo aiemmin syksyllä, mutta tällä viikolla Het Nieuwsblad -lehti julkaisi Rousseaun sanatarkat ilmaisut, jotka oli kirjattu poliisiraporttiin.

The Brussels Timesin mukaan Rousseau on pahoitellut toimintaansa ja kuvannut tekoaan ”vakavaksi ja hirvittäväksi virheeksi”. Rousseau sanoi toivovansa anteeksiantoa ja toista mahdollisuutta "oikealla hetkellä", joko politiikassa tai sen ulkopuolella.

Rousseau nousi Belgian Vooruit-nimisen sosiaalidemokraattisen puolueen puheenjohtajaksi vain 26-vuotiaana. Rousseaun väliaikaisesta tuuraajasta tiedotetaan puolueen mukaan viikonloppuna.

BELGIALAISPOLIITIKKO on tullut tunnetuksi Suomessa erityisesti entisen pääministerin Sanna Marinin (sd) ystävänä. Rousseau antoi kesällä Ylelle haastattelun, jossa hän kertoi ystävyys­suhteestaan Mariniin.

Ylelle antamassaan haastattelussa Rousseau kertoi, että hän ja Marin tulevat juttuun niin töissä kuin vapaalla, ja että kaksikkoa yhdistää muun muassa juhliminen. Rousseau kertoi pitävänsä yhteyttä Mariniin Instagramissa.

Marinin tavoin Rousseau on poliitikko, joka on ollut näkyvästi esillä sosiaalisessa mediassa. Toukokuussa julkaistun kyselytuloksen mukaan Rousseau oli tuolloin Belgian puoluekentässä toiseksi suosituin poliitikko.









Sanna Marinin ystävä suuren kohun keskellä – erosi puolueen johdosta
Belgialaismedian mukaan Rousseauta syytetään rasismista romaniyhteisöä kohtaan.







Yle: Belgialainen demarijohtaja Conner Rousseau paljastaa kesä­suunni­telmansa Sanna Marinin kanssa
Belgialainen Conner Rousseau kertoo Ylelle, että kaksikkoa yhdistää muun muassa juhliminen







ROUSSEAU on ollut viime aikoina julkisuudessa myös seksuaalisuuteensa liittyen.

Torstaina hän otti kantaa asiaan Youtube-tilillään. Asiasta uutisoi muun muassa The Brussels Times. The Brussels Timesin mukaan Rousseau kertoi videolla viehättyvänsä sekä miehistä että naisista.

The Brussels Timesin mukaan videon vastaanotto on ollut kaksijakoinen. Rousseau on saanut tukea, mutta häntä on myös syytetty pr-kampanjasta lähestyvien parlamenttivaalien alla. Lehden mukaan hän yritti myydä videota useille eri medioille 1 500 eurolla.

SDP MARIN JUTTA URPILAINEN











TIEDETTÄVÄSTI Marin ja Rousseau ovat tavanneet aiemmin tänä vuonna ammatillisissa merkeissä. Rousseau vieraili sosiaalisen median ja belgialaisten tiedotusvälineiden perusteella Helsingissä helmikuussa muutamien muiden demarivaikuttajien kanssa.

16

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      sdp

      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        🍒 ­N­y­­­m­f­­­o­­­m­a­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18114446h

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Jahas. Niuvanniemen kaveri on päässyt taas koneelle kun aloituksia putkahtaa

    • Anonyymi

      XXX

    • Anonyymi

      Mistäspäin Tamperetta tämä Rousseau onkaan?

      • Anonyymi

        Hervannasta.

        Etelä-Hervannasta tarkemmin.


    • Anonyymi

      Russeau on sanonut olevansa Marinin ystävä ei toisin päin.
      Lehdistö linkittää Marinin juttuun kuin juttuun saadakseen mainosmyyntiä höpsis-täyteartikkeleihinsa.

    • Anonyymi

      Riikka ja pudini.

    • Anonyymi

      Ja höpön jöpön pöpön nämä Marinin fiksaatiot. Että joku viitsiikin tuommoisia litanioita kopioida tänne Tampereen asioiden palstalle.

      • Anonyymi

        Pastori Tammisalo, eikun poliisi Hurinki OS. Lappu-Liisa on vuoden tamperelainen ainakin Heinäveden seurakunnan mielestä.


    • Anonyymi

      ffff

    • Anonyymi

      DDD

    • Anonyymi

      xxx

    • Anonyymi

      ddd

    • Anonyymi

      dddd

    • Anonyymi

      ratshydjuf

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      119
      4555
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      200
      3777
    3. 209
      3085
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      80
      2909
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      60
      2757
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      100
      1507
    7. 60
      1276
    8. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      4
      1208
    9. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1111
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      121
      1020
    Aihe