Vain kalevalaiset voivat saada lainvastaisesta rajan ylittämisestä sakot, kehitysmaalaiset eivät, jos kykenevät sanomaan ymmärrettävästi taikasanan "Asylum". Kehitysmaalaiset palkitaan rajan ylityksestä lämpimällä taksikyydillä VOK'iin, jossa välittömästi annetaan vastaanottoraha kouraan Kela Gold-kortilla ja vasta tämän jälkeen vkatettuun pöytään. Tästä eteenpäin seuraavien 8 vuoden ajan rajanylittäjän elatus menee Kela Gold Oy:n piikkiin. Tekohampaat, malaria, ajokortti, passi, kaikki tulee viran puolesta. Suvun yhdistäminen tulee myös luontaisetuna rajanylittäjälle.
Rajavalvonta on vitsin tasolla
9
191
Vastaukset
- Anonyymi
Naurettavaa että meillä on muka "oikeistohallitus" samaan aikaan kun sallivat tämän.
- Anonyymi
Fakta jota ei saisi ääneen sanoa on että Suomessa ei ole toimivaa rajavalvontaa. Rajan yli voi tulla tullista tullin aukioloaikoina, tai tullin ollessa suljettu. Rajan yli voi tulla myös siltä missä tullia ei ole. Rajan yli pääsee parhaiten ilman papereita. Matkustusasiakirjat ja henkilöllisyystodistukset voivat ehkäistä maahanpääsyn tullin kautta, tullin aukioloaikoina. Tullin vierestä tulemalla matkustusasiakirjoilla ei ole merkitystä.
Suomella on kuulemma puolustusvoimat, mutta kukaan ei tiedä missä ne on ja mitä tekevät. Puolustusvoimilla on yksi ainoa tuote ja se on munkkiporsas.
- Anonyymi
Tässähän se juuri nähdään mitä oikeistohallitus saa aikaan.
- Anonyymi
On vallassa vasemmistohallitus, keskustahallitus, oikeistohallitus tai sateenkaarihallitus, mikään niistä ei kykene muuttamaan tosiasioita, saatika että tunnustaisivat että tämä maa ei ole enää se Suomi joka puolusti olemassaoloaan talvi- ja jatkosodissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On vallassa vasemmistohallitus, keskustahallitus, oikeistohallitus tai sateenkaarihallitus, mikään niistä ei kykene muuttamaan tosiasioita, saatika että tunnustaisivat että tämä maa ei ole enää se Suomi joka puolusti olemassaoloaan talvi- ja jatkosodissa.
Sitä näki jo 2000 luvun alussa. Ihme että kukaan silloin ei reagoinut. Nukkumassako ja vasta nyt heräsite? Taitaa kohta olla myöhä jo, että asialle voisi tehdä jotain. Että paikallisille, jos niitä jää tulevaisuudessa muutama, olis kans paikka, missä asua. Hyvinvoinnista on jo nyt asi kaukana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sitä näki jo 2000 luvun alussa. Ihme että kukaan silloin ei reagoinut. Nukkumassako ja vasta nyt heräsite? Taitaa kohta olla myöhä jo, että asialle voisi tehdä jotain. Että paikallisille, jos niitä jää tulevaisuudessa muutama, olis kans paikka, missä asua. Hyvinvoinnista on jo nyt asi kaukana.
Me valveutuneimmat ymmärsimme jo 90-luvun alussa mitä EU-jäsenyydestä seuraa!
- Anonyymi
Näköjään olikin tavakansan liikumisen estämiseksi. Muille näytettään vihreä valoa autoeskordin saatelemana. Kunniavieeraat.
- Anonyymi
Niin, tavan kansa kun kävi hakemassa halpaa bensaa ja elintarvikkeita itänaapurista, se piti torpata alkuunsa koska ukrainan rinnalle seisomaan on pakotettava vähävaraisinkin, mutta kunniavieraat, heille kyllä tarjotaan läpipääsy ja oikein kysytään rajalla haluavatko turvapaikan kuten yleisradiossa kerrottiin meidän "rajavartioiden" tekevän, eli kysyvät ymmärtääkö kunniavieraat oman etunsa ja tarvittaessa kertovat heille kädestä pitäen miten heidän pitää toimia jotta saavat ylläpidon suomalaisten kustannuksella.
- Anonyymi
ALOTTAJA AIVAN OIKEASSA RAJAA EI VALVO KUKAAN YLI TULLAAN KUN HOLLITUPAAN JA BUSSILLA YMPÄRI SUOMEA SIJOTELLAAN HOTELLEIHIN PYÖRIEN RANIKAT SAA VALTIO PAKOLAISET HYBRIDI JA SÄHKÖ AUTOT. JA MAILMALLA NAURETAAN SUOMEN RAJA TEATTERILLE ETTÄ PYÖRILLÄ SUOMEN TÄYSHOITOON.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061708
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271452En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931316- 621163
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101048Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1111019Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall214830Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57773- 122753
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20718