Ei oikeuskanslerilla ole ollut päätösvaltaa, joten ei sitä päätösvaltaa pystytä edes poistamaan

Anonyymi-ap

. Jotkut tahot ovat vain pyrkineet korostamaan, että oikeuskanslerilla olisi päätösvalta. Ilmeisesti vain siitä syystä, että hallituksen ja perustuslakivaliokunnan päätökset eivät tyydytä heidän mielipiteitään/ideologioitaan.

. Eihän hallitus nytkään ohittanut oikeuskanslerin lausuntoa. Raja laitettiin kiinni oikeuskanslerin suostumuksella. En jaksa uskoa venäjän lopettavan painostusta rajalla. Lakia pitää muuttaa nopeutetulla aikataululla niin, että oikeuskanslerilta poistetaan päätäntävalta tällaisissa asioissa. Oikeuskansleri ei ole kansan valitsema ja voi aatteensa pohjalta tehdä maallemme huonoja päätöksiä. Laki ei aina ole yksiselitteinen ja oikeuskansleri pystyy soveltamaan lakia mielensä mukaisesti. Sen pitää loppua. Vasemmistolaisena ei ole helppoo kun pitää aina olla vastaan kaikkea. Halosen ominpäin valitsema apulaisoikeuskansleri, se jo sanoo valinnasta paljon.

1

158

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Avauksessa on jotain oikein ja paljon väärin. Oikeuskanslerilla ei ole päätösvaltaa yli maan hallituksen. Oikeuskanslerin tehtävänä on valvoa presidentin ja valtioneuvoston toiminnan lainmukaisuutta, mutta valvonta painottuu jälkivalvontaan. Eli jos on menetelty lainvastaisesti, siitä voi seurata esim. ministerivastuu, joka voi sitten johtaa käsittelyyn valtakunnanoikeudessa. Ennen päätöksentekoa, oikeuskansleri voi lausunnoillaan vaikuttaa päätöksentekoon, mutta hallituksen ei ole pakko huomioida oikeuskanslerin lausuntoja.

      On selvinnyt, ettei rajaa laitettu kiinni hallituksen esityksellä, jonka oikeuskansleri olisi sitten hyväksynyt. Media (HS) on onnistunut selvittämään tapahtumien todellisen kulun. Oikeuskansleri on neuvonut kädestä pitäen, miten päätös on muotoiltava, että se voitaisiin hyväksyä.

      Oikeusviranomaisia ei Suomessa valita vaaleilla. Vaaleissa olisi mahdoton selvittää ehdokkaiden juridista pätevyyttä. Oikeuskansleriksi tai muuhun oikeudelliseen tehtävään voi hakeutua kuka tahansa, joka täyttää hakuehdot.

      Presidentti nimittää oikeuskanslerin ja apulaisoikeuskanslerin. Presidentti ei kuitenkaan tee ehdotusta siitä, kuka tulee valituksi. Valtioneuvosto tekee ehdotuksen ja tosiasiallisesti on aina päättänyt siitä, kuka tulee valituksi. Apulaisoikeuskanslerin valinnasta teki esityksen Matti Vanhasen johtama oikeistohallitus. Se ehdotti Puumalaista valittavaksi. Halonen teki nimityksen porvarihallituksen esityksen mukaisesti.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      174
      10491
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2853
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2598
    4. 86
      2442
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      149
      2162
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      244
      2008
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1441
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1415
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1245
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      893
    Aihe