Flaamit ja Vallonit

reuben

Eroavatko alueet muutenkin kuin kielellisesti?

10

1792

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eroavat

      Flandernissa on kauheen laveaa aukeeta ja Walloniassa Ardeenien ihanaa kukkulaa. Flanderit elävät kuin Hollannissa ja Walloonit kuten ranskalaiset. Talot ovat eri värisiä ja meininki saman myötäistä. Mutta käy molemmissa. voit itse verrata!

    • ranskikset

      Ne vallonit ei osaa englantia sitten paskaakaan, kuten muutkin ranskalaiset juipit, kannattanee siis välttää.

      • belge

        ranskankieliset on parhaita. flaamit osaa englantia joo mut muuten enemmän nokka pystyssä.. sitä paitsi ranska on seksikkäämpi kieli ! hah.


    • ei enää ikinä walloniaan

      ei voi muuta sanoa kun että kyllä eroaa.flaamit olivat ystävällisiä.osasivat englantia ja olivat kivoja.walloniassa kohtasin tosi törkeitä ihmisiä, enemmän kaaosta...en mene sinne enää ikinä.johtuu tosin omakohtaisista kokemuksista.voi olla tosi mukavaakin...

    • Tanja

      Flanderit ovat ehdottomasti huippuja ja seutuun kannattaa tutustua! Brügge, Gent, Antwerpen ja Leuven ovat kaikki huippupaikkoja!

    • aina

      tykytätte sitä englantianne ja mittaatte ihmisiä heidän englannintaitonsa perusteella. Eihän mannereuroopassa yksikään kansa puhu sitä äidinkielenään.
      Muutama kymmenen kilometriä Brysselistä itään niin saksa on erinomaisen käyttökelpoinen seurustelukieli.
      Mutta kyllä muutenkin mieluummin liikun flaamien porukoissa.

      • herselt

        ei tässä mitään tyrkytetä.. vaan simppeli totuus on se että ihmiset pohjoisbelgiassa vaan ovat ystävällisempiä.. rankka yleistys mutta kummankin kielirajan puolella asuneena voin oman kommenttini heittää pöytään.


      • Belgia
        herselt kirjoitti:

        ei tässä mitään tyrkytetä.. vaan simppeli totuus on se että ihmiset pohjoisbelgiassa vaan ovat ystävällisempiä.. rankka yleistys mutta kummankin kielirajan puolella asuneena voin oman kommenttini heittää pöytään.

        Olematta yllattynyt, mutta ottamatta ertyisemmin kantaa, olisi kiinnostavaa tietaa milla seudulla ranskankielista aluetta asuit ja miten pitkaan. Onko mahdollisesti eroja jo rankankielisen alueen sisapuolellakin?

        Enta saksankielinen seutu: Millaisia kokemuksia (?) onko saksankieli siella myos virallinen hallinnolinen kieli? Tuleeko toimeen ranskalla ja englannilla?


    • -oju

      Ne flaamit jotka tunnen ovat sydämmellisiä ja ihania ihmisiä

      • belge

        mun mielestä ranskankieliset on parempia. kaikessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      174
      8483
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      453
      7657
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3890
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      163
      3726
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      118
      3074
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      55
      2865
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2081
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2076
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1903
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1841
    Aihe