Pyöräliikenteen suunnittelu
https://ava.vaylapilvi.fi/ava/Julkaisut/Vaylavirasto/vo_2020-18_pyoraliikenteen_suunnittelu_web.pdf
Tässä tällainen dokumentti, jos jotakuta kiinnostaa.
Pyöräliikenteen suunnittelu - Väyläviraston ohjeita, 18/2020
4
295
Vastaukset
- Anonyymi
Jos kevyenliikenteen väylien suunnitteluun paneuduttaisiin sillä hartaudella kuin on tuon opuksen teossa paneuduttu, niin meillä pyöräilijöillä ei olisi mitään murheita. Mutta ilmeisesti väylien suunnittelijat jaksavat lukea tuota liitteineen 250 sivuista opusta noin sivulle 12 ja sitten suunnittelevat reitit yhtä päin persettä kuin aiemminkin.
Päätellen ainakin siitä, että aivan uudetkin väylät ovat aika kaukana tavoitetasosta. Jännästi tässä kotiseudullakin aivan uusissa pyörätiepätkissä on onnistuttu tekemään useampaan kohtaan vauhdin tappavavia äkkikäännöksiä, vaikka loivemmatkin kaarteet olisivat mahtuneet. Nyt ruohokaistoista näkee missä asfalttia olisi oikeasti pitänyt olla... Onpa yhteen paikkaan saatu vaarallinen kaarrekin aikaiseksi, kun pyörätie päättyy t-risteykseen jyrkän alamäen päätteeksi. Ei mitään varoituksia liikennemerkein tai täristimin, vaan jos on liikaa vauhtia, niin jorpakkoon päädytään. Siis ongelma lähinnä niille jotka kyseisellä paikalla pyöräilevät satunnaisesti tai ensimmäistä kertaa.- Anonyymi
Vauhti pitää aina sovittaa tilanteiden mukaan. Kaikenlaiset hidasteet tulevat mukaan kuvioon siksi, että jotkut asennevammaiset eivät suostu liikennesääntöjä, kuten nopeusrajoituksia noudattamaan. Eivät esim. hidastetöyssyjä tule rajoituksien mukaan ajavien ja sopivaa tilannenopeutta noudattavien vuoksi, vaan heidän vuoksi, jotka eivät rajoituksia noudata, eivätkä sopivalla tilannenopeudella suostu ajamaan.
- Anonyymi
Ohjeita on roppakaupalla.
https://vayla.fi/palveluntuottajat/ohjeluettelo - Anonyymi
😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍
🍒 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://www.ero4.fun/girl4love
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713428
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541929Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471849Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591784- 771634
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3481609Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811449The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201288Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251199- 1581192