Miten palautan äänen tietokoneeseeni?

Kyllä se ääni tuli koneeseen kunhan alaa tunteva tsekkasi laitetta.
12323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Asetus - järjestelmä - ääni

Äänestä

Kerran oli sama ongelma minulla.

Onneksi en ollut tilannut isopalkkaista experttiä korjaamaan.
Olin vahingossa ruksannut äänen pois ja tyttäreni tuli ja näpsäytti sen takaisin päälle, sanoi ääääitiiii ja nauroi hersyvästi.

Äänestä

- Juu, jossain näyttöruudun mahd. vas. alaidassa on kaiuttimen kuva ja jos sen päällä näkyy ruksi = ääni pois, klikkaa sitä hiirellä niin että ruksi poistuu ja siirrä sitä ääniviivaa oikealle päin = ääni kovemmalle.

- Siellä näyttöruudun oikeassa alakulmassakin on pieniä ikoneita. Kannattaa katsoa, ettei siellä ole ruksia äänen päällä.

- Tsekkaa, onko kaiuttimesi päällä...

Äänestä
  • Minulla tulee äänet TVstä, ja kaukosäätimellä voi poistaa tai lisätä korvanapeihin äänet :)

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Minulla tulee äänet TVstä, ja kaukosäätimellä voi poistaa tai lisätä korvanapeihin äänet :)

    OTA MYKISTYS MERKKI KAIUTTIMEN PÄÄLTÄ POIS. Sijaitse alalaidassa aiankin Wiyunkan koneissa.

    Äänestä

Aina käyttänyt pöytätietokonetta, joskus ääni hukassa mee asetuksiin, järjestelmään ja ääni kun siirän hiukan ääntä suuntaansa nii ääni palautunut. Tabletti puhelin ei ongelmia.

Muutama viikko sitten meni näyttö pimeäksi mut ääni kuului, täytyi ostaa uusi teevee.

Äänestä

Vaan kun läppärin ääni alkoi säristä, niin ei siinä auta minkään näppylän näppäilyt eikä asetusten asettelut. Lienee pakko viedä tohtorille? Takuuaikakin oli ja meni, 500 euron Lenovo kyseessä.
Kovin on tietokonetekniikka haavoittuvaista. Minullakin iso kasa rikkinäisiä, pitäisi kärrätä kaatopaikalle.

Äänestä
  • ''Vaan kun läppärin ääni alkoi säristä,...''

    Valitse: Aloitus > Asetukset > Järjestelmä > Ääni > Vianmääritys.


    ''Minullakin iso kasa rikkinäisiä, pitäisi kärrätä kaatopaikalle.''

    Uskallan epäillä että useimmat olisi käyttökelpoisia.

    Äänestä

Lenovon vehkeitä käyttänyt, läppäriin yritin mielistyä ei vaa tykästynyt, pöytätietokone se mulle paras ja uutena näyttönä ollu muutaman viikon 50 tuuman LG-televisio, langaton näppäin ja hiiri.

Äänestä

Olin viemässä vanhaa pöytäkonetta romukasaan kun kodinhoitaja tuli sattumalta meille. "Olit aikaisemminkin viemässä sitä pois" sanoi.
Yks kaapeli oli irronnut ehkä rekkaliikenteen tärinästä läheisellä tiellä. Hän kiinnitti sen vaikka sanoin ettei kaapelit ole irti.

Kiittelin vuolaasti kodinhoitajaa.
trv. vanha mieshöppänä.

Äänestä
  • Ihmisen tekemät eivät täydellisiä, saattaa mennä jumiin ettei saa edes sammutettua muutoin kuin töpseli irti. Pöytätietokone joihin käy uudet televisiot näytöksi, tai katsella normaali telkkarin tapaan moottorisängystä lepoasennosta.

    Äänestä

  • Pertikki kirjoitti:

    Ihmisen tekemät eivät täydellisiä, saattaa mennä jumiin ettei saa edes sammutettua muutoin kuin töpseli irti. Pöytätietokone joihin käy uudet televisiot näytöksi, tai katsella normaali telkkarin tapaan moottorisängystä lepoasennosta.

    Minäkin iltaisin usein menen jo makuuhuoneeseen aikaisin ja sammutan valot talosta ja laitan sängyn ensin istumaan asentoon ja siitä sitten illan kuluessa lasten selkänojaa vähän kerrallaan .
    Aamuisin kyllä katselen olohuoneessa sohvalla etten jämähdä koko aamuksi sänkyyn äjoskus sattuu että unohdan TV päälle koko yöksi kun nukahdan huomaamattani Vaikka yritän toki ettei se jäisi päälle kun siinäkin voi olla omat riskinsä

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kyllä se ääni tuli koneeseen kunhan alaa tunteva tsekkasi laitetta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu