Lain suoma mahdollisuus sulkea rajat ei toimi

Yksi ainoa vihervasemmisttolaisuutta viranhoidossaan toteuttava apulaisoikeuskansleri voi torpata kaiken sen mitä lain säätämisellä on tavoiteltu. Oletan että lain säätäminen on kestänyt vuosia ja maksanut miljoonia.

Apulaisoikeuskansleri pitäisi voida määrätä irtisanoa välittömästi perusteena maan turvallisuuden vaarantaminen.
3183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kun kerran muissa EU-valtioissa voidaan laittomasti maahantulijat käännyttää rajalla takaisin, miksi se on ei onnistu Suomessa?

"Kuluvan vuoden aikana Liettuan rajavartijat ovat estäneet noin 2 500 Valko-Venäjältä tullutta tunkeutumisyritystä. Elokuussa 2021 tehdyn lakimuutoksen myötä Liettuan rajavartijat voivat palauttaa valko-Venäjältä tulleet tulijat suorin käsin takaisin Valko-Venäjälle ja päälle lätkäistään yleensä maahantulokielto, joka on määrätty parin vuoden aikana jo vajaalle 22 000 maahantunkeutujalle."

Kun rajat voidaan sulkea mm. Baltian maissa ja ne ovat EU:n oikeusvaltiota, niin miksi ei Suomessa? Hallituksen PITÄÄ TOIMIA NYT.

Äänestä
  • Johtuu siitä että suomalaisen parlamentarismin rakenne on sillisalaatti. Aina löytyy joku yksi ja ainoa ihminen joka voi torpata kaikki päätökset ilnman että tämä päätösten kumoaja on osallisena päätöksentekoprosessissa. Surkuhupaisinta sillisalaattihallinnossa on vastakkainasettelu. Apulaisoikeasiamies voi torpata maansuojelua koskevan päätöksen, mutta ei ole millään lailla velvollinen auttamaan laittoman maahantulon kieltämisessä. Pelkkä kieltäminen riittää, vaikka kieltäminen olisi maan edun vastaista.

    Toiseksi pahinta sillisalaatti-hallinnossa on se kun apulaisoikeusasiamiehen sallitaan toteuttaa viranhoidossa omia aatteellisia kriteereitä. Jos apul.oikeusasiamies olisi ollut taustaltaan perussuomalainen, päätöstä rajojen sulkemisesta ei olisi kumottu. Tästä johtopäätöksenä se että apul.oikeusasiamies ei ole koko kansan asialla, vaan toteuttamassa omaa ideologiaansa. Apul.oikeusasiamiehen esimiestaho on eduskunta, mutta tämä eduskunta ei puutu apul.oikeusasiamiehen maanpetokselliseen toimintaan. Sopii kysyä että miksi. Kusitolppia ei taida maanpuolustus paljoa kiinnostaa. Apul.oikeusasiamies olisi selvästi poliittisen ohjauksen tarpeessa.

    Äänestä

Toimii Virossa, PUOLASSA,UNKARISSA, Suomi nähdään heikkona.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Yksi ainoa vihervasemmisttolaisuutta viranhoidossaan toteuttava apulaisoikeuskansleri voi torpata kaiken sen mitä lain säätämisellä on tavoiteltu. Oletan että lain säätäminen on kestänyt vuosia ja maksanut miljoonia.

Apulaisoikeuskansleri pitäisi voida määrätä irtisanoa välittömästi perusteena maan turvallisuuden vaarantaminen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu