Joko taas?
Anonyymi-ap
32351
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
"Kantaverkkoyhtiö testaa Olkiluoto 3:n luotettavuutta lähivikakokeella – tuottaa tänään sähköä noin puolella teholla
Lähivikakokeella halutaan varmistaa yksikön kyky tuottaa sähköä myös mahdollisen lyhyen, ohimenevän vian jälkeen."
Ja heikoksi havaittiin kyky tuottaa sähköä, mikä on toki havaittu jo aiemmin.
Ruotsalaisetkin nauraisivat jo tuolle, ellei siellä olisi myös käynyt näin.
"Ruotsin Ringhals 4 -ydinvoimalassa yllättävä tuotantokatkos – pohjoismaisilta sähkömarkkinoilta katosi 1 130 megawattia tehoja"
Eikäpä siellä muutenkaan kovin hyvin mene.
https://www.hs.fi/talous/art-2000010024476.html
Miksihän tuollaisia kokeita ei tehdä kesäaikaan?
"Olkiluoto 3 on kytkeytynyt irti kantaverkosta Fingridin tänään tekemän lähivikakokeen seurauksena, Fingrid tiedotti."
Pitäislöi tuota Ruotsin mallia saada Suomeenkin, että päästäisiin nopeammin taantumaan ja sitä kautta lamaan?
Viime hallituskauden aikana vaikeuksista huolimatta Suomessa talous koheni, työllisyys parani ja oppositio huusi, että liikaa otetaan velkaa. Nyt ne huutajat taitaa ylittää edellisen hallituksen velanoton ja talous syöksyy alas kuin persujen kannatus.
Hyvä Riikka-Petteri, EK:n asiainhoitaja.
Kohta tulee gallupit. Auttaakohan persuja rajojen sulkeminen, johon teemaan persut nyt yrittää saada kohdistettua kannattajiensa huomion, yhden asian puolue kun on ja valmis myymään kaikki muut "periaatteensa", jonka osa kannattajista on varmastikin huomannut?
Tosin tulevissa gallupeissa ei rajojen sulkeminen taida vielä näkyä ja jos näkyykin, meneekö siitä glooria persuille kuitenkaan?
Itse veikkaan persuille kuitenkin nousua edellisiin vertailukelpoisiin gallupeihin 0,2 prosenttiyksikköä, sitä luokkaa (HS:n ja YLE:n teettämät mittaukset).
Yllättävän kauan meni tällä kertaa pyhäjärven trolli ennenkuin käänsit aiheen koskemaan persuja? 🤣🤣
Maltoit sentään odottaa. 🤣🤣
Mitäs sitä t***lle muuta? Sen lisäksi että vttuilet tavoillesi uskollisena luotsinpestin suojista ihmisille jotka vastaavat sinun provoihisi joilla niitä vastauksia kalastelet saaden raivarit niitä saadessasi..
Ruotsissa on oikeistohallitus ja maa on vajonnut taantumaan. Sama tulee seuraamaan siis täällä Suomessakin. Massiiviset leikkaukset syövät talouden oravanpyörästä rahaa. Seurauksena kulutuksen putoaminen, josta seuraa työttömyyden kasvu, joka puolestaan kasvattaa kulutuksen putoamista, joka taas kasvattaa työttömyyttä jne. Eli talouden oravanpyörä alkaa pyörimään vastapäivään. Ja kun suurimmilta väestön viiteryhmiltä eli pieni- ja keskituloiselta katoaa ostovoima, niin taloutta ei tulla jatkossa saamaan kovin helposti takaisin raiteilleen. Samalla kunnat menettävät merkittävästi verotulojaan, joten silläkin puolella tilanne lähtee kehittymään kestämättömään suuntaan. Edessähän ovat myös kuntien valtionosuuksien rajut leikkaukset.
Hallitus vie yhteiskunnan rapakuntoon.
>>>Valtionvarainministeriö muuttaa kuntien valtionosuutta verotarkistuksen jälkeen – Edessä budjettien leikkauksia
Päätös annettiin erikoiseen aikaan perjantaina juuri sen jälkeen, kun kuntien piti ilmoittaa veroprosenttinsa. Kunnille muutos tarkoittaa sitä, että edessä on leikkauksia valmisteltuihin budjetteihin.<<<
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kunnanjohtajat-poyristyivat-valtiovarainministerion-uutispommista-virka-ajan-jalkeen-perjantaina-laitetaan-tallainen/8822508
MTV Uutiset yritti tavoitella myös valtiovarainministeri Riikka Purraa kommentoimaan asiaa, mutta hänen viestintävastaavansa numero yhdistyi valtioneuvoston vaihteeseen, joka on viikonloppuisin kiinni.
Valittiinko ajankohta tarkoituksella?
Pertunmaan kunnanjohtajan Leena Ruotsalaisen mukaan syntyi vaikutelma, että julkaisuajankohta oli valittu tarkoituksella.
– Toimintatapoja voisi kyllä kritisoida, kun virka-ajan jälkeen perjantaina laitetaan tällainen uutinen. Kyllä tätä on pitänyt siellä valmistella. Ei voi olla niin, että kun kunnat laittavat seuraavan vuoden veroprosenttinsa ennen kello neljää, niin vasta silloin ministeriö olisi tehnyt uudet laskelmat.
----------------
Sellainen tapaus.
Päivänselväksi on käynyt se tosiasia, että nykyinen valtionvarainministerimme ei ymmärrä kansantaloudesta yhtään sen enempää kuin sika sähkövalosta. Sen sijaan kokoomuslaisen talouspolitiikan pikakurssin on suorittanut onnistuneesti. Voi sitä päivää, kun persuyrittäjä huomaa yritykseltään kysynnän katoavan kuin pieru Saharaan ja sitä persuduunaria, joka huomaa löytävänsä itsensä yllättäen TE-toimiston luukulta. Yhä Marinin syy?
Häikäilemätöntä toimintaa!!!!
Hyvä kommentti. Persut saa oppia kantapään kautta, vaikka tuskin tyhmään päähän kaikilla persuilla menee oppi sitäkään kautta?
Ja valitettavaa on, että persukokoomuspolitiikasta kärsii muutkin kuin persuja kannattaneet tollot.
Tsernobyylikin räjähti noiden kokeiden seurauksena :(
Mitä se tähän kuuluu enemmän kuin vaikka joku Harrisburg?
Ensin odotettiin siis kuntien budjetit ja veroprosentit, niiden lakisääteiseen ilmoittamisaikaan.
Kun se aika oli umpeutunut, laitettiin välittömästä lisänootti kunnille?
Eli pakotetaan siis kunnat repäisemään lisäsäästöt kuntien määräaikaan ilmoittamansa budjetoinnin ulkopuolelta?
Jopa menee pakka sekaisin monessa kunnassa ja mistähän nuo lisäsäästöt napataan?
"Jopa menee pakka sekaisin monessa kunnassa ja mistähän nuo lisäsäästöt napataan?"
Oikeastaan siis ei mene pakka sekaisin, kun pakka oli jo kunnissa laitettu kuosiinsa ja siihen ei enää voi koskea. Siksi tämä onkin hallitukselta äärimmäisen härski temppu, mutta mitä muuta tältä hallitukselta voisi odottaakaan?
Taloustutkimuksen gallupissa persut oli tippunut 0.3 prosenttiyksikköä edellisestä. Purran mesimäyrämäinen raivo nouSSee?
OL3 yhtä luotettava kuin persujen vaalipuheet.
************
Olkiluoto 3:n sähköntuotanto on keskeytynyt – TVO:lla ei aavistustakaan vian sijainnista tai kestosta
Tuotanto keskeytyi turbiinilaitoksella lähivikakokeen seurauksena, TVO selvittää keskeytyksen tarkempaa syytä. Myös Ruotsissa on ongelmia sähköntuotannossa.
**********
https://yle.fi/a/74-20062736
viimeksi oli lämpöanturi ? ai että ei ole tuplavarmistusta miljardilaitoksessa 🤣
tästä touhusta nauretaan vielä tulevaisuudessa , suomalaiset eivät oivalla sähkön hinnalla kusetusta !!!
>>>suomalaiset eivät oivalla sähkön hinnalla kusetusta !!!<<<
Perussuomalaiset ei huomaa muutakaan kusetusta.
ps. PS pettää kepuakin pahemmin.
jos tuollainen miljardien laitos seisoo lämpöanturin takia niin voi jeesuksen vittu 😠
TVO:lla ei taida olla töissä kuusenkirkkaimmat kynttilät, sen kertoo se että näitä vikasietotestejä tehdään talvi-aikana, kun kesä-aikana testaamisesta olisi huomattavasti vähemmän haittaa kuluttajille.
#?
Ehkä ne testit tulee tehdä tiettyjen käyttötuntien välein ??
Purra huumetestiin.
Ai jaa. En yhtään tiedä, mä oon täällä vaan duuniss, tai tolleen...
Voi se olla niinkin.
https://yle.fi/a/74-20028027
TVO ei palkkaa persuja, vain ammattilaisia.
Pettää kuin persu.
Ei saatu kassaan rahaa tarpeeksi, kun tuo norjalainen pilas mestan.
Pitäis jo tilata westinghousea tai hitachia SASSSSIIIIIINNN