RESEPTILÄÄKE DUTASTERIDE - haittavaikutukset ja niiden jatkuminen

Anonyymi-ap

Eturauhasen hyvälaatuiseen liikakasvuun määrätty reseptilääke on minulle aiheuttanut haittavaikutuksina sekä seksihalun vähenemistä, heikkoa seisokkia ja jatkuvaa pistelyä ja kosketusarkuutta rintapinnassa, erityisesti rintanänneissä. Lääkitys kesti puoli vuotta ja loppui kuukauden päivät sitten, kun lääkkeellä ei ole saatavuutta tällä hetkellä. Onko kenenlläkään kokemusta haittavaikutusten ajallisesta jatkumisesta lääkehoidon päättymisen jälkeen?
Tuolla puolen vuoden lääkityksellä yöheräily vessassakäynnin takia on loppunut, mutta ikävää, jos edellä mainitut haitat jatkuvat pitkään tai jäävät pysyviksi.
Asiallisia kommentteja kiitos, mieluiten yli viisikymppisiltä miehiltä, joilla lääkitys aiemmin on loppunut joko tarpeettomana tai muusta syystä.
Luin netistä, että kyseisellä lääkkeellä on USAssa varoitus kohonneesta eturauhas- ja rintasyöpäriskistä. Suosittelen olemaan tuosta vain hyväksymästä lääkärin ajatusta kyseisestä lääkkeestä.

7

1191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla on sama lääkitys käytössä ja samat ongelmat. Halut on kateissa ja seisokkia ei ole tarpeeksi yhdyntää varten. Jos jotenkin saa sisään ja alkaa vetelemään edestaas, niin ei vaan pysy sisällä, vaan luiskahtaa ulos. Käytän siis lääkettä jatkuvasti. Muita ongelmia en ole havainnut.

      • Anonyymi

        Yhdynnässä pitää opetella pienempää sisään-ulosliikettä, jotta siitin pysyy sisällä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yhdynnässä pitää opetella pienempää sisään-ulosliikettä, jotta siitin pysyy sisällä.

        Olen yrittänyt tehdä todella lyhyttä yhdyntäliikettä, mutta ulos vaan luiskahtaa!


      • Anonyymi

        Yritin illalla taas yhdyntää, mutta nyt ei jäykistynyt edes sen vertaa, että olisin saanut työnnyttyä sisään.


    • Anonyymi

      Tuo Dutasteridin syöpäriski mainitaan kyllä tuoteselosteessa
      https://laakeinfo.fi/Medicine.aspx?m=26829&i=ORION+PHARMA_DUTASTERIDE/TAMSULOSIN+ORION

      Vastaavassa Avodartissa se myös mainitaan
      https://laakeinfo.fi/Medicine.aspx?m=4711&i=GLAXOSMITHKLINE_AVODART&docLang=fi

      Sekä myös yhdistelmälääkkeessä Duodart
      https://laakeinfo.fi/Medicine.aspx?m=7643&i=GLAXOSMITHKLINE_DUODART&docLang=fi


      Itse olen syönyt noita kaikkia.

    • Anonyymi

      Kopioin tämän kohdan Fimean sivuilta:

      Eturauhassyöpä ja korkean asteen kasvaimet
      REDUCE-tutkimus oli 4-vuotinen, satunnaistettu, lumekontrolloitu, kaksoissokko-,
      monikeskustutkimus, jossa tutkittiin dutasteridin 0,5 mg päivittäisannoksen vaikutusta potilaisiin,
      joilla on korkea eturauhassyövän riski (mukaan lukien 50-75 –vuotiaat miehet, joiden PSA tasot olivat 2,5-10 ng/ml ja joiden prostatabiopsia oli negatiivinen 6 kuukautta ennen tutkimukseen
      osallistumista). Tutkimustulokset osoittivat, että 8-10 Gleason-pisteen eturauhassyöpien ilmaantuvuus oli suurempaa dutasteridilla hoidetuilla miehillä (n=29, 0,9 %) verrattuna lumevalmisteeseen (n=19, 0,6 %). Dutasteridin ja 8-10 Gleason-pisteen eturauhassyöpien välinen yhteys ei ole selvä, joten dutasteridia käyttävien miesten eturauhassyövän riskiä on arvioitava säännöllisesti (ks. kohta 5.1).

      Tuohan taitaa aiheuttaa syöpää!

    • Anonyymi

      Joskus aamulla onnistun saamaan niin hyvän erektion, että yhdyntä onnistuu. Siis ennen lääkkeen ottamista. Ohjeissa suositellaan kondomin käyttöä, oletteko käyttäneet? Itse olen paljaalla ollut ja vetänyt ulos, kun tulee.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      57
      3681
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      68
      3041
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      52
      2243
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      12
      1409
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      63
      1178
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      80
      1068
    7. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      931
    8. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      55
      915
    9. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      22
      908
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      47
      892
    Aihe