Win 10 Pro paikallinen Omistaja(User) salasana ei kelpaa. Ostin tehdaskunnostetun käytetyn koneen vuoden 2023 alussa, jolloin päivitin muun ohessa käyttäjätilit ja annoin ylläpitäjälle oman salasanani. Ongelmia ei silloin ollut.
1) Voiko ohjelmistopäivitys tai jokin ongelma vioittaa salasanatietoja?
2) Entä aikaisempi omistaja, jääkö koneelle jotain sellaista tietoa jolla koneen voi ottaa etänä käyttöön vaikka salasana olisikin vaihdettu?
3) Oma töppäyskin on mahdollinen. Koko 2000-luvun olen käyttänyt samaa administrator salasanaa niin, että jokaisella koneella yksi merkki on ollut poikkeava. Täydellinen unohtaminen ei siis ole kyseessä. Uskoakseni NumLock oli käyttöönotossa päällä ja CapsLock pois. Kokeilin kaiken varalta nämäkin nyt eri vaihtoedoilla. Ylläpitäjän tunnusta käytän harvoin, mutta väkisinkin sitä on vuoden aikana tarvittu ja se on tähän asti toiminut.
Win 10 Pro salasana
Anonyymi-ap
2
356
Vastaukset
- Anonyymi
Pääsetkö sisälle netin kautta?
- Anonyymi
Voiko paikallisia tilejä sitten muuttaa Microsoft tilin kautta?
Toistaiseksi kone ei ole verkossa. Teen työt loppuun ja otan varmistukset ennen kokeiluja.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1734406Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan1492867Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va272446Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos581887Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt3831844Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651523Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt281502Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu241500Pitäisikö ilotulitteiden myynti kieltää?
Esim jyväskylässä ainakin on ammuttu ilotulitteita päin ihmisiä ja autoja. Samoin Helsingissä? Pitäisikö ilotulitteiden1121456Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy861453