. Jotkut tahot ovat vain pyrkineet korostamaan, että oikeuskanslerilla olisi päätösvalta. Ilmeisesti vain siitä syystä, että hallituksen ja perustuslakivaliokunnan päätökset eivät tyydytä heidän mielipiteitään/ideologioitaan.
. Eihän hallitus nytkään ohittanut oikeuskanslerin lausuntoa. Raja laitettiin kiinni oikeuskanslerin suostumuksella. En jaksa uskoa venäjän lopettavan painostusta rajalla. Lakia pitää muuttaa nopeutetulla aikataululla niin, että oikeuskanslerilta poistetaan päätäntävalta tällaisissa asioissa. Oikeuskansleri ei ole kansan valitsema ja voi aatteensa pohjalta tehdä maallemme huonoja päätöksiä. Laki ei aina ole yksiselitteinen ja oikeuskansleri pystyy soveltamaan lakia mielensä mukaisesti. Sen pitää loppua. Vasemmistolaisena ei ole helppoo kun pitää aina olla vastaan kaikkea. Halosen ominpäin valitsema apulaisoikeuskansleri, se jo sanoo valinnasta paljon.
Ei oikeuskanslerilla ole ollut päätösvaltaa, joten ei sitä päätösvaltaa pystytä edes poistamaan
1
155
Vastaukset
Avauksessa on jotain oikein ja paljon väärin. Oikeuskanslerilla ei ole päätösvaltaa yli maan hallituksen. Oikeuskanslerin tehtävänä on valvoa presidentin ja valtioneuvoston toiminnan lainmukaisuutta, mutta valvonta painottuu jälkivalvontaan. Eli jos on menetelty lainvastaisesti, siitä voi seurata esim. ministerivastuu, joka voi sitten johtaa käsittelyyn valtakunnanoikeudessa. Ennen päätöksentekoa, oikeuskansleri voi lausunnoillaan vaikuttaa päätöksentekoon, mutta hallituksen ei ole pakko huomioida oikeuskanslerin lausuntoja.
On selvinnyt, ettei rajaa laitettu kiinni hallituksen esityksellä, jonka oikeuskansleri olisi sitten hyväksynyt. Media (HS) on onnistunut selvittämään tapahtumien todellisen kulun. Oikeuskansleri on neuvonut kädestä pitäen, miten päätös on muotoiltava, että se voitaisiin hyväksyä.
Oikeusviranomaisia ei Suomessa valita vaaleilla. Vaaleissa olisi mahdoton selvittää ehdokkaiden juridista pätevyyttä. Oikeuskansleriksi tai muuhun oikeudelliseen tehtävään voi hakeutua kuka tahansa, joka täyttää hakuehdot.
Presidentti nimittää oikeuskanslerin ja apulaisoikeuskanslerin. Presidentti ei kuitenkaan tee ehdotusta siitä, kuka tulee valituksi. Valtioneuvosto tekee ehdotuksen ja tosiasiallisesti on aina päättänyt siitä, kuka tulee valituksi. Apulaisoikeuskanslerin valinnasta teki esityksen Matti Vanhasen johtama oikeistohallitus. Se ehdotti Puumalaista valittavaksi. Halonen teki nimityksen porvarihallituksen esityksen mukaisesti.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
20v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.1116828Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d26204698Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras243074Nainen, ota nyt rauhallisesti
Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä1361301- 501255
Savonlinnan murhapolttaja romani
Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.116988Ajattelen sinua kiitollisuudella
Olet minulle jotain kaunista, jotain, joka tapahtui elämässäni. Et ole minulle pakkomielle enkä vaadi sinulta yhtään mi49892Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e33876Mitä olisitte sanonut hänelle?
Onko teille jäänyt mieleen joku tietty ihminen ja tilanne, joka polttelee yhä – se asia, jota ette uskaltaneet sanoa ään50844Sinulle tiedoksi
Olen paljon miettinyt sitä hetkeä, kun uskalsin näyttää pienin elein ja kertoa pienesti, eli hyvin hillitysti sinulle si27833