Eroavatko alueet muutenkin kuin kielellisesti?
Flaamit ja Vallonit
10
1708
Vastaukset
- eroavat
Flandernissa on kauheen laveaa aukeeta ja Walloniassa Ardeenien ihanaa kukkulaa. Flanderit elävät kuin Hollannissa ja Walloonit kuten ranskalaiset. Talot ovat eri värisiä ja meininki saman myötäistä. Mutta käy molemmissa. voit itse verrata!
- ranskikset
Ne vallonit ei osaa englantia sitten paskaakaan, kuten muutkin ranskalaiset juipit, kannattanee siis välttää.
- belge
ranskankieliset on parhaita. flaamit osaa englantia joo mut muuten enemmän nokka pystyssä.. sitä paitsi ranska on seksikkäämpi kieli ! hah.
- ei enää ikinä walloniaan
ei voi muuta sanoa kun että kyllä eroaa.flaamit olivat ystävällisiä.osasivat englantia ja olivat kivoja.walloniassa kohtasin tosi törkeitä ihmisiä, enemmän kaaosta...en mene sinne enää ikinä.johtuu tosin omakohtaisista kokemuksista.voi olla tosi mukavaakin...
- Tanja
Flanderit ovat ehdottomasti huippuja ja seutuun kannattaa tutustua! Brügge, Gent, Antwerpen ja Leuven ovat kaikki huippupaikkoja!
- aina
tykytätte sitä englantianne ja mittaatte ihmisiä heidän englannintaitonsa perusteella. Eihän mannereuroopassa yksikään kansa puhu sitä äidinkielenään.
Muutama kymmenen kilometriä Brysselistä itään niin saksa on erinomaisen käyttökelpoinen seurustelukieli.
Mutta kyllä muutenkin mieluummin liikun flaamien porukoissa.- herselt
ei tässä mitään tyrkytetä.. vaan simppeli totuus on se että ihmiset pohjoisbelgiassa vaan ovat ystävällisempiä.. rankka yleistys mutta kummankin kielirajan puolella asuneena voin oman kommenttini heittää pöytään.
- Belgia
herselt kirjoitti:
ei tässä mitään tyrkytetä.. vaan simppeli totuus on se että ihmiset pohjoisbelgiassa vaan ovat ystävällisempiä.. rankka yleistys mutta kummankin kielirajan puolella asuneena voin oman kommenttini heittää pöytään.
Olematta yllattynyt, mutta ottamatta ertyisemmin kantaa, olisi kiinnostavaa tietaa milla seudulla ranskankielista aluetta asuit ja miten pitkaan. Onko mahdollisesti eroja jo rankankielisen alueen sisapuolellakin?
Enta saksankielinen seutu: Millaisia kokemuksia (?) onko saksankieli siella myos virallinen hallinnolinen kieli? Tuleeko toimeen ranskalla ja englannilla?
- -oju
Ne flaamit jotka tunnen ovat sydämmellisiä ja ihania ihmisiä
- belge
mun mielestä ranskankieliset on parempia. kaikessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 305557
- 1732071
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1621649Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus81627Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141344Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike301341Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan671333En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.701194- 941165
viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.2121108