Vuosimalleista 2000-2001 Ocu osoittautui erinomaisesti ruostetta kestäväksi.
http://www.autoliitto.fi/ximg/ruoste_01062005.pdf
http://www.autoliitto.fi/ximg/ruoste_01062005.pdf
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Voin kehua vanhempienkin Ocujen ruostekäsittelyä. Olen siitä täällä ennenkin kertoillut, kun tulee syynättyä tarkasti varsinkin perusteellisempien pesujen yhteydessä. Itsellä aikoinaan (käytetyn) Ocun valintaan vaikutti isolla painoarvolla myös Vi Bilägare -lehden arvio Ocun ruostesuojauksesta.
Edellisen joka kesäisiä ruostekorjailuja vaativan kaarani perään halusin tuossa suhteessa huolettoman pelin. Ocun tehdassuojaus ei ole lisäsuojaa tarvinnut ja auto on sinällään ollut oikein luotettava. En yhtään ihmettele, että jotkut provoilijat näkee punaista lukiesaan autoonsa tyytyväisten kuskien tekstiä tai kehuja!
Olisiko kuitenkin uusi malli samaa tasoa.
Ei ainakaan parempi.
Siis Ocu2
tosi hyvin tiedät, juu.
Vanhempien Ocujen (siis viime vuosituhannen lopulta) kohdalla silmämääräinenkin alustan ja peltien tarkastelu osoittaa, että ei ruostu, kun pesee huolella ja välillä vahaakin.
Kotelorakenteita ei pääse kuitenkaan näkemään ja monet autot ruostuvat koteloistaan sisältä ulospäin aiheuttaen tosi yllärin vuosien päästä.
Koska en itse aio Ocua lisäruostesuojata, tuntui hyvältä lukea arviosta (helmakotelot):
"Saab 9-5 ja Skoda Octavia on suojattu hyvin EC-pohajmaalilla ja ruosteenestoaineet ovat tunkeutuneet kunnolla saumoihin. Molemmissa malleissa on erinomainen suoja korroosioita vastaan."
Lisäksi mielenkiintoinen havainto raportin lopussa olevista mallikohtaisista arvioista:
Octavia näyttää paremmin suojatulta ja vähemmän herkästi ruostuvalta kuin Golf!
Tsekkiläisen työn laadussa ei näytä olevan paljonkaan moitittaavaa tässäkään suhteessa.