Vartiuksen raja-asema suljetaan

Anonyymi-ap

Lauantaina suljetaan raja. Luin että järjstelmästi Venäjä tuo rajalle pakolaisia. Vain raja jooseppi jää auki... että senmosta....

24

670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ehkä ihan hyvä että joksikin aikaa sulkevat sen...

    • Anonyymi

      Hyvä että sulkevat lisää raja-asemia.

      Ihmettelen vain, onko se satavarmaa, että se on nimenomaan Venäjä noiden kuljetusten takana. Epäilen.

      Siellähän voi olla jokin yksityinen salakuljetusrinki koko homman takana. Isot rahat käärivät jos yhdeltä perivät 2500 euroa.

      Mikähän lienee totuus?

      • Anonyymi

        Ja polkupyöristä veloitetaan 500e 🤔


      • Anonyymi

        FSB niitä kuljettaa.


    • Anonyymi

      Ei pääse ostaa bensaa autoo ☹️

      • Anonyymi

        Aja köyhä polkupyörällä jos ei ole varaa ostaa bensaa suomen puolelta.


      • Anonyymi

        Hyvä sinulle 👍


    • Anonyymi

      Venäjän rajalle joutaisi rakentaa 10 metrinen muuri koko matkalle ja joka puolelle.

      • Anonyymi

        50 metriä korkea ja 1300 km pitkä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        50 metriä korkea ja 1300 km pitkä.

        Sitten ne kaivaa tunnelin alle...


    • Anonyymi

      Mulla oli aikoinaa vanha passat 90l tankilla nii kyllä sai tankin täytee halpaa hintaa venäjän puolella. Siinä säästi eräänkin markan ja euron. Olen muutenkin aika nuuka ja tarkoin kstson mitä ostan ja mistä sekä mistä saa edullisemmin ostettua. Vertailen myös paljon hintoja.

      • Anonyymi

        Et taida paljo huorissa käydä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Et taida paljo huorissa käydä?

        Ukkomiehet käyvät jos emäntä päästään


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Et taida paljo huorissa käydä?

        Hänellä on uskollinen Kyllikki nyrkki.


    • Anonyymi

      Vartius suljetaan. Sitä ei olisi koskaan pitänyt edes perustaa. Eikä montaa muutakaan asiaa tehdä tuon rajantakaisen kanssa.

    • Anonyymi

      Tänään suljetaan ei lauantaina.

    • Anonyymi

      Rajavartijoiden joulu on pilalla. Vartiuksessa raja on kiinni 24.11.-23.12. eli raja avataan todennäköisesti juuri jouluaatoksi ja silloin se villi melske ja helinä helske sitten vasta alkaakin. Olisivat nyt siirtäneet sen mahdollisen avauksen loppiaisen tuolle puolen, jotta vartioston väki saa nauttia rauhassa kinkuistaan kotosalla kuusen alla.

    • Anonyymi

      Rajamiehet voisi pyytää virka apua hirvimiehiltä.Näyttää olevan hyviä passipaikkoja.

    • Anonyymi

      Salakuljettajat alkavat tuoda porukkaa metsien läpi. Marraskuun alussa rajavartijat ottivat kiinni bulgarialaisen miehen, joka oli menossa kävellen Venäjälle. Eiköhän tämä ole tuonut ihmislastin Suomen puolelle. Mikä muu syy tällaisella kaverilla on kävellä Jonkerissa Venäjän suuntaan. Ilmeisesti auton oli polttanut lähtiessään.

    • Anonyymi

      Mahdollisesti jopa lauantaina auki??????

    • Anonyymi

      Mitä simpukka baarissa tästä tiedetään?

    • Anonyymi

      50v vuodeksi kiinni, aluksi.
      Ostakoon punikkikommarit bensansa ihan Suomesta.

      • Anonyymi

        Anteeksi,Oletko ihan tosissasi.😄😄


    • Anonyymi

      Olipa koominen lopetus tuolle YLEn suoralle lähetykselle Vartiuksesta, missä seurattiin viimeisiä rajan ylityksiä ennen kuin raja menee kuukauden ajaksi kokonaan kiinni.

      Viimeisen rekan lähtöä odotettiin ja toimittaja alkoi kylmettyä ja kyllästyä odotukseen. Sitten rekka lähti peruuttamaan pois päin rajalta. Toimittaja riemuitsi että vihdoinkin se viimeinen lähtee joskin väärään suuntaan. Kamera käännettiin pois ja lähetys päättyi. Ikinä ei saada tietää pääsikö se viimeinen rekka lähtemään vai komennettiinko se takaisin parkkiin odottamaan jouluaattoa, jolloin raja on taas auki. 🤣

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      268
      4665
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3030
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2847
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      23
      2800
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1791
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1654
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1400
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1282
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1169
    Aihe