Kaupungin henkilöstö maksaa Nivankankaan

Jopa saivat muutamat änkyrät ohjailtua, että kaupungin työntekijät saivat maksettavakseen tuon miljoonan. Asian minkä nämä itserakkaat, muista piittaamattomat ajoivat viisaampien ohjeista huolimatta läpi.
Jokohan olisi aika jonkun päättäjistä nostaa kissa pöydälle ja saattaa jo aikaisemmin kaupunkilaisten tietoon näitten kepulien suunnitelmat.
Näitten muutaman ketkuilijan olisi syytä muistaa, että valta tuo vastuuta ja myös se milkälainen kohtalo odottaa diktaattoreita.
271077
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Kerro ihmeessä enempi.

Äänestä
  • Et sinä raukka tajua kuitenkaan.

    Äänestä

Parempaa rakennusmaata Nivankangas on kuin vanha soinen Kurenalus. Tuli paljon poikossa ajeltua mopolla ja pyörällä Ranuantien ja Kivarinjärven välillä. Kuivaa kangasmaastoa josta ei tarvi kuin pinta kuoria pois ja ajaa vähän oikeanlaista soraa pohjalle ja aloittaa rakentaminen.

Äänestä

Kepuylivaltaa kun käyttää niin tulee sutta ja sekundaa.

Äänestä
  • miten?

    Äänestä

Turhaa tekemistä kun ei kukaan rakennakkaan

Äänestä
  • Ehkä niitä tontteja pitää olla valmiina silloin kuin joku rakentaa. Ihme änkyrämeininkiä täällä. Joko tontit on myynnissä niin ostan yhden?

    Äänestä

Toki Nivankangas on hyvää rakennusmaata, mutta ei se sieltä mihinkään olisi kadonnut vaikka olisi infran rakentamista siirretty kunnes kaupungin taloustilanne on parempi.
Mikä on tässä takana kun näin piti menetellä tässä tilanteessa, tämä ei ole normaalia taloudenhoitoa kun asiaa ei voi esim. perustella siten, että jos ei nyt rakenneta niin tilaisuus menetetään.

Äänestä

Hyvää? Olette tainnu unta nähdä.
Tämä rakentaminen on pelkästään suviseuroja varten

Äänestä
  • Tulleeko Nivankankaasta L asuinalue? Saako oikeat ihmiset ostaa sieltä tontteja?

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Tulleeko Nivankankaasta L asuinalue? Saako oikeat ihmiset ostaa sieltä tontteja?

    Ei tule L asuinalue. Tulevaisuudessa Nivankankaalla kuuluu rukouskutsut minaraateista kun uudet herramme kaukaisista rähinämaista ottavat vallan Pudasjärvellä.

    Äänestä

No eiköhän kaupunki vielä sinnekkin jonku hirsitalon tee et tukee kontiota ettei mene nurin niin kuin näyttää tällä hetkellä

Äänestä

Kaupungin johtajalle tehdään talo sinne talkoilla ja pystytetään Tykkyläisen tekemä taideteos tien alkuun muistuttaan hyvin menneistä asioiden hoidosta🙈 Tiet voidaan nimetä päättäjien mukaan

Äänestä
  • Tykkyläisen "taideteoksen" nimeksi Puusta Hirteen.

    Äänestä

  • Milloin oli ne hyvät ajat? 80-luvun lopussa joku lehti teki selvityksen mikä on suomen kurjin kunta. Varmaan kaikki tietää mikä kunta oli "ykkönen".

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Milloin oli ne hyvät ajat? 80-luvun lopussa joku lehti teki selvityksen mikä on suomen kurjin kunta. Varmaan kaikki tietää mikä kunta oli "ykkönen".

    juu. suomen kurjin kunta oli ja lienee yhä pudasjärvi....

    Äänestä

Paljonkos ne taideteokset maksoikaan tuohon monumenttiin liikenneympyrän viereen? Eikö oikein palkattu 3500e kk palkalla joku hoitaankin niiden tilaukset:)

Äänestä
  • Muutamalla eurolla saa taidetta kun kietoo erivärisiä kangasnauhoja petäjiin ympäri Kurenalusta.

    Äänestä

Vaan olise hyvä kun tuo uimarapakko pantiin kiinni, ei me sitä käytetä kun siellä pttää olla pikineissä ja muutenhii melekeen alasti.
Me ooomma sen puolueen määrävä osasto jotta tiijetään mikä on hyväksi kansalle.

Äänestä

Muutama kekkuli noilla omahyväisillä päätöksillä säästökohteista kaivaa kaupungin talouden yhä syvemmälle suohon.
Onko noin itsepäisiä oltava, että väkisin ajetaan esimerkiksi tuo Nivankankaan rakentamisen aloitus, kun sillä rahalla olisi vaikka opetustoimi saatu pyörimään oikein, ja monta muutakin paljon tärkeämpää rahantarvetta hoidettua.
Mikä tuota klikkiä ajaa tekemään tätä, sanokaapa se.

Äänestä
  • Kaupunki tienaa. Minä ainakin aion ostaa sieltä tontin.

    Äänestä

  • Anonyymi00022 kirjoitti:

    Kaupunki tienaa. Minä ainakin aion ostaa sieltä tontin.

    Milijoonallako meinaat ostaa?

    Äänestä

No osta. Joko on hyvävelihinta sovittu

Äänestä

Saapa nähä mihin telttaan mennee Tolopanvaaran tuuliverot.

Äänestä

Voisiko päättäjät myöntää virheensä ja joku voisi erota tehtävistä. Luulisi löytyvän päteviäkin kaupunginjohtajaksi ja muihin virkoihin

Äänestä

Niin voisiko? Samalla voisi töppönen pakata kamat ja häipyä

Äänestä

Tuo ylläoleva on tämän tiktaattorin hämäysviesti, ei uskoisi olalle taputtelijasta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jopa saivat muutamat änkyrät ohjailtua, että kaupungin työntekijät saivat maksettavakseen tuon miljoonan. Asian minkä nämä itserakkaat, muista piittaamattomat ajoivat viisaampien ohjeista huolimatta läpi.
Jokohan olisi aika jonkun päättäjistä nostaa kissa pöydälle ja saattaa jo aikaisemmin kaupunkilaisten tietoon näitten kepulien suunnitelmat.
Näitten muutaman ketkuilijan olisi syytä muistaa, että valta tuo vastuuta ja myös se milkälainen kohtalo odottaa diktaattoreita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu