Elokuva minimalismissaan: "Kuolleet lehdet"

Aki Kaurismäen puhtaan yksinkertaista syvällisyyttä aivan tavallisten näkymättömien sielujen syvyyksistä -

PROLOGI - Olemme kehittyneet viimeisten vuosisatojen aikana kohden kulutusyhteiskunnan kasvuhokemallista näyttö- ja vertailutaloutta; unohtaen Elämän pyhät vuosituhantiset yksinkertaisuudet -

- kohtaamistoiveen, kaipuun tarpeesta, löytämisen odotuksen -

.. lopulta usein vaikeasti määrittyvän kahden rakkaudesta ja tarpeesta yhtyä tuottaen yhteisen kuvan itsestä ja kumppanista, jonka aitorehellisen sävyisyyden toivoimme olevan sulautuva ja inhimillisesti iloa ja turvaa tuottava elämän polku kohden sielun rauhaa, kun lopulta astelemme kohden viimeistä sijaa.

__ __ __
Elämä jatkuu ja vaikka elokuvassa Kuolleet lehdet tuo toive, odotus ja syntymisen riemu jätettiin kunkin oman mielikuvituksen - hahmotuksen - varaa. Ehkä sieltä Kuolleiden lehtien takaa löytyykin se Kaurismäen nerokkuus tuottaa mielikuvia elämällemme ..

-kullekin tarpeidensa ja odotuksiensa mukaisesti - varovaisena tienä kohden mielenrauhaa. Niin?

__ __
Ehkä nyt onkin tosiaan Oscarin paikka -
.. sillä Akin tuotanto on niin omanlaistaan, niin lopulta aitosuomalaista, omin melankolioineen.

Yle-linkki: ~ https://yle.fi/a/74-20063313 -
"Analyysi: Aki Kaurismäen Kuolleet lehdet valloittaa maailmaa, mutta Oscar-ehdokkuuteen on vielä matkaa
Time-lehden kriitikko nosti koruttoman suomalaisdraaman vuoden parhaaksi elokuvaksi."
-Yle-toimittajana Anto Vanha-Majamaa.

__ __ __ __
Olemme mitä olemme perineet, esihistoriallisesti muinoisen syvistä elämän maakuopista kurkistaen, kuin maaseutujen kehärakenteisista pikkukylistä ja vain muutamien vuosisatojen tuotoksena kohden kaupunkien arkiharmaita lähiöitä, ..

.. mutta niin aitona varpaat mullasta suomalaisuutena, jota Kaurismäki kuvaa tavallansa, yksinkertaisen puhtaana vaikeutena hymyillä "minullahan menee niin hyvin" -väkinäisenä irveenä, vaan pitäen perusilmeen niin suomalaisena -

.. varovaisen odottavana, josko se sittenkin antaisi jotain minullekin tavalliselle, joskus kuitenkin tuntuen ikuisena odottajana, joka kulkee aina lopulta omia kulman takaa tuntemattomia polkujaan, omien yksinkertaisen viittojensa hetkellisesti ohjaamina.

Nämä elämäpolun viitat Aki on löytänyt erinomaisesti.

__ __ __ __ __
Kaurismäki kuvailee meitä tavallisia 'viimeisellä rintamalla' vahvoja ihmispoloisia, joiden henkinen kestävyys on kuitenkin usein esimerkillistä luokkaa - edelleenkin; maallistuneen kulutuksellisesta luokkajakautumisestamme huolimatta.
Meitä on paljon, omissa suojapoteroissamme -

-- muutama miljoona yksinäistä sielua; sisään kääntyneellä odotuksen varovaishymyllä?

__ __
Ehkä nyt herätäänkin tuolla markkinatalouden, kilpailuyhteiskunnan kuin turhien sanojen vapauden ja kiihtyvätarpeisten markkinoiden keskeltä arkiseen todellisuuteen, kuin heräämishavaintokohtaan omankin todellisuuden keinotekemisen keskeltä - itsensä aitolöytämiseen?

Ehkä tuolta Yhdysvalloista "kaikki on maallisesti mahdollista yrittäjyydestä", kulutukseen ihastuneesta yhteiskuntamallista odotetaan aina parempaa, helpompaa kuin kykyisyyttä näyttää, että kyllä minäkin - niin, näinkö se menee?

.. .. ..
Ehkä "Kuolleet lehdet" jo niin yksinkertaisena nimenäkin avaa silmiä todellisrealistiseen maailmaan, jossa suurin osa ihmiskunnasta elää?

__ __ __
Oscarit mahdollistuvat suuresta makeasta omenasta,

.. jota kaikki haluavat maistaa, mutta suurin osa jää vesi odottavan - toivovan kielelle odotuksiin, kun makeaa omenaa ei minulle sitten riittänytkään.

Näinhän usein herääminen alkaa, kun nähdään aito yksinkertaisuus elämän polkuna kohden sitä tapahtumasarjaa, mikä piti olla meille kaikille varattuna, mutta kun ei -

.. sitähän ei kaikille itsekkyyksien monumenteista suoda mahdollisuutena ja näin rystysetkin valkoisena melankolia täytti mielen ja synnytti osaltansa sen kuuluisan suomalaisuuden, jota Aki Kaurismäki tilittää erinomaisen pistävänä huomaavaisuutena meidän omaa perintöä vakaasti kunnioittaen.

__ __ __ __
EPILOGI - Suuri kunnianosoitus löytyi kuitenkin jo meiltä itseltämme - Suomesta, kun ihastelimme hiljaa omaa itseämme, terävää tilitystä siitä kaikesta mikä sävyttää eloamme.

Olemme omastamme kuitenkin aina lopulta varovaisen myös epäilevästi ylpeitä, olemmehan se Suomen kansa, joka osaa aina kääntää surunkin myötäsukaiseksi iloksi ja odotukseksi kunhan meille vain suodaan se suuri "maan isä" -

Kaipaamme hyvää ja määritietoista auktoriteettia, joka sanoo mitä tehdään, ja mehän tehdään!

.. sanoisinko tältä ikäluokalta - tarvitsemme "kekkosen", joka huolehtii "mannerheiminä" -luottamusta ja kunnioitusta herättävänä karismana", niin turvamme, ohjeemme kuin ohjaamisemme antajana --

.. ja nyt Kaurismäki ohjasi sen merkittävimmän -

.. yksinkertaisen tosiasiaelokuvan, joka saattaa herättää aina itseensä niin itseriittoisesti tyytyväiset kuluttajat - Oscarien auktoriteetit ja markkinatalouden itseriittoiset satraapit ( ~ https://fi.wikipedia.org/wiki/Satraappi - )

..
_
13552 | 1074 | 3545

65

1801

    Vastaukset 65

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Viiltävän todellista sarkasmia.

      • Anonyymi

        Jaksatkin kehua omia avauksiasi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jaksatkin kehua omia avauksiasi.

        Oikein, hersyvää, mutta vakavasti perussarkasmilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oikein, hersyvää, mutta vakavasti perussarkasmilla.

        Ei kukaa muu kehu omia avauksiaan.


      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei kukaa muu kehu omia avauksiaan.

        Pieni kysymysmerkki tähän. Mitä tarkoitetaan?


    • 2

      .. turhuuden yltäkylläisyysmarkkinoilta näkemään todellisuuden hyvinkin yksinkertaisena niukkuuden luonteenominaisuutena.

      Olemmehan suomalaisina suosituskirjeeksi riittäen aina maksaneet velkamme muille, ja toivottavasti juuri nyt meille itsellemme maksaen, kun emme saaneetkaan nytkään kaikkea sitä, mitä haavekuvissamme piirtelimme elämän lottovoitto-odotuksina.

      Osaamme myös tyytyä - ja tässä "Kuolleet lehdet" -elokuvassa tyydytään lopulta niin "vähään" -

      .. kuitenkin siihen suurimpaan eli odotuksen riemuun siitä pienestä muutoksesta, joka tuottaa harmaudestaan varovaista iloa kohtaamisesta ja yhtyvästä rakkaudesta tuottaa se kuva itsestämme.

      .. .. ..
      Haluamme aina Elää ja Kaurismäen elokuva nimestään huolimatta Elää voimallista uussyntyvää suomalaisuutta -

      .. meistä tavallisista, jotka ovat vihdoin löytämässä oman varovaisesti sisään hymyilevän ylpeyden - itsestämme!

      __ _
      Post Scriptum - PS.
      ~ https://keskustelu.suomi24.fi/…/aurinko-voisi-paistaa-myos… -
      "Aurinko voisi paistaa myös varjoisalle puolelle"
      -IJL-Suomi24

      ..
      e

    • Anonyymi

      Tämä öyhöttäjä kirjoittaa käsittämättömällä kielellä eikä varmasti ole edes nähnyt elokuvaa.

      • Anonyymi

        Hyvällä selkokielellä, jotta sinäkin ymmärrät! 👍😉


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvällä selkokielellä, jotta sinäkin ymmärrät! 👍😉

        Käyttääkö hän huumeita kun tällaista sopertelee: " Olemme kehittyneet viimeisten vuosisatojen aikana kohden kulutusyhteiskunnan kasvuhokemallista näyttö- ja vertailutaloutta; " ????


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Käyttääkö hän huumeita kun tällaista sopertelee: " Olemme kehittyneet viimeisten vuosisatojen aikana kohden kulutusyhteiskunnan kasvuhokemallista näyttö- ja vertailutaloutta; " ????

        Selvää puhetta! Kasvuhokema, joka johtaa tapaan kuluttaa yhä enemmän näyttääkseen, että on millä mällätä.


      • Anonyymi

        Elokuva on Oscarin arvoinen -tarkoittanet?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Selvää puhetta! Kasvuhokema, joka johtaa tapaan kuluttaa yhä enemmän näyttääkseen, että on millä mällätä.

        Aika kökkö yhdysssana, josta syntyy mielikuva, että joku hokee kasvua.Ei se mitenkään voi tarkoittaa, että " johtaa tapaan kuluttaa yhä enemmän näyttääkseen, että on millä mällätä."


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aika kökkö yhdysssana, josta syntyy mielikuva, että joku hokee kasvua.Ei se mitenkään voi tarkoittaa, että " johtaa tapaan kuluttaa yhä enemmän näyttääkseen, että on millä mällätä."

        Poliitikot hokevat kasvua, ovat siis kasvuhokeman kierteessä! 😊💥😉🤣


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Käy ensin katsomassa se elokuva.


    • Katsoitko elokuvan, jos niin - kerrotko mielipiteesi -se kiinnostaa!

      • Anonyymi

        Eli ite et ole sitä nähnyt!!! 😅 😂 🤣 😄 😁 😆 😅


    • Anonyymi

      Kuvastaa hyvin avaajan monipuolisuutta aiheiden valinnan osalta. Entä itse elokuva, katsoitko ja piditkö. Mielipiteesi?

      • Anonyymi

        Jaksatkin kehua itseäsi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jaksatkin kehua itseäsi.

        Miksi nostat näin avausta? Hyvähän se on, sillä Aki ansaitsee nyt tuon Oscarin pitkästä elämäntyöstään.


    • Anonyymi

      Älä ny Timppa viitti oksentaa eli antaa ylen. Läpinäkyvyys, se läpinäkyvyys.

    • Anonyymi

      Näinköhän Suomi ja Aki saavat Oscarin? Veikataan: Kyllä! Missä katagoriassa?

      • Anonyymi

        Pietarin trollitehtaan "oskari" kun trollikin sitä ylistää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pietarin trollitehtaan "oskari" kun trollikin sitä ylistää.

        Puratko yksinäistä pahaa oloasi, kun kukaan ei kommentoi sinua. Tulinhan minä, säälistäkö, kun huutelet näissä Ilkan jutuissa yksinäsi.


    • Anonyymi

      Brittilehti valitsi parhaaksi elokuvaksi. Kaurismäki ei piittaa Oskareista.

      • Anonyymi

        Onko joku linkki tuohon brittimediaan?


    • Anonyymi

      Kategoria on tietysti ulkomaiset elokuvat.

      • Anonyymi

        Kornisti -suomalainen komedia! ;-)


      • Anonyymi

        Olisiko jo Oscarssonin vuoro Suomeen?


    • Anonyymi

      Hyvä arvio. Oscarin arvoinen.

      • Anonyymi

        BUAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH !!!!!

        "Hyvä arvio. Oscarin arvoinen."

        Rölli kehuu itseään eikä edes ole nähnyt elokuvaa, josta on kirjottanut avauksen!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        BUAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH !!!!!

        "Hyvä arvio. Oscarin arvoinen."

        Rölli kehuu itseään eikä edes ole nähnyt elokuvaa, josta on kirjottanut avauksen!

        Aki itse kirjoittaa?!


    • Anonyymi

      Näiden avauksien takana täytyy olla jo suuri organisaatio, siksi taajaan näitä Ilkka Luoman artikkeleita tulee tänne estraadille. Tässäkin hewrättävää laatua! Kuka kirjoittaa? Ilkka?

      Mutta, tuleeko nyt se himottu Oscar?

      • Anonyymi

        Herättävää laatua! ;-)


    • Anonyymi

      Suomalaista vaatimattomuutta?

    • Anonyymi

      Toivotan menestystä. 👍😊👍

    • Anonyymi

      Peukut pystyyn!

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ansaitsee Oscarin!

    • Anonyymi

      Olisiko nyt se Oscarin paikka!

    • Anonyymi

      Katsoisinko mieluummin tämän elokuvan teatterissa, vai Sisu-elokuvan? Sisuun kyllä päätyisin, koska Aki Kaurismäen elokuvista on jäänyt mieleen lähinnä vain epäaito ylinäytteleminen, enkä alkua pidemmälle katsomisessa koskaan päässytkään. Mika Kaurismäen jonkun elokuvan sen sijaan olen katsonut joskus kokonaankin.

      • Anonyymi

        Euroopassa tehdään paljon todella hyviä ja toimiviakin draamaelokuvia. Ei vähäeleisyys välttämättä ole aina eduksi elokuvalle. Jos vaan istuskellaan pöydän äärellä juttelemassa vaikka kuinka syvällisiä ja surulllsiakin asioita, niin kiinnostaako se suurempaa yleisöä? Rintamäkeläisissähän ei usein muuta tapahtunutkaan kuin istuttiin keittiön pöydän äärellä ja turistiin niitä näitä, mutta näyttelijät olivat asiansa osaavia. En siis kuitenkaan ole nähnyt tuota Kuolleet lehdet -elokuvaa, joten en voi kritisoida suoraan tässä sitä nyt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Euroopassa tehdään paljon todella hyviä ja toimiviakin draamaelokuvia. Ei vähäeleisyys välttämättä ole aina eduksi elokuvalle. Jos vaan istuskellaan pöydän äärellä juttelemassa vaikka kuinka syvällisiä ja surulllsiakin asioita, niin kiinnostaako se suurempaa yleisöä? Rintamäkeläisissähän ei usein muuta tapahtunutkaan kuin istuttiin keittiön pöydän äärellä ja turistiin niitä näitä, mutta näyttelijät olivat asiansa osaavia. En siis kuitenkaan ole nähnyt tuota Kuolleet lehdet -elokuvaa, joten en voi kritisoida suoraan tässä sitä nyt.

        Tässä tapauksessa suomalaisuudelle on! Harvinaista herkkua jonkun Renny Harlinin jälkeen!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tässä tapauksessa suomalaisuudelle on! Harvinaista herkkua jonkun Renny Harlinin jälkeen!

        Entä Forssan mies - elokuvaohjaaja Finn-Onni Ahvenanmaalta?!


    • Anonyymi

      Nyt sitten se Oskari! :-)

      • Anonyymi

        On ansainnut sen. Ylä-peukku! :-)


    • Anonyymi

      Hyvä kannuste! Tuliko Oskari?

    • Anonyymi

      Kaurismäelle erikoiseläke valtion piikkiin!

    • Anonyymi

      Tilitys suomalaisesta melankoliasta!

      Finn-Onni

    • Anonyymi

      yhtään kaurismäen elokuvaa en ole katsonut koska jo ohjaajan juoppoisa olemus ja kuollut tunnelma, tylsyys, turhuus vaivaa?
      keinotekoisuus ei miellytä.

      odottelen (pri)sons , siinä tapahtuukin jotain. 2/24

      • Anonyymi

        Mielipide tämäkin. Sanan vapaudessa kaikkien ei tarvitse olla samaa mieltä!


    • Anonyymi
    • Mielipiteitä elokuvasta?

    • Anonyymi
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Edelleen Oskari odotuksessa.

    • Anonyymi

      Seuraavaksi Osmo Oscarsson? ;-)

    • Anonyymi

      Ansaitseeko Oscarin? Ajatuksia peliin! :-)

    • Anonyymi

      Kansainvälinen lehdistö ennustaa Aki Kaurismäen elokuvalle Oscar-ehdokkuutta
      Ennakkoveikkailuissa Kuolleet lehdet on vahvoilla, kun Oscar-ehdokkuudet kerrotaan ensi tiistaina. Kysymyksessä olisi kaikkien aikojen toinen ehdokkuus pitkälle suomalaiselokuvalle.

      https://yle.fi/a/74-20070087

    • Anonyymi

      OHJAAJA Aki Kaurismäen Kuolleet lehdet jäi ilman Oscar-ehdokkuutta. Se oli mukana ehdokkuutta tavoittelevien 15 elokuvan listalla

      HARMI!

    • Anonyymi

      Olisi ansainnut Oskarssonin!

    • Anonyymi

      Ei oskaria ei...kaurismäki pystyy paljon parempaan kuin tämä. pöysti oli kyllä hyvä tässä. muuten en tiiä mitä sanosin tästä nyt tuoreeltaan nähtynä positiivista. ehkä kiire ollut. toki kommentoin tätä kaurismäen elokuvien omassa sarjassa. yleisessä elokuvasarjassa oli ihan kiva

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 68
      1340
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1255
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      886
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      871
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      666
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      586
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      577
    Aihe