juice leskinen kaikki singlet 1974-2004 kokoelman kansivihkoissa maukasta luettavaa!

Anonyymi-ap

"juice leskinen oli korostetusti tämän kansan omaisuutta, hän suomensi paljon ja monenlaista tekstiä, mut hänen oma tuotanto ei ottanu kääntyäkseen vieraalle kielelle, juice oli ottanut paikkansa suomalaisuuden ytimessä ja vientituotteeksi ei hänestä ollut"

alunperin hän ei halunnut edes laulajaksi ja koko ajan hän toisti sitä että hän halusi olla tekstittäjä eikä halunnu laulaa omia laulujaan. ekaa hittiäänkin yritti tarjota rauli badding somerjoelle. onneksi ei ehdotus menny låpi.

MA nummisen pitkälti johtama talvisota underground orchestra oli tehny juiceen kovan vaikutuksen koska siin näytettiin että rock taittuu hyvi nmyös suomen kielellä"

"kaikkeen vaikutti bob dylan"

"juice kiersi ahkerasti ympäri suomea joka paikassa mut kotiutui vain kahdelle paikkakunnalle , ensin juankoski ja sitten tampere"

"helsingissä hän kävi muttei viihtynyt siellä"

Tarina kappaleesta myrkytyksen oireet;
"juice kaikkien aikojen parhaita melodioita. säveltäjän mielestä sen taustalla väijyy kaksikin biisiä, toinen on brasilialaisen antonia carlos jobimin säveltämä adieu tristesse ja toinen on queen yhtyeen kappale 39. Tekstin aihe on luonnon tuhoaminen"

Tarina kappaleesta ollaan ihmisiksi;
"slam yhtyeen jäähyväislaulu. jos slam on olemassa, niin se on olemassa pitkälti tän laulun takia,se on juuri sitä vaihetta jossa ollaan siirtymässä grand slamiin. Toimii paljon paremmin jossain muualla kuin singlenä. keikkaohjelmistossa se on ollu iät ja ajat ja se menee aina helvetin hyvin läpi. Bändit tykkää soittaa sitä. Singleneä se joutui eristyksiin. Sen kaikki potentiaali ei milään pääse siellä ilmi"

kappaleesta jäminkipohja boogie;
"tanssilavalla äänitetyltä tauko II LP:ltä irrotettu levyautomaatti single. kuvaus jäminkipohjalaisesta nuorista. kuuluisa pohjan saha paloi siellä. ja jäminkipohjalaiset tyypit jotka ajoi amerikan autoilla , jäivät työttömiksi"

kappaleesta etusivulle suosikkiin;
"juice käänsi omakohtaisen ja ajankohtaisen keikkabiisin amerikkalaisen country rock bändi dr hook&the medicine shown vuoden 73 hitistä the cover of the rolling stone. Se julkaistiin provinssirock 80 tupla LP:llä. suosikkilehteä päästiin taas tölväisemään.

0

255

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

        Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
        Ikävä
        85
        4990
      2. Olenko saanut sinut koukkuun?

        Hyvä. Rakastan sua.
        Ikävä
        98
        3158
      3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

        Kerro yksi aiheista
        Ikävä
        47
        3052
      4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

        Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
        Ikävä
        199
        2433
      5. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

        Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
        Äänekoski
        30
        2190
      6. Ei sua pysty unohtamaan

        Ei vaan yksinkertaisesti pysty
        Ikävä
        133
        1989
      7. Kerro todelliset motiivit

        kaivattuasi kohtaan?
        Ikävä
        178
        1580
      8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

        Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
        Ikävä
        16
        1521
      9. Alavuden sairaala

        Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
        Ähtäri
        5
        1489
      10. Sisäsiittosuus

        Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
        Suomussalmi
        17
        1385
      Aihe