Kuntien valttionosuuksiin tulossa lisäleikkauksia

Anonyymi-ap

Valtionvarainministeriön mukaan vuoden 2022 verotuksen valmistuminen aiheuttaa muutoksia sote-siirtolaskelmaan ja kuntien valtionosuuksiin.

Kuntalehti 18.11.2023:
”Joka kunnalta lähtee lisää 80 €/asukas

Lehtosen mukaan VM:n perjantainen tiedote tarkoittaa, että kaikkien kuntien valtionosuutta leikataan vuosina 2024 ja 2025 lisää noin 80 euroa asukasta kohden. Valtion talousarviossa (9.10.) loppupiiskan suuruus oli noin -60 euroa asukasta kohden ja sen jälkeen päivittyneessä valtionosuuslaskelmassa noin -56 euroa asukasta kohden. Uusi luku on -136 euroa/asukas.

– Suomeksi sanottuna tämä tarkoittaa 3 000 asukkaan Posiolla -240 000 euron, 15 000 asukkaan Kontiolahdella -1,2 miljoonan ja 250 000 asukkaan Tampereella -20 miljoonan euron lisäleikkausta sen päälle, mihin kunnat ovat talousarvioissaan valmistautuneet, laskee Lehtonen.

– Kun kunnat syksyn aikana ovat valmistelleet ensi vuoden talousarvionsa, päättäneet veroprosenteistaan ja ilmoittaneet ne Verohallinnolle lain mukaisesti perjantaihin 17.11. mennessä, ne eivät ole voineet miltään osin ottaa nyt tullutta lisäleikkausta huomioon.”

80€/asukas mukaan Oulaisilta leikattaisiin vielä lisää yli puoli miljoonaa.

Nyt tarvitaan todellakin talouskuria ja kaikkien ylimääräisten kulujen karsimista, alkaen puolityhjistä kouluista.

6

427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos pitää paikkansa niin tämä sitten tulisi sen 1,9 miljoonaan lisää 0,56 milj. eli yht. 2,46 milj. vähemmän valtionosuuksia siihen mitä ennakoitiin kesällä. Siinäpä sitä miettimistä sitten virkaihmiselle ja päättäjille, riittääkö enää pelkkä koulujen sulkeminen, pitääkö väkeä vähentää tai lomauttaa pitemmäksi aikaa. Investoinnit kaiketi jo laitettu jäihin, mitä.nyt keskeneräiset tehdään. Veroja ei tosiaan ensi vuodelle voida enää nostaa, ne päätökset jo tehty. Mutta kuten Moilanen sano "kyllä me tästä selvitään" Taitaa muuten tulla tuosta talouden sopetuksista monen vuoden homma.

      • Anonyymi

        Näiden lukujen pohjalta jos kyläkoulut päätetään pitää toiminnassa, niin silloin tulee luultavasti paljon lomautuksia. Erityisesti sivistystoimen osalta. Ketä se sitten palvelee ja ketä ei, tulevaisuus näyttää.


    • Anonyymi

      Kävin tutustumassa aineistoon, ja kyllä Valtionvarainministeriön sekä kuntalehden tämänhetkiset tiedot ovat ihan paikkaansapitäviä.

    • Anonyymi

      Suljetaan vain puolityhjät koulut eli Juho Oksa. Sieltähän ne oppilaat on pahiten loppumassa.

      • Anonyymi

        En pitäisi ihmeenä tällaistakaan päätöstä. Vaikka se ajaisi koko kunnan konkurssiin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      17
      2354
    2. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      241
      2033
    3. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      207
      1802
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1461
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      48
      1356
    6. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      56
      1263
    7. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      181
      1170
    8. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      94
      1110
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      985
    10. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      14
      931
    Aihe