Ovatko epilepsialääkkeet hengenvaarallisia yliannostuksen sattuessa?
Ystäväni on erittäin masentunut ja suurimpana pelkonani on tällä hetkellä, että hän käyttää vielä jossain vaiheessa epilepsialääkkeitään väärin.
Epilepsialääkkeet vaarallisia?
6
5078
Vastaukset
- pilleri
Luulisi että lähes kaikki lääkkeet ovat yliannoksina hengenvaarallisia,myös epilepsialääkkeet.Jotkut tietenkin enemmän kuin toiset?!
- Hugo
Epilepsialääkkeet vaikuttavat aivoihin ja ovat pääsääntöisesti kolmiolääkkeitä. Yliannostus on varmasti vaaralllinen, tappava määrä on varmaan jokaisella epilepsiaa sairastavalla kotonaan. Jos joku on masentunut ja pelkäät hänen käyttävän lääkkeitä väärin ja tappavan itsensä, niin itse ajattelen, että onhan noita helpompiakin keinoja tappaa itsensä. Lääkkeet ovat sairauden hoidossa välttämättömiä ja jos aiot jotenkin rajoittaa lääkkeiden käyttöä häneltä niin masennus saattaa iskeä häneen vielä pahemmin. Vaikeita asioita. Jos ystäväsi on masentunut, niin piristä häntä jotenkin, jos on ideoita. Itse olen tosin kokenut, että masentuneen piristäminen saa monesti masentuneen vain vielä masentuneemmaksi. Jos oikeasti on masentunut, niin lääkärit eli psykiatrit voisivat parhaiten auttaa. Sinänsähän nämä "vaaralliset" epilepsialääkkeet ovat hänelle elinehto, joten voihan niiden sanoa niiden olevan myös terveellisiä, sillä ne pitävät hänet hengissä tai terveenä mahdollisesti.
- vaineräskokemus
Sain pahan epilepsiakohtauksen vuonna 2014 - olin teholla - pienempiä kohtauksia oli ollut jo vuosien ajan. Määrättiin epilepsialääkitys, jota ei aikaisemmin ole ollut, mutta en ottanut tabletin tablettia, kun luin epilepsialääkkeiden vaarallisuudesta. Tuon vuoden jälkeen ei ole ollut yhtään ainoaa kohtausta - ei edes pientä, mutta olisiko tilanne näin hyvä, jos olisin aloittanut lääkityksen. En suosittele. On olo kuin viimeinen aivoissa tapahtunut kunnon tälli olisi korjannut jo vuosia jatkuneen tilanteen. Kannattaa miettiä noita lääkityksiä.... kirjoitin tähän, jos joku eksyy lukemaan tätä ja miettii samaa asiaa,niin tiedoksi.
- Propakandaa
Sinulla nyt ei eipilepsiasta enempää kokemusta olekkaan.
- Epilepsiaasairastava
No joo. Mieli vois olla toinen jos oikeesti kokemusta tästä. Ei tulisi mieleenkään olla ottamatta, ja se myös todella hengenvaarallista olisikin jos syömättä jättäisi.
- tunnetkosairautesi
Epilepsiaa on niin monen laista ja monen asteista, että jokainen on hoidettava yksilöllisesti.
Ilman epilepsialääkkeitä, moni kuolisi liikenneonnettomuudessa, myös sivullisia kuolisi.
Veljeni vointi parani selvästi lääkityksen myötä. Pieniä kohtauksia ei edes osattu ajatella epilepsian aiheuttamiksi, mutta lääkitys poisti poissaolokohtaukset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun634571KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1643512Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?632854- 1492811
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492674- 241913
- 241801
- 301646
- 1741630
- 421342