Tilanne on se, että jos maahanpyrkjä sanoo viranomaiselle taikasanan "Asylum", niin heille on täällä tiedossa pitkä oleskelu täyshoidossa kuukausirahoneen meidän veronmaksajien piikkiin.
Ehdotan, että laitetaan loputkin itärajasta kiinni ja laitetaan rajalle virkamiesten eteen RESERVILÄISIÄ.
He eivät ole viranomaisia joten he voivat valvoa, että pyrkijät eivät edes pääse tekemisiin Suomen viranomaisten kanssa.
Näin toimien ei synny velvotteita toimia näiden kansainvälisten sopimusten mukaan koska reserviläisjärjtöt eivät ole ratifioineet näitä sopimuksia YK:n eikä EU:n kanssa.
Onko tämä mahdollista lainsäädäntömme mukaan?
Lopetetaan elättien haaliminen Itärajalta
6
146
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tuo oikeus toimi enää tässä maailman ajassa. Jopa miljardeja ihmisiä olisi tulossa Eurooppaan, eikä ympäristä ja yhteiskuntarauha sitä kestä.
- Anonyymi
Kysymys ei ole eläteistä vaan tappajista.
"Ei tuo oikeus toimi enää tässä maailman ajassa. Jopa miljardeja ihmisiä olisi tulossa Eurooppaan, eikä ympäristä ja yhteiskuntarauha sitä kestä"
Kyllä se toimii kuten koko Euroopassa olemme nähneet.
Varmasti miljardi ihmistä tulisi jos heillä olisi mahdollisuus.
Tämä meidän itärajan tilanne on haastava koska tuon pakolaisten mahdollisuuden antajana on Venäjän valtiokoneisto.
Venäläisillä on kalustoa ja ihmisiä joiden avulla nuo nytkin itärajallemme tulleet on sinne viety.
Kuvitteleeko tuon kommentin kirjoittanut, että nuo turvapaikkaturistit ovat ihan oikeasti ajaneet pyörillään 50-300 km esimerkiksi Pietarista Venäjän rajavyöhykkeen läpi rajallemme?
Tuo aloituksen idea reserviläisten käytöstä voisi olla hyvä idea.
Nyt ei viranomaisillamme ole mahdollisuutta torjua tulijoiden haaveita elätiksi tulemisesta.
Taikasanan sanomisen jälkeen on vaan aloitettava mahdollisesti vuosia kestävä prosessi turvapaikan käsittelyssä.
Jos rajalla olisi ei-virkamiehiä estämässä tulijoiden pääsyn Suomeen tilanne olisi ainakin meidän veronmaksajien kannalta parempi.- Anonyymi
Ei paha idea ollenkaan. Reserviläinenhän ei ole viranomainen.
Venäjällä mm. neuvotaan näille pakoloisille sellaista, että kun ne ensin saa kieltävän päätöksen turvapaikkahakuunsa, niin sitten ne voi valittaa päätöksestä sinne ja sinne ja se valitsrumba kestää ainakin vuoden, joten ainakin sen vuoden voivat elellä Suomen piikkiin täysihoidossa. Noin venäläiset niitä neuvovat. - Anonyymi
Ei muuta kun rasvat pois piipuista ja rautaa rajalle.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045231Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325986SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32415673Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3010823Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16910802Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369641Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2226489