Win 10 Pro paikallinen Omistaja(User) salasana ei kelpaa. Ostin tehdaskunnostetun käytetyn koneen vuoden 2023 alussa, jolloin päivitin muun ohessa käyttäjätilit ja annoin ylläpitäjälle oman salasanani. Ongelmia ei silloin ollut.
1) Voiko ohjelmistopäivitys tai jokin ongelma vioittaa salasanatietoja?
2) Entä aikaisempi omistaja, jääkö koneelle jotain sellaista tietoa jolla koneen voi ottaa etänä käyttöön vaikka salasana olisikin vaihdettu?
3) Oma töppäyskin on mahdollinen. Koko 2000-luvun olen käyttänyt samaa administrator salasanaa niin, että jokaisella koneella yksi merkki on ollut poikkeava. Täydellinen unohtaminen ei siis ole kyseessä. Uskoakseni NumLock oli käyttöönotossa päällä ja CapsLock pois. Kokeilin kaiken varalta nämäkin nyt eri vaihtoedoilla. Ylläpitäjän tunnusta käytän harvoin, mutta väkisinkin sitä on vuoden aikana tarvittu ja se on tähän asti toiminut.
Win 10 Pro salasana
Anonyymi-ap
2
361
Vastaukset
- Anonyymi
Pääsetkö sisälle netin kautta?
- Anonyymi
Voiko paikallisia tilejä sitten muuttaa Microsoft tilin kautta?
Toistaiseksi kone ei ole verkossa. Teen työt loppuun ja otan varmistukset ennen kokeiluja.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1957334Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1303310Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1161954"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?611912Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p611867- 191819
Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am841807Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.61685Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171561- 721436