mutta tämän persuhallituksen aikana nähdään
https://www.rakennuslehti.fi/2023/10/miljoonaluokan-yritysten-konkurssien-maara-kasvanut-rajusti-rakennusalalla-huolena-konkurssien-ketjuuntuminen/
https://www.rakennuslehti.fi/2023/10/miljoonaluokan-yritysten-konkurssien-maara-kasvanut-rajusti-rakennusalalla-huolena-konkurssien-ketjuuntuminen/
Vastaukset 27
Vanhimmat
Orpon "toivotaan, toivotaan"-hallitus tuo 100000 uutta työtöntä, vaikka
piti tulla 100000 uusia työpaikkoja.
Niin tekee. Vieläkö joku naiivi uskoo ?
Mitä noihin vaikuttaa kun iåovat olleet aina työttömiä, mutta tavallinen tasarvoinen työläinen miettii että miten voi olla mahdollista että eräät takinkääntäjät äänestivät itseään vastaan , vai halusivatko jotenkin itsekkin työttömien kaartiin.
Perstikki yrittää parastaan toimimalla ryssienvas liitossa dimmun kanssa sadakseen muutosta sikaanDimmu on Gurbanov perstikin yhteistrolli
Hallitus jää ihmisten mieleen lamantekijä-hallituksena.
Valitettavasti. Ja rikollisuus nousee Aivan toisiin sfääreihin.
Marinin rosvohallitus jää ihmisten kieliin turhajoukkohallituksena eivät pskat tehneet mitään vain pakon edessä ja takana silloinkin näyttivät preseen
Marinin hallitus koetti pitää pienistäkin huolta.
79v palsta ei ole persupalsta.
sius 70v tarkoitin :)
siis korjaan :))
PS Rydmanilta pyydettiin apua ettei tule konkursseja liikaa, Rydman totesi tämä hallitus leikkaa emme tule avustamaan rakentamista.
Nyt leikataan kun päästy alkuun sanoi Purra ja nauroi päälle.
Ja perämetsän persujen mielestä menee hyvin. Se vajavaisimmat vielä hehkuttaa tammikuussa ja kevään budjetin jälkeenkin ,vaikka niiltä otetaan satasia pois. Ja kaikki hinnat nousee. Kunhan kalja on halpaa.
Sehän se noille spurguille on tärkeintä. Yhteiskunta maksaa nekin kaljat.
Persulle ei ehkä vielä tammikuussa asiat valkene. On nimittäin epäselvää milloin
leikkaukset tulevat voimaan. Joidenkin piti tulla voimaan heinäkuussa,
mutta KELA protestoi ajankohtaa. KELAssakin on loma-aika eikä silloin
ole resursseja saattaa leikkauksia voimaan.
Valtio ja kunnat joutuu lisäämään vuokraasunto tuotantoa, jotta saadaan pakolaiset kotoutettua!🙊🙉🙈
Meillä peruttiin vuokratalon purku ja tehdään pientä pintaremonttia. Kunta voi saada tuloja maahan muuttajista, se on kunnan etu.
Kippis!
Hallitus lupasi itsevarmasti puheissaan talouskasvua. On oikeutettua odottaa
sen täyttävän lupauksensa, mutta huonompaan päin menee.
Aloittajalle voisin kerto että konkurssiaalto alkoi ennen kuin hallitus on tehnyt mitään toimia. Se EU nosti korot pilviin, se on varma tapa tehdä lamaa varsinkin tänne peräpohjolaan.
Ai että EU nosti korot kiusallaan
Tämä on persuhallituksen sössimisen alkua !
Konkurssit eivät liity mitenkään hallitukseen, kyseessä on vähintäänkin Euroopanlaajuisesta matalasuhdanteesta joka ulottaa vaikutuksensa myös Suomeen.
En minäkään hallituksen köyhimpiä ja huono- osaisimpia lisää kurittavasta liki sadistisesta toiminnasta pidä mutta olen realisti enkä huuda että hallitus aiheuttaa konkursseja.
Hallitus ajaa nimenomaan elinkeinoelämän eli yritysten asioita, mutta
se ei tee mitään. Se ei kykene, se ei halua, koska sillä ei ole aikaa,
kun pitää vainota köyhiä mikä ei talouden nousuun vaikuta.
Eikä kaikkea ole edes vielä nähty. Pari vuotta on lamaa edessä, "kiitos"
sinimustalle persuhallitukselle, politiikan torvelot.
Onko vähintään euroopanlaajuinen lama pienen Suomen pienen hallituksen aikaansaannos?
Toinen pirkanmaalaisista ministereistä, työministeri Arto Satonen (kok.) vaikuttaa olevan ministereistä kaikkein äveriäin. Sijoitusasuntoja Satosella on lukuisia ja paljon muuta varallisuutta
Ministerien varallisuus käy ilmi kirjelmästä, jonka valtioneuvosto antoi eduskunnalle.
Aamulehti 7.9.2023