Oisko keräystä missä voisi lahjoittaa juuri omaan asuntoon muuttaneelle suomalaiselle nuorelle rahaa tai tavaroita. Kyllä idästäpäin tulleille keräyksiä löytyy mutta miksei kotimaan omat nuoret saa mitään...? Ihmettelenpä vaan
Suomalaisille keräys
Anonyymi-ap
14435
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
2/3 avustuksista menee hyvävaraisille sotapakolaisille.
Eiköe me suommalaiset ole unohettu jo 50 prosenttisesti täysin kun perkeleen pakolaiset on asutettu jo vuosaarta myoten 1990 luvulta suomeen.OO tteko lukeneet että monetko joulu ja puuron jako pileet on valtio järjestänyt suommalaisille työttömille ja asunnottomille.Mutta kyllä velli kauha käy kun pakolaiset suomeen ja joulu lähestyy.TERVE tuloa länteen Andrei.
Onko sinulla luki/kirjoitushäiriö? Se selittää sen,että et ole työelämässä,kun et ole voinut kouluttautua.
Nuorisolle pitäisi olla kaikki heti, tässä ja nyt.
Me vanhempi sukupolvi olemme oppineet, että vähitellen. Ensin ihan tarpeelliset tavarat, kuten kattila ja vedenkeitin. Kuppeja ja lautasia saa muutamalla eurolla kirpputorilta.
Kyllähän se on totta nykyisin, että on niin paljon niitä "muita" avuntarvitsijoita.
Useammat näistä kotoa muuttavista nuorista ovat varmaan jo työssäolevia. Mutta velaksi, ei sentään kannata hankkia tavaroita.
Miksi pitäisi elää kurjasti ? Kirpparikupeilla? Huh.
Vastuulliset vanhemmat ostaa nuorille aikuisille uuteen kotiin tavarat. Me ostettiin jopa oma asunto nuorelle.
Älä valehtele, häpeä. Varsinkin sinä et ole kenellekään ostanut asuntoa, et edes itsellesi.
3h keittiö sauna jne tuli ostettua niin kuin mainitsin.Ja nyt maanantaina auton ostoon.Kyllä nuorten pitää saada ,sinusta en tiedä.
Olen ostanut ja pari kaksiota on tälläkin hetkellä vuokrattavana.
Miksi kukaan tekee lapsia ajattelematta,että he kasvaa aikuisiksi ja tarvitsevat taloudellista tukea?? Itse olen säästänyt lapsille koko ikänsä. Heillä oli kotoa muuttaessaan kuusinumeroiset summat tilillä. En polta,en ryyppää. Säästänyt ja säästänyt.
Ei minun tarvitse hävetä. Maksan yhtiövastikkeen. Velaton asunto. Ehkä olet kateellinen. Miksi et ole pelannut oikein elämän kortteja?
En olisi kateellinen sotaa ja vainoa pakeneville ihmisille
Puskariossa eräs isä etsi kalusteita nuorelleparille. Sai omansa takaisin.
Minä autan mieluummin pakolaisia kun kantispentuja.
Kanrispennuilla rahat menee tupakkaan ja hienoon velka-autoon. Kalliimmat vanteet täytyy olla kuin itse auto.