Olen työni puolesta saanut todistaa useita tapauksia että tämän vuoden Joulupuu keräyksessä Kuusamon sosiaalityöntekijät ovat jättäneet kantaväestöön kuuluvia vähävaraisia lapsiperheitä keräyksen ulkopuolelle ja samalla suosineet kongolaisia ja ukrainalaisia pakolaisia.
Samaa on havaittu myös ruoka-avun jaon piirissä että pakolaiset ovat saaneet ns "parhaat päältä" ja kantaväestöön kuuluville on jaettu mitä on sattunut jäämään.
Mistä johtuu tämä vähävaraisen kantaväestön eriarvoistaminen näissä avustus asioissa?
Rasismiahan se ei varmasti voi viranhoitajien puolesta olla koska kohteena ovat syntyperäiset suomalaiset?
Itse ainakin boikotoin kyseistä keräystä tänä vuonna ja monia muitakin keräyksiä joissa harvoin se apu menee perille vaan valuu järjestävän toimitsian taskuihin.
Tämän vuoden Joulupuu keräys
5
902
Vastaukset
- Anonyymi
Sama ilmiöhän on ollut havaittavissa jo pitkään myös Kuusamon Vuokrataloilla.
Vapautuviin vuokra-asuntoihin pitkät jonot kun ei ole kuulemma vapaita tarjolla, ja samaan aikaan järjestyy kyllä asuntoja esim kongolaisille. - Anonyymi
Ei täällä oo mikään pakko asua jos asiat on huonosti. tuolla on itärajan takana tilaa teikäläisille :D putinin lypsylehmiä ootta!!
- Anonyymi
Saikohan jo lakupekat paljon lahjoja?
- Anonyymi
Tai entiset neuvosto-rys*ät eli ukrainalaiset
- Anonyymi
Olen aloittajan kanssa samaa mieltä kantasuomalaisten on sysätty syrjään myös Kelan luukulla. Ulkomaalaisia täynnä oleva toimisto,jossa suomalainen jonottaa turhaan.Olin laskettamassa eläkeläisen asumistukea,kun menin töihin ja pääsin kun sain pientä työeläkettä,kuulin viereisestä kopista kun ukrainalainen nainen vaati,että hänen pitää saada 350e nyt kun on joutunut lainaamaan sukulaisilta että saa maksaa takaisin,ja haluan uuden pyykkikoneen!!! Minun kohtaloni oli asumistuki pois, ja odottele tulee summa jonka joudut maksamaan takaisin Kelalle maksetusta asumistuesta, että se ilo oli minulle ja monelle suomalaiselle Kelan tuesta, siinä meni ilo muutamasta työtunnista viikossa. Takaisinmaksu laskua odotellessa, ja ukrainalainen lähti hyvin tyytyväisenä maksettuun vuokra-asuuntoonsa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t724250- 332431
- 402274
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin201777Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401632Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251532- 811506
- 1481301
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221203Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901145