Mikä VPN VoIP -käyttöön ?

Anonyymi-ap

Käyttötarkoitus VPN:lle:

Haluan antaa VoIP -palveluntarjoajani luulla minun olevan aivan muualla kuin missä oikeasti olen.

Kokeilin cyberghostVPN:ää, mutta vaikka se web -sivujen osalta toimii erinomaisesti, niin valitettavasti se ei osannut hämätä VoIP -palveluntuottajaani.

Eli VoIP -palveluntuottajani oma sovellus tuntuu VPN:stä huolimatta tietävän, että olen Suomessa.

Ja tämä on ongelma!

Eli mikä VPN olisi sellainen, joka osaa hämätä myös VoIP -sovelluksia luulemaan, että olen siellä, millainen IP -osoite (VPN:n ansiosta) koneellani on ?

Sensijaan web -sivujen osalta:
Kun kytkin VPN:n päälle, niin sen jälkeen sivu whatismyip.com alkoi näyttää virtuaalista sijaintiani eikä enää todellista sijaintiani, eli web -sivujen osalta tuo cyberghostVPN toimi erinomaisen hyvin, mutta kun pääasiallinen tarve VPN:lle EI ole web -sivut, vaan Android -puhelimessa toimiva VoIP -sovellus.

Tiedoksi: VoIP -sovellukselle ei ole annettu paikannusoikeutta.
Eli sitä kautta tieto ei ainakaan vuoda.
Mutta jotain muuta kautta vuotaa, ja se on ongelma.

Onko mahdollista, että VoIP -sovellus tajuaisi, että SIM -korttini ei nyt roamaa, vaan on kotiverkossaan, ja sovellus tajuaisi tästä, että olen Suomessa?
Jos kyse on tästä, miten tämän voi estää ?

2

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tiedoksi:

      Käyttämäni halpa VoIP -palvelu ei 1. lokakuuta alkaen enää salli soittamista suomalaisiin numeroihin.

      Ensin luulin, että tämä liittyy samoin 1. lokakuuta 2023 voimaantulleeseen lakiin, jolla pyritään torjumaan ns. huijauspuheluita, mutta sitten selvisi, ettei kyse oikeasti ole tästä.

      Eli todellisuudessa se, että ongelma alkoi juuri 1. lokakuuta 2023, niin EI johdu tuon uuden lain voimaantulosta, mutta se, että ongelma alkoi juuri tuolloin, kertoo sen, että mitä ilmeisimmin ko. VoIP -yritys pyrkii antamaan asiakkailleen sen valheellisen kuvan, että ongelma johtuisi tuosta lainmuutoksesta, ja etteivät he muka voi tehdä mitään asian ratkaisemiseksi.

      Itse uskon, että jos pystyn hämäämään VoIP -ohjelmaa luulemaan, että olen vaikkapa Ranskassa, niin sen jälkeen homma toimii juuri siten, kuin haluankin sen toimivan.

      Ikävä kyllä pelkkä VPN:n aktivoiminen ei riitä huijaamaan VoIP -sovellusta / VoIP -palveluntuottajan palvelinta luulemaan, että olen Ranskassa.

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        🔞 ­­N­­y­m­f­­­o­m­­a­­­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#181287396

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5037
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4428
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3127
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      256
      2997
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2912
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2521
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1770
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1767
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1761
    Aihe