Tampereella
kerrostalokyttääjä
2834
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
"Vanhempiensa surmaamisesta epäillyn tamperelaismiehen seinänaapuri Timo Eskola kertoo, että 29-vuotias ei varsinaisesti asunut kerrostaloasunnossaan Tampereen Urheilijanpolulla. Nimellistä asumista ennätti kestää parisen vuotta.
- Lähinnä hän vain piipahti käymään ja haki postit. En tuntenut häntä kunnolla, mitä nyt joskus vähän juteltiin. Ihan asialliselta kaverilta hän vaikutti.
Satunnaiset käynnitkin olivat melko harvassa.
- Hän yöpyi asunnossa ehkä 5-10 yötä sen kahden vuoden aikana. Minulla ei ole aavistustakaan, missä hän oikeasti majaili. Muut asukkaat ovat sanoneet, etteivät hekään tunteneet ollenkaan sitä poikaa.
Kerrostaloasunto on surmattujen vanhempien nimissä.
- Hän kävi asunnollaan lähes aina yksin eikä sieltä kuulunut meteliä, että olisi ryypätty tai muuta.
Yöpyi vain harvakseltaan
Eskolan mukaan pojan parkkiruudussa komeili visiittien aikana Audi.
- He olivat oikea hyvinvointiperhe. Ei sellaisilla menopeleillä ihan köyhimmät duunarit ajele.
Eskola muistelee kuulleensa 29-vuotiaan olleen töissä rakennusalalla.
- Juttelin isän kanssa parisen viikkoa sitten. Tuli puhetta, että missä poika oikein reissaa, muttei siihen sitten tullut selvyyttä.
Veritöistä epäilty kävi Urheilijanpolun-asunnossaan lähinnä noutamassa postit.
Nyt Tampereen Hervannassa Urheilijanpolulla sijaitsevassa asunnossa asuvat vuokralaiset.
Vaikutti rauhalliselta
Kahdesta taposta ja kahdesta tapon yrityksestä epäilty nähtiin myös vanhempiensa kodissa Eino Salmelaisen kadulla Hervannassa. Lähialueen asukkaat eivät ole varmoja, mikä oli 29-vuotiaan vakituinen osoite.
Yhtä ymmällään he ovat tekoon johtaneista syistä.
- Ei hänestä enää osaa sanoa oikein mitään. Kun naapurin lapset kasvavat ja lentävät pois lapsuudenkodistaan, heidän elämänsä kulkua ei enää tule kovin tiiviisti seurattua, eräs naapuri pohdiskelee.
Veriteosta epäillyn käytös ei ollut naapureiden mielestä mitenkään silmiinpistävää.
- Ihan rauhalliselta, tavalliselta kaverilta hän vaikutti.
Iltalehden saamien tietojen mukaan perhesurman taustalla vaikuttaisivat huumesotkut. Poliisi ei ole toistaiseksi vahvistanut päihteiden osuutta tapahtumiin."
http://www.iltalehti.fi/2005/06/02/200506023129160_uu.shtml
Taisi iskeä paranoija sinuunkin jo. Relax sitä ei poistettu.heh!