Kun menee töihin ei ole työtön.
Mikä tuossa niin vaieaa ettei ymmärrä.
Olla muiden elätettävä. Ennen työnsä jo
tehneet mummot ja vaarit sai ennen kansaneläkkeen.
Nyt työttömät ja laiskat änkeää mummojen ja vaarien rahalle.
Nyt kun työnsä tehnyt jäädään työeläkkeelle. Ei huudeta työttömänä
hallituksen kaatamista, joka sinfoniaa Putinille.
Mikä tuossa niin vaieaa ettei ymmärrä.
Olla muiden elätettävä. Ennen työnsä jo
tehneet mummot ja vaarit sai ennen kansaneläkkeen.
Nyt työttömät ja laiskat änkeää mummojen ja vaarien rahalle.
Nyt kun työnsä tehnyt jäädään työeläkkeelle. Ei huudeta työttömänä
hallituksen kaatamista, joka sinfoniaa Putinille.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Pidäpäs jo Kremlin papukaija pienempää suuta eripuraisuuden kylvämiselläsi!
Mitä ? Venäjän kommunistitrolli. Elätät muilla itsesi.
Kommunisti mainittu, selvästi persutrolli asialla.
Aloittaja, onko sulla tarjota jotain työtä työttömille, siis ihan konkreettisesti? Jos ei ole, niin vedä wittu päähäsi ja pakene vuorille lätisemään paskajargoniasi!
Kyllä siihen keinot löydetään että työ rupee maittavan. Tämä on vasta alkua.
Joko keskitysleirin aidat ja portit ovat rakenteilla, entäs uunit?
Ei ole lääkärin palkoilla, jota vaadit. Mutta tavallisia apuhommia kyllä löytyy, mutta työmaalla pitää olla paikalla.
Työtä on.
Junasta ja ratsun selästä pääsee. Samoin oravanpyörästä.
Aloittaja itse ei ole missään töissä. Ei tuollaista purkausta kukaan tosissaan voi ottaa.
En ole. Se on totta, mutta aina olen ollut ennen eläkeikää. Siksipä en valitakkaan eläkkeestä kun se riitävä. Ja soisi että vasuritkin itsensä hoitaisivat edes itsensä ilman naapurin rahoja. Minukin eläkkeestä menee sinullekkin rahaa, se harmittaa, laiskoja en halua elättää jotka työhön kykenee. Ilmeisesti kuitenkin takuueläkkeellä olet, mutta tosiaan joka työiässä ja kykyinen.
Marjanpoimintajakin on tuottavaa, tulee lisänä ilman veroja kuin ay-liikkeen lakkoilijoiden raha.
Muorien ja vaarien rahalla kommarit. Sitten valittavat ettei ole. Vaatineet työpalkkaa ilman työntekoa. Saakai sitä vaatia vaikka kuun taivaalta.
Miten voi mennä töihin jos friman johtaja ei ota töihin?
T:työtön
Pitää hakea töitä toisesta firmasta. Olennaista ei ole työn saanti, vaan sen hakeminen. Työnantajatkin tykkää, kun työnhakijoita ravaa jatkuvasti sisään ovista ja ikkunoista.
Opetella suomen kieli.
Ennen oli työpaikat jonne komennettiin kaukana toisessa kinkeripiirissäkin. Se oli mentävä mm savotoitakin pohjoisessa. Siihen se tämä Suomen vauras elämä juontaa, kun tehty pohjia. Ihmiset menee pilaan ilmaisella rahalla. Vielä kommarijohtajat hokee
"älä tee työtä, saat saman sossusta". Että oikein työpalkka ilman työntekoa, olisi naurettava.
En kyllä tajua tätä jatkuvaa työttömistä valitusta. Työttömiä on aina ja tulee olemaan mailman tappiin asti.
Jos joku saa töitä niin samaan aikaan jossain frimassa joku saa kenkää ja joutuu työttömäksi.
Tällähetkellä tuntuu siltä, että useammat saa kenkää mitä jotkut saa töitä.
Tulevaisuutta jotain vuotta 3000 en uskalla edes ajatella kun robotit tekee aivan kaikki. Ei siloin yritysten omistajat voi omia itseleen kaikkia rahoja.
Mutta mistä te työttömät persutrollit voitte kertoa, mistä se työ löytyy?
Orpopetteri lupasi 100000, mutta tällä hallituskaudella on tullut 10000 työtöntä lisää
Töitä on joka tosissaan etsii. Ei se tule kun ei hiirikään kissan suuhun. Kyllä kissassa on metsästäjän vainu. Tuossa oli yksi pääöllepäin ettei tuosta tule mitään, mutta kun viikkoja oli, yksi parhaita työntekijöitä. Pääsi siitä syndroomastaan, että "työ on paskaa porvaria elättävää".
Huomasi että kaikki ollaan samassa veneessä. Itsekkin sanonut että hän tosi tyytväinen hyvään työpaikkaan, avartaa elämän katsomusta, kun muitakin tapaa duunissa. Kyllä työttömissäkin on hyviä tyyppejä, ne pitää vain saada auki. Ettei kaikkeja ole vasemmistopuolueiden jopparit kuitenkaan kyllästäneet valeillaan. Kuin punaiset 1918 laski propakantaansa että valkoiset syö lapsesi, lähde pakoon Venäjälle, moni huomasi siellä että heille valehdeltu, monet ei päässeet palamaan kommunistit tappoi petturit.
Vihdoin Venäjältä saadaan työvoimaa tänne päin, kun Mari Rantanen avasi rajat.