Olisko teillä hyviä "reseptejä" ylppäribooliini (lauantaiksi)? Joku hyvä makeahko boolin ohje missä olis hedelmiä, carambolaa, mansikkaa tms..? Kiitos vinkeistä!
Booli YO-juhliin??
3
2716
Vastaukset
- minä
hyvä booli tulee "irma" pohjalla eli lime hedelmää murskataan sour apple likööriä kossua ja spriteä ja vähän sodaa tai vishyä.... voihan siihen ujuttaa vaiks jäisiä mansikoita jos sattuu olemaan ni toimii jääpaloina
- Makea booli
No jos makeista tykkäät:
0.7 kirkas viina
0.35 Pisang Ambon
0.35 Triple Sec
3 litraa esim. Fanta Grapefruit&Pineapplea
2x0.75 l helmeilevä omenaviini
0.3 l grenadiini
jos hakee vielä lisämakeutta toimii hyvin fariinisokeri. Siitä saa kauniin värinkin.
Koristeeksi Fazerin marmeladikuulia, isoksi kuutioioksi jäädytetty Metsmaasikas Magus Naps (sulaa hitaasti toisin kuin jääpalat), muutamia sirtuunaviipaleita ja kourallinen kauniita marjoja (esim. sudenmarjoja =)
Eikun kokeilemaan... - #1 baarimestari
Makoisat boolireseptit kuvineen ja muut ohjeet onnistuneiden juomien valmistamiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2036811SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit1963501Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti263279"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –1842249Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401777SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?961738Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1161462Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!
Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm141076- 1241068
Riiko Sakkinen läväyttää totuuden - Tästä syystä keskeytti Farmi-kuvaukset
Riikon toiminta hämmensi... Kuvataiteilija teki yllättävän päätöksen ja halusi lopettaa Farmi Suomi -leikin kesken. Rii18934