Nettiuutisia lukiessani eksyin vauvalle

🤔🧹🐶 kun huomain, että siellä oli keskutelu, jossa kysyttiin mikä toisten kodeissa ällöttää. Joku ei tykännyt siitä, kun aterinlaatikossa oli leivänmuruja. Toinen taas siitä, että huonekalut oli kuorrutettu koiran tai kissan karvoilla. Muistan, kuinka olin kauhuissani kun edellinen koira oli käynyt tutustumisvierailulla ja siltä oli muutama karva pudonnut lattialle. Sen jälkeen on tullut sidätyshoitoa mokomalle näylle.

Täydet ja haisevat vaipparoskikset tai bioroskiksetkin vielä ymmärrän. Ne eivät ole kivat nähdä tai haistella. Sitä en ymmärrä, että kodinhoitohuoneessa ei saa olla vaatteita näkyvillä. Ei kuivaamassa tai viikattuna. Mitä noita koirasivuja olen seuraillut, niin nykyisin ihmisillä voi olla jopa olkkarissa vaatteiden kuivaustelineet. Jossainhan ne pyykit pitää kuivattaa jos ei ole kuivauskonetta. Sitäpaitsi vaatteet saa kivasti puettua kiireisenä aamuna nopeammin ylleen, kun ne ovat näkyvissä.

Onko teillä mitään kammotuksia? Nyt saa moittia naapurin kotia rauhassa anonyyminä. Jos löytyisi mulle jotakin parannettavaa siivouksen tasossa.

14

340

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oma kämppä on kuin pommin jäljiltä, jos ei miellytä niin voi,voi.
      Empä oo sairastellut ,flunssakin meni päivässä ohi eli en laske sitäkään.
      Elämä on ihanaa kun sen oikein oivaltaa.

      • Mullakin oli tuloillaan flunssa, mutta ei sitten pahaksi äitynyt. Jos vieraita ei miellytä sun kodin siisteystila, niin aina voi siivota itselleen istumatilan ja pestä oman kahvikupin.


      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        🍒 ­N­­­y­­­m­f­­o­­­m­a­­­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#18129939m

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Ällätä tupakan haju heti ulko-ovella rappu tulee vastaan kun soitaa ovikelloa ja seraavana kissan kusen haju,sama talous.

      • Meidän kerrostalossa ei saa polttaa kuin ulkona niille merkityillä paikoilla. Suosittelen samaa sääntöä muillekin. Tulee poltettua vähemmän, kun talvipakkasella ei viitsi vääntäytyä ulos. Itse en kylläkään polta enää tupakkaa.


    • Anonyymi

      Enhän vaan ole sun vauva

      • vauva.fi keskustelupalstalla kirjoittelee muutkin kuin ne, joilla on vauvoja. Itse en siellä yleensä käy, mutta nyt eksyin sinne, kun mainoksesta huomasin siellä käsiteltävän kyläpaikkojen siisteyttä. En tiedä kuka olet, mutta en tarvitse vauvaa, varsinkaan aikuista sellaista.


    • Anonyymi

      Inhottaa kyläpaikan veskissä, jos käsipyyhettä ei ole selvästi merkitty. Pyyhekoukut saattaa olla täynnä erilaisia pyyheliinoja tai vaikka pelkkiä käytettyjä kylpypyyheitä täynnä. Sit on niitä paikkoja, joissa on käsipyyhe kauniisti nimetty, mutta se on likainen tai pesun jälkeen kuivunut huonosti ja haisee lattialuutulle (mikä ei oikeesti sais haista)
      Sitte on paikkoja joissa kissat saa vapaasti kulkea pöydillä, keittiön työtasoilla. Just tullu kissanvessastaan. Tai saa nuuhkia tarjottavia ruokia!!!

      • Anonyymi

        Kauheaa käydä kylässä kotirouva Hyacinth Bucket:n tyylisen luona.


      • Aika vaikea on estää kissoja kuljeksimasta siellä missä ne haluaa, varsinkin jos ei ole kotona koko päivää vahtimassa.

        Käsipyyhkeistä oli vastikään ohje, että niitä täytyisi pestä tavallista tiheämmin ja vähintään +60 asteessa nyt kun viruksia on liikkeellä. Nyt on A streptokokkiepidemiakin käynnissä, joten käsienpesu on tärkeää. Siihen liittyy kuivaminen puhtaalla pyyhkeellä, ettei pöpöt tartu märkiin käsiin. Minä en uskalla vieraammissa paikoissa kuivata mihinkään pyyhkeisiin käsiä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kauheaa käydä kylässä kotirouva Hyacinth Bucket:n tyylisen luona.

        Mulle kävisi varmaan yhtä huonosti, kuin Hyasintin naapuriraukalle. Kahvit kaatuisi pöydille ja laatukupit tippuisivat lattialle.


      • Anonyymi

        Kyllä kissakin oppii kun sitä jaksaa opettaa. Joskus salaa ja varkain on hypännyt pöydälle kun houkutus on ollut liian suuri, mutta nopeesti on alas tullut kun huomaa jääneensä kiinni. Pääsääntöisesti kyllä tietää mikä on sallittua ja mikä ei.


      • Anonyymi
        lounas.ajatus kirjoitti:

        Mulle kävisi varmaan yhtä huonosti, kuin Hyasintin naapuriraukalle. Kahvit kaatuisi pöydille ja laatukupit tippuisivat lattialle.

        Just näin .


      • Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä kissakin oppii kun sitä jaksaa opettaa. Joskus salaa ja varkain on hypännyt pöydälle kun houkutus on ollut liian suuri, mutta nopeesti on alas tullut kun huomaa jääneensä kiinni. Pääsääntöisesti kyllä tietää mikä on sallittua ja mikä ei.

        Niin. On totta, että kissat oppii. Mulla kun oli koira ja kaksi kissaa töissä ollessani niin en ehtinyt pahemmin kissoja opettaa. Koirakin oli sellainen, että kissojen ruoat ja muut toiminnat eivät oikein voineet olla lattiatasolla. Pyyhin aina keittiön pinnat, ennenkuin aloin valmistaa ruokaa. Veljen kissa oppi hakemaan tikkaria, kun sen heitti kauemmas.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      594
      2094
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      104
      1049
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      18
      987
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      4
      857
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      845
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      78
      778
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      749
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      87
      727
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      715
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      563
    Aihe