https://www.raahenseutu.fi/ssabn-muutosneuvottelut-raahessa-paattyneet-irtisa/6066105
Oliko mitään virkaa koko neuvotteluilla ?
Kenties joku teatteri show vaan ?
Oliko mitään virkaa koko neuvotteluilla ?
Kenties joku teatteri show vaan ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Startatkaa lakko niin pääsette kortistoon.
Ei nyt.mutta kun masuunit ajettu loppuun eikä remottia enään ja se vihree siirtymä mikä jäi raahelta näkemättä niin sitten hei kaikille.ruotsi on vienyt ja siellä tekevät terästä rautasienestä.vieläkö joku hullu uskoo raahen tehtaaseen.no uskokokoot jos uskova lesta uskoo.on ja tullaan maailmalla isompiakin terästehtaita sulkemaan ja raahen tuotanto on maailman mittakaavassa hyvin pieni.
Tuo sama virsi kuulunut jo 30 vuotta! Vaihtakaa jo..
Mitähä met saamme joululahajaksi? Tv. Masuuninsavustaja
Kahv+torttu.
Tarvisin joulukinkun ja taidelasia, hankin äskettäin uuden vitriinin ja se kaipaisi vaikkapa lasilinnun.
Yt. käyttömies vm-59
Kuinkahan monen pää levisi irtisanomis tietoa odotellessa ?
Kuvitteletteko että Suomeen rakennettaisiin uusi tehdas. Se on Raahen ja Hämeenlinnan loppu viiden vuoden kuluttua. Sitten vaan kipinkapin sossun luukulle "sossupummiksi".
Inkooseen, sen tekee wittusen ja kumppanit.
Taas Ao 200 kommarit hoiti töitten jatkuvan Raahessa, saa tervehenkiset lessukatkin vielä kulkea "töissä".
Hetken päästä sitten kaikki keralla ay-aktivistit, lepstat ja muut samalla oven avauksella.
Ja aamulla nänniesi pihat puhuvat ääniä jolle puheet eivät riitä sen jälkeen kun olin jo unohtanut sinut viimeksi!
Tekee hyvää opetella lisää. Hienosti on kuntoa kohotettu sähköpyörillä niin nyt rohkeasti opettelemaan lisää.
Tuskin kukaan änkyröi vastaan? Varmasti myös jatkossa vain muutamaa heitellään pitkin tehdasta ja samaan aikaan nämä läskit eivät liiku mihinkään toisellle osastolle.
Jos tupakoit samasta askista mestarin kans, niin ei sua voi siirtää minnekään. Oishan se hyvä välillä valssaamon laiskat laittaa ruumiilliseen työhön, mutta kipiäksi ne tulis, eli ei toimi.
Meneekö SSAB:llä hyvin vai huonosti? Muutosneuvottelut oli, mutta ketä irtisanottiin ja mistä?
Urakoitsijat lähti vittuu, eli jotrenet marrat elkolainit jne..käyttömies joutuu opetteleen lapion ja harjan käytön...no ittesä ne nyt teloo saikulle.
Kenestä tulee uusi tyyskä kuljettimille? Kuka napin painaja on se, joka saa tuon himoitun tittelin? Töissä painellaan nappeja (jos jaksetaan ja muistetaan krapulassa) ja lakaistaan kuljettimia, sitten kämpillä vapaa-ajalla painetaan omaa ja sukulaisten nappuloita ja ryypätään. Sivubisneksinä pieksetään akka ja välillä pannaan se paksuksi.
Maksakaa kiireesti ne pyöriäperäset uutehkot Mersut! Ansiositonnaisilla ei enää mesejä maksella...
Renun konehella
Mitä te nyt meuhkaatte ? Ketään ei irtisanota. Tehdas jatkuu, kunnes Ruotsi ilmoittaa, että sulkee sen. Tämä voisi olla edessä joskus välillä 2025-2030.
2029 on tarkka aika. Tv.LinkkaawistintoveriHåkan