Ei oikeuskanslerilla ole ollut päätösvaltaa, joten ei sitä päätösvaltaa pystytä edes poistamaan

Anonyymi-ap

. Jotkut tahot ovat vain pyrkineet korostamaan, että oikeuskanslerilla olisi päätösvalta. Ilmeisesti vain siitä syystä, että hallituksen ja perustuslakivaliokunnan päätökset eivät tyydytä heidän mielipiteitään/ideologioitaan.

. Eihän hallitus nytkään ohittanut oikeuskanslerin lausuntoa. Raja laitettiin kiinni oikeuskanslerin suostumuksella. En jaksa uskoa venäjän lopettavan painostusta rajalla. Lakia pitää muuttaa nopeutetulla aikataululla niin, että oikeuskanslerilta poistetaan päätäntävalta tällaisissa asioissa. Oikeuskansleri ei ole kansan valitsema ja voi aatteensa pohjalta tehdä maallemme huonoja päätöksiä. Laki ei aina ole yksiselitteinen ja oikeuskansleri pystyy soveltamaan lakia mielensä mukaisesti. Sen pitää loppua. Vasemmistolaisena ei ole helppoo kun pitää aina olla vastaan kaikkea. Halosen ominpäin valitsema apulaisoikeuskansleri, se jo sanoo valinnasta paljon.

1

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Avauksessa on jotain oikein ja paljon väärin. Oikeuskanslerilla ei ole päätösvaltaa yli maan hallituksen. Oikeuskanslerin tehtävänä on valvoa presidentin ja valtioneuvoston toiminnan lainmukaisuutta, mutta valvonta painottuu jälkivalvontaan. Eli jos on menetelty lainvastaisesti, siitä voi seurata esim. ministerivastuu, joka voi sitten johtaa käsittelyyn valtakunnanoikeudessa. Ennen päätöksentekoa, oikeuskansleri voi lausunnoillaan vaikuttaa päätöksentekoon, mutta hallituksen ei ole pakko huomioida oikeuskanslerin lausuntoja.

      On selvinnyt, ettei rajaa laitettu kiinni hallituksen esityksellä, jonka oikeuskansleri olisi sitten hyväksynyt. Media (HS) on onnistunut selvittämään tapahtumien todellisen kulun. Oikeuskansleri on neuvonut kädestä pitäen, miten päätös on muotoiltava, että se voitaisiin hyväksyä.

      Oikeusviranomaisia ei Suomessa valita vaaleilla. Vaaleissa olisi mahdoton selvittää ehdokkaiden juridista pätevyyttä. Oikeuskansleriksi tai muuhun oikeudelliseen tehtävään voi hakeutua kuka tahansa, joka täyttää hakuehdot.

      Presidentti nimittää oikeuskanslerin ja apulaisoikeuskanslerin. Presidentti ei kuitenkaan tee ehdotusta siitä, kuka tulee valituksi. Valtioneuvosto tekee ehdotuksen ja tosiasiallisesti on aina päättänyt siitä, kuka tulee valituksi. Apulaisoikeuskanslerin valinnasta teki esityksen Matti Vanhasen johtama oikeistohallitus. Se ehdotti Puumalaista valittavaksi. Halonen teki nimityksen porvarihallituksen esityksen mukaisesti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      72
      5344
    2. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      34
      2708
    3. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      114
      2260
    4. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      120
      1925
    5. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      15
      1869
    6. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1790
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      274
      1292
    8. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      53
      1244
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      51
      1156
    10. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      79
      1078
    Aihe