Itsenäisyyspäivä on näinä aikoina entistä tärkeämpi osa suomalaisuutta ja merkittävä juhlan aihe meistä monelle. Miten sinä juhlistat Suomen itsenäisyyttä 6.12. - Onko millaisia perinteitä?
Tässä kootusti itsenäisyyspäivän juhlaohjelmien lähetysajat tv:ssä:
https://www.suomi24.fi/viihde/tarkeat-kellonajat-tassa-kootusti-itsenaisyyspaivan-juhlaohjelmien-lahetysajat-katso-tasta?s24
Tässä kootusti itsenäisyyspäivän juhlaohjelmien lähetysajat tv:ssä:
https://www.suomi24.fi/viihde/tarkeat-kellonajat-tassa-kootusti-itsenaisyyspaivan-juhlaohjelmien-lahetysajat-katso-tasta?s24
Vastaukset 502
Vanhimmat
Mitä ihmeen itsenäisyyttä?
Ei sitä enää ole, se meni pesuveden mukana rapakon taakse, kun meidät natoon uitettiin.
ja ne palkitsivat suomen herrat heti, sopivasti, herrojen juhlien alla
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18146191/uusin-quotliittolaisemmequot-petti-meidat-heti-vaikka-alkuun-ei-ole-edes-kunnolla-paasty!
Ei siis syytä "kansalla" juhalaan, KUSIAISET on sitten eriasia
Hmm.Perinteet silti jäivät vaikka oma tahtotila,valuutta sekä määräämisvalta menivät.
Samaa mieltä ei ole enää .Mutta jokainen saa ajatella mitä haluaa . enkä vietä sitä päivää erikoisena ihmeitten päivänä.
Luokka vieras , kuokkavieras, kiakkovieras, jne mielenosotuksissa jne.-
otettu yhteen rikollista porvarivaltaa vastaan, jne...?
Minäkään en ole samaa mieltä!
En itsekkään enää vietä varsinaisesti itenäisyyspäivää, jos mahdollista vien kuitenkin kynttilän ukkini sankarihaudalle joka lähti sotaa 1939-tuli pois 1945 ja kuoli vanmoihinsa..Suomineito tosiaan menetti sitten hattupäisten miesten toimesta kaiken arvokkaan, kun UKK aika loppui, nousim hattupäät esiin ja tuolla nuo taas kehuu toisiaa läimien selkään "hyvä me" kuin suuretkin sankarit linnan juhlissa..,
Ympärileikattu laittaa aina muut eturintamaan puolestaan niillä on ritsat kivet kourassa kuolleen Davidin satujen mukaan. Esinahka oli synnin merkki ja elukkauhri muistuttaa synnistä. Vain juutalainen kivittää juutalaisen Mooseksen kirjassa.
Siis venäjän vanha kommunismi romahti omaan tyhmyyteensä.
Voidaan viettää Euroopan unionin itsenäisyys päivää sitten. Montako vuotta se nyt onkin ollut.
Meidän maassa riehuu mielen osoittavia monesta eri maasta. Heidät pitää palauttaa hoitamaan omien maidensa asioita.
suomen itenäisyys romahti omaan tyhmyyteen
Itse näen asian siten, että ylivoimaisesti suurimmat syyt EU:hun ja Natoon liittymisessä olivat turvallisuustekijät. Yksin ei pieni maa pärjää, sen varmastikin kaikki ymmärrämme jo historiasta.
Toki voisi odottaa enemmän munaa päättäjiltä vaikkapa Suomelle epäedullisia EU päätöksien suhteen. Uskon, että Natojäsenyys antaa Suomelle liikkumavaraa myös EU:n jäsenenä, enää ei ole välttämättömyys "ostaa poliittista pääomaa" tai toimia mallioppilaana.
Seuraavalle EU:n "ainutkertaiselle" tukipaketille on aivan välttämätöntä sanoa jyrkkä EI.
Itsenäisyys ja itsenäiset päätökset tulevat Suomessa esiin, hallituskoalitiosta riippumatta, silloin kun maan turvallisuutta uhataan.
Rauhallista itsenäisyyspäivää.
Se meni jo sillon kun euro otettiin käyttön jenkit myöhästy ja putin ei ois koskaan suomalaista pystyny edes hallitsemaan sen kaltainen mies tai jopa nainenkin hallitsijana olisi suomessa tapettu jo ajat sitten et suosittelen meidän kansanedustajiakin miettimään pitkään ja hartaasti kuinka meitä duunareita kohtelevat ny niitä päätöksiä tehdessään vai tarvitaanko sitäkin varten sisällissota että ymmärretään että tämä on maa missä pitää osata ajatella muutakin kun sitä omaa persereikäänsä tai osata tuijottaa muuhunkin kun omaan napaansa tiesittekö että silmät kasvaa kieroon kun omaa nenän varttaan pitkin maailmaa katsoo siitä taas on se haitta että näkökenttä supistuu entisestään
Jos tahto on tila on jotain mennyt vituiksi ja todella pahasti silloi kyseisen kaltainen ihminen on jo välittömän hoidon tarpeessa
Suomen luhistuminen alkoi ukk:n valtakaudella muuten ehkä hieno mies presidenttinä mu hän oli liikaa yrittäjien puolella tämä kun on maa jossa pitää ja tulee osata ottaa kaikki suomenkansalaiset huomioon onko se jotenkin epäselvää että tässä maassa ei yksikään yksilö tai yksikään kansanryhmä ole toinen toistaan parempi koska sama laki koskee joka ainoaa suomalaista ilman poikkeusta ongelma on että lain rikkomisesta saatavat tuomiot eivät nykyään enään ole minkäänlaisia rangaistuksia ilmainen täysihoito valtion maksamassa hotellissa
Yhdeksänkymmentä luvulta muistaakseni jostain kuulin joskus että koivisto on meidät siihen liittänyt ja minun muistini mukaan siitä ei ole äänestetty 01 oli kaiketi se siirtymä vuosi kun oli eurot ja markat rinakkain käytössä valuutan vaihdosta oli äänestys mu siitä olis joka tapauksessa äänestetty just niin kauan että euro olis tullu käyttöön on herrojen ilmanen valuutan vaihto tullu koko maalle aivan saatanan kalliiksi
Pienempi vaiva kun annatte poliisin ampua yhden esimerkiksi siihen eduskuntatalon portaille ni oppivat kysymään kaikki ryhmittymät luvat niille mielenosoituksille eikä tarvi vähäisissäkään määrin pelätä etteivätkö osaisi käyttäytyä sen jälkeen
Juurikin näin
1918 Kapina on suomalainen perinne, jota ei ole vielä saatu toteutettua kunnolla-
kansaltamme riistettiin tuolloin kaikki valta, joka siirrettiin ruotsalaisille... tuon vallan palauttaminen suomenkansalle olis palautettava?
Vittu suomi on esiisien ansiosta pätjänny yksin paremmin kun näiden nykysten selkärangattomien vitun lapamatojen toimesta niin ja lapamato on loinen jos se on jollekin epäselvää
Ympärileikattu pippeli on siistimpi. Ei pesi pöpöt irtonahkan alla yöööök !
HOXX KANTASUOMALAISET ! MUISTOPÄIVÄ SE ON ...ei Itsenäisyyspäivää enään
Sitä samaa. Itsenäisen Suomen juhla!
Menette omiin maihinne juhlimaan oman maamme juhlia
Kotimaani impi Suomi Suomi armas suloinen.
Joka niemeen notkoon saarelmaan kodin tahtoisin pystyttää , ei laaksoa ei kukkulaa ei vettä rantaa rakkampaa kuin kotimaa tää suomalaisten maa kallis Suomen isien.
YouTube kauan on kärsitty vilua ja nälkää
Ai Suomen liittymistä euroon ja unioniin oli kyllä kyselty tutkimuksissa kodeissa kävi kyselyitä tekemässä lomakkeilla ja tietysti ketä on äänestetty kyllä me äänestettiin euroon menoa enemmistöllä ei mitään muslimi ongelmaa haluttu tänne heidän riitojaan mutta äänestettiin yhteistä valuuttaa ja vapaata liikkuvuutta ilman rikollisuutta tosin.Ei ollut tarkoitus riistää meiltä muille vaan meidän systeemiä opettaa muille mikä on huolenpitoa ja kaikki vastuussa.Mikään ryöstely union ei tullut mieleenkään.
Kielletään mielen osoitukset näillä paikoilla kokonaan missä on meidän maan asioita ja työssä ihmisiä tai turvallisuuden takia. Arabien kun on aika kasvaa aikuiseksi hoitaa omat riitansa omissa maissaan.
Lapamato lääke maksaa 30 € sekin pitää ottaa esille että hintaa pitää laskea kaikkien ulottuville. No raakaa kalaa ei kannata syödä ja meillä on historia muilla mailla on omat historiat meillä oma.
🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮❤️❤️❤️❤️jotkut tänne tulleet ahneet pettäneet oman maansa ja ryöstelevät täällä. Jos voi vapaasti sanoa huoraamassa täällä ja varastamassa. Suomen heimojen näkökulmasta nuoret miehet ovat maan pettureita jotka jättävät oman maansa muistakaa tämä kun teitä halveksitaan. Mikään mies ei ole sellainen joka varastaa naisilta tai juoksee karkuun oman maansa ongelmia.
Ympärileikattu laittaa aina muut eturintamaan puolestaan niillä on ritsat kivet kourassa kuolleen Davidin satujen mukaan. Esinahka oli synnin merkki ja elukkauhri muistuttaa synnistä. Vain juutalainen kivittää juutalaisen Mooseksen kirjassa.
Jos satut tietämämään,niin Islamin viemärirotat on myös leikko kikkeleita.
He molemmat silpoo esinahkaa ja toinen vielä tyttölapsia.
Vasemmistolaisilta olisi hyvä tehdä ..
Eiköhän jo Mooses opettanut miehen ympärileikatun sukupuolitaudeista ! Vuodoista. Spitaalista.
Miten sinä koet Itsenäisyyspäivän? Itse henkilökohtaisesti en enää toivota hyvää Itsenäisyyspäivää, koska koen, että niin ei voi enää sanoa. Mietin ennemminkin, että sotiko isovanhempamme turhaan?
Sota kuitenkin jätti jälkensä heihin. Oma iso-isänikin soti unissaan aina "ryssiä" vastaan niin, (hän itse käytti tuota sanaa), että iso-vanhempani eivät voineet nukkua enää vierekkäin. Ja hän puhui koko ajan sodasta.
Olen kuitenkin ylpeä siitä, että Suomen itsenäisyyden eteen taisteltiin ja Suomi selvisi siitä, mutta nyt se kaikki on menetetty. Meidän asioista päättää muut kuin me itse.
Näin näen "itsenäisyyden".
Kuvassa on taatusti oltu ylpeitä siitä, että Suomenlippu on voitu pystyttää kukkulalle. Se on ollut taatusti ikimuistoinen hetki.🇫🇮
Mitä ajatuksia sinulle herää?
Suomi pärjää aina.
Suomi pärjää aina!
Siitä paskasta ei ole ollut kuin haittaa. Haistatan näin julkisesti eu:lle vitut!
Kutsun itsenäisyyspäivää nykyään itsenäisyyden muistopäiväksi. Esittelen lapsille isoisän rahakokoelmaa ja kerron että silloin kun Suomi oli itsenäinen valtio, sillä oli tietenkin myös oma rahayksikkö, Suomen Markka eli FIM. Kuunnellaan Sibeliuksen Finlandia sekä Karelia-sarja. Muistellaan asioita jotka olivat paremmin ennen EU-aikaa, ja niitähän tosiaan riittää ainakin tällaisen tavallisen palkansaajan näkökulmasta. 90-luvun puolenvälin jälkeenhän tuloerot ovat kasvaneet, palvelut heikentyneet, kaikenlaisia veroja ja maksuja tullut kaiken aikaa lisää, työnteon arvostus on laskenut, nykyään on melkeinpä häpeä jos joutuu itsensä elättämään työnteolla, ja se on pitkälti päättäjien aikaansaamaa. Jos he eivät arvosta työtä, miksi työn tekijäkään sitä arvostaisi. Moni muukin asia mistä ennen oltiin ylpeitä, on nykyään lähes häpeä. Kun ennen suomalaisen unelman saavuttaminen oli kunnioitettavaa ja merkki elämässä pärjäämisestä, eli omalla työllä tienattu omakotitalo ja Volvo sen pihalla, onkin tällainen ihminen nyt pahin luopio. Nyt pitäisi asua ekologisesti kerrostalokomerossa ydinkeskustassa ja liikkua kävellen tai polkupyörällä… Koska EU.
”Siis venäjän vanha kommunismi romahti omaan tyhmyyteensä.”
Siihen se varmaan tulee romahtamaan EU:nkin kommunismi, pahoin vain pelkään että ennen sitä EU:n mahtivaltiot ehtii ”sosialisoida” pienempien valtioiden esim. Suomen ja sen kansan omaisuuden kokonaan…
Niinpä. Suomen kädet ovat tiekasti sidotut ja käskyt tulee Brysselistä ja Washingtonista - Lock downit ja pakkorokotukset taas määrää WHO.
SUOMELLA EI OLE ENÄÄ YHTÄÄN MITÄÄN ITSENÄISYYTTÄ. MEITÄ JOHTAA RIKOLLISET.
Herätys venäläisille....!
EU-kansanäänestys oli farssi, kansaa sumutettiin. Asioita jätettiin kertomatta ja suoranaisesti valehdeltiin. EU myytiin kansalle esim. yhteisillä sisämarkkinoilla joissa ihmiset ja tavarat liikkuvat vapaasti. Ihmiset tosin liikkuivat yhtä vapaasti aiemminkin, passin kanssa. Tavarat eivät sensijaan alkaneet liikkua vapaasti liittymisen jälkeenkään, esimerkiksi alkoholi ja autot. Annettiin myös ymmärtää, että Suomessakin hintataso eurooppalaistuisi. Sitähän se ei tehnyt, täällä on ja pysyy kaikki kalliimpana, paitsi työläisten palkat, jotka ne kyllä ovat menneet etelä-Euroopan suuntaan.
Suoli liittyi Natoon, vaikka ei edes kansanäänestys tehty!
Edellisellä hallituksella ei ollu lupaa viedä Supmea Natoon.
Suomi ei ole enää itsenäinen. Ei ole mitään juhlittavaa.
Natoa ei Suomi kiinnosta lainkaan.
Ei Suomessa ole mitään arvokasta minkä puolesta NATO tulos tänne.
Suomi liittyi EU ja se myös rikkoi lakia , ku ei riittänyt että yli puolet on EU kannalla vaan olisi pitäny olla 2/3 osaa kansasta EU puolella.
Ite en ikinä voinu äänestää EU vastaan koska olin liian nuori silloin vielä äänestää.
Ei Venäjä olisi ollu uhka ilman Suomen sekailua joka alkoi jo 2014 alkaen. SUOMI sekaantui jo silloin asioihin jotka ei meille kuulunut.
Ukraina ei ole koskaan Suomea ikinä missään sodassa puolustanut.
Ei voi juhlia itsenäisyyspäivää kun Suomen Kulttuuria on viety alas päin ja muualta tulleet kieltää kaiken mikä liittyy Suomen Kulttuuriin.
Edes koulussa ei saa kunnon vanhan ajan ruokaa vaan jotain ihme pupu ruokaa
Te yli 50 vuotiaat olette syypää että Suomi meni EU kun ette kuunnelleet meitä alaikäisiä jotka olimme vastaan!
Naiset ei saa enää olla naisia eikä miehet olla miehiä.
Pyh sanon minä
Kommunistipunikit ei tunnetusti tykkää itsenäisyyspäivästä.Mutta ihmeen hyvin tykkäätte asua maassa.Oletteko ajatelleet muuttaa itärajan taakse?
Ehkä sitä Natoa vielä tarvitaan suomessakin tulevaisuudessa,kysyn uudelleen sinulta kommunisti myöhemmin,mitä mieltä!!
Kas tässä EU:n pyhän kolminaisuuden päivät.1.1.1995. Tuohon liityimme.... 24.6.11994 tästä allekirjoitimme...16.10.1994 tuosta äänestimme.
alotetaa uus perinne:
kerrotaan ja tutkitaan nää asiat:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Florinin_komitea
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luokka:Suomenruotsalainen_kulttuuri
Hmm..Sehän riippuu mitä helpotuksia saimmekaan liittymislahjaksi.Saimmeko helpotuksia liittymismaksuihimme,ilmaisia lahjoituksia asevoimiemme kehittämiseksi sekä rahallisia että materiaaliaalisia avustuksia rajojemme suojaksi viiden vuoden siirtymävaiheen ajaksi vai saimmeko mitään muuta kuin käskyjä,velvollisuuksia sekä määräyksiä heidän elättämiseen.
Vejet .Siskot,sitä olemme mitä sormeilemme ja miten siihen suhtaudumme, olipa valtion agenda asiasta mikä oli.
Muistelen itsenaisyyden aikaa joka päättyi 1.1.1995.
Siitä alkoi vasallikausi joka jatkuu edelleen.
Suomelta meni itsenäisyys jo kun mentiin eu;hun, sitten vielä kun tämä lipponen myi brysseliin suomen päätäntä vallan, katkeruuksissaan kun ei päässyt presidentiksi.
Jos täällä joku on rikollinen, niin kyllä ne löytyy ihan sieltä äärivasemmistosta, ensin vihaa vatten poliisia ja sitten alkavat sen suun soiton, kun vähän antaa anarkistille tukkapöllyä niin huudetaan ensimmäisenä poliisia apuun.
Vein aamulla kynttilät Lotta-Isoäitini ja Sotaveteraani-Iso-Isäni haudalle, Kynttilät palaa ikkunoilla ja rauhallista on, niin kuin maalla kuuluukin.
Monia ajatuksia herää , ihmiset tänään eivät edes voi kuvitella millaista sodasta palaajilla oli. Moni kärsi painajaisista lopun elämäänsä appikin huuti unissaan kehioittaen menemään maihin. Joten monen elämä oli tuskatiloja täynnä kun ajattelivat sotaa.
Sitte; kun ajattelee nykyajan politiikka niin ei voi kun valittaa , entisillä politiikoilla oli kaukonäköisyyttä , he osasivat käyttää diblomatiaa hienosti . Ne ajat ovat ohitse .
Joten nähtäväksi jää miten tulevaisuudessa . Mutta suomen lippu on sinivalkoinen ja ne värit kertovat paljon
Niin toiset olivat vastaan ja toiset puolesta, niinhän se on kaikkien asioiden kanssa .
Vein 2 kynttilää haudalle, jossa ei makaa yhtäkään sotasankaria.
Sen jälkeen lauloin Hoosiannan ja pierasin kahdesti,
Näiden perinteiden lisäksi katselin topin kirjohaastattelun illan kemuissa.
Sale valehteli Suomen eun jäseneksi ja rahaliittoon , Natoon johdatteli myös , mikä puolestaan on hyvä asia.
juhlassa juhlitaan Ruotsinvaltaa Suomessa (Ruotsi= Rotschild)- ruotsin siirtomaavaltaa täällä, suomenruotsalaista hienosto-meininkiä- eikä Suomea.
Itsenäisyydenkin tuo valta lopetti jo 1994-2023,,, pala palalta...
https://fi.wikipedia.org/wiki/Florinin_komitea
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luokka:Suomenruotsalainen_kulttuuri
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18092943/suomen-omistaa-ek-ei-kansa--kokoomuksen-mielipide-muilla-ei-saa-olla-elamaa
Siis poliisin tulisi ottaa mallia maksetusta mediasta. Maksettu media maalittaa niitä poliitikkoja, jotka eivät ole saaneet natokuppa-tartuntaa. Tuhoamalla poliitikon kansansuosio tämä menettää leipäpuunsa. Sen jälkeen kansanedustajat olivatkin liikuttavan yksimielisiä ja toimivat maksetun median haluamalla tavalla. Esimerkin voima on valtava.
Näihän se meni,,paskaa💩jauhettiin kansalle EU:n autuudesta ja sitä mikä Eldorado 🇫🇮maasta tulee,,halpaa ruokaa, verovapaita autoja, joustavaa liikkumista ja jne.
Hehkutettiin kovasti tuon elämisen halpenemista niin että pitää sitten oikein mennä kotiseutumuseoon äimistelemään tulevaisuudessa sitä miten kallista elo markka aikaan oli.
Nyt ollaan Direktiivisuossa ja kusessa kaulaa myöten kun nämä Brysselin roistot ja mepin perkeleet säätävät aivottomia asetuksia ja määräyksiä jolla saadaan tehtyä ihmisten arkinen elämä mahdollisimman vaikeaksi.
Itsenäisestä Suomessa ei voida enää puhua👊.
Voi sinua asioista tietämätöntä !! Suomessa ei ole uutisoitu sanallakaan miksi arvoisa Ladimir Putin hyökkäsi Ukrainaan. Putin puolusti ja puolustaa, VAIN ARVOKASTA JA RAKASTA venäjän maataan. Joka on jokaisen valtiomiehen ja johtajan ensisijainen tehtävä. Ukraina uhkaili kaikilla keinoilla Venäjää, koska on Yhdysvaltojen KÄTYRI ! Toiveenaan päästä naton akka kerhoon jossa suomikin nyt on. Suomi ei ole enää natoon liittymisen jälkeen ollut sekunttiakaan itsenäinen valtio. Suuri velka ja meno erät uhkaavat hävittää suomen sairaat sekä vähäosaiset kokonaan. Valtavat sotakalusto hankinnat syövät ja vievät ja ovat vieneet jo näin lyhyessä ajassa SUOMEN RAPAKUNTOON ! Tämä on suuri häväistys kansalaisia kohtaan. Luulisi ihminen olisi apinoista kehittyneempi rotu ? Mutta vielä mitä joillakin isokenkäisillä se näyttää olevan räyhä henkinen pätemis keino . . . . . VALITETTAVASTI NÄIN !
Ehkä saimme turvallisuutta...,kun makaamme hautausmaalla!
Tuntuuko siltä että asut vapaassa maassa?
.... - - "Olkaa siis Jumalalle alamaisia mutta vastustakaa Paholaista, niin hän pakenee luotanne. Lähestykää Jumalaa, niin hän lähestyy teitä. " Jaakob 4:7-8."
Se meni jo eu,n kun liityimme.
Paavo Lipponen myös hääri mukana. Lipponen kuvitteli, että hän saa komissaariksi kutsun, pestin. Ei saanut.
Katkerana liittyi Putinin jengiin, öljyputki mieheksi, vai oliko sittenkin kaasuputki mieheksi.
Totuuksia pitää kertoa. Rikas eliitti on rikollinen?
Näin Suomessa toimii kansaamme vastaan raaka rikollisuus kommunismi-fasismi:
https://www.youtube.com/results?search_query=pakkohoitoa+laiton
Olemme onnellisessa asemassa, kun ei tarvitse pelätä PUTININ valtaa. Olemme EU:ssa ka NATOssa. Se suututtaa ilmeisesti Putinia, mutta siitähän me emme välitä. Putin pitää lyödä matalaksi Ukrainassa, jotta sen öykkäröinti vähäksi aikaa loppuu!!
Mielestäni juuri sinä olet vajonnut omaan tyhmyyteesi. Viisautta on varautua liittymällä NATOON aggressiivisia valioita vastaan.
Olemme NATOssa ja turvassa!
Kommunistitko täällä öykkäröi Suomen NATO-jäsenyyden vuoksi??????? Vai ovatko kenties peräti venäläisiä, jotka Suomessa majailevat.?????
Muuta pois Suomesta, jos on niin vaikeaa, että pitää kirjoitella tuollaista sontaa! Itsestä se on kiinni tuo tyytyväisyys, miten elämänsä rakentaa!!
Voi pyhä yksinkertaisuus tuota tyhmyyttä!!! Miksi ihmeessä olette Suomessa, menkää sinne, mistä löydätte paremman maan.
Se voi ollakin hieman vaikeaa!!
Sinä tyhmyyttäsi et ole lainkaan tutustunut noihin Venäjän omistamiin alueisiin Suomessa. Jos olisit, et puhuisi palturia.
Putinilla on ollut tarkat suunnitelmat Suomen valloittamisesta. Niin systemaattisesti noita alueita on hankittu, että helppo olisi ollut Suomi sisästä päin ovelasti valloittaa, siis kuten KRIM. Se oli aikomuksena, mutta onneksi eivät ehtineet. Nyt olemme NATOSSA ja NATO on turvanamme yhdessä armeijamme kanssa.
Turhaan te kommunistit täällä pullikoitte tuota NATOON liittymistä vastaan. Muuttakaa Venäjälle, Venäjä ei kuulu NATOON!!!!
Kyllä meidän maa on itsenäinen. Lisäturvaa olemme saaneet ja se on hyvä. Putinin aikomukset on torpattu ja siitä olemme onnellisia.
HÖPÖTÄT RESSUKKA!!! Mene sinä Venäjälle, siellä ei ole NATO eikä EU, siellä on vain Putin!!
Me hoidamme itsenäisesti asiamme, vaikka olemme EU:ssa ja NATOSSA. Neuvottelemme kyllä asioista EU:n kanssa ja noudatamme sieltä tulevia määräyksiä, jos katsomme, että ne sopivat meille!!
Ressukka, oletko sinä vasemmistolaisten aivopesemä!!! He halusivat Suomen luovia Venäjän mielen mukaan, mutta onneksi olemme EU:ssa ja NATOSSA!! Olemme turvassa!!
Ei Venäjäkään ole Suomea koskaan puolustanut, päin vastoin vain hyökkäillyt tänne. Venäjällä on ollut tarkat suunnitelmat Suomen suhteen. Kaikki nuo alueet ympäri Suomea osoittavat sen, että tarkat suunnitelmat on Venäjällä ollut jossain vaiheessa Suomi vallata.
Eivätpä ehtineet. Olemme nyt NATOSSA ja EU:ssa.
Hyvin on asiamme!!
HAH, HAH!!! Te ressukat kun ette ymmärrä maailman asioista yhtään mitään! Silloin on parasta tyytyä viisaimpien päätöksiin maan turvallisuuden suhteen.
Mieluummin elätämme NATON joukkoja kuin alistumme Venäjän vallan alle!!
Mikä lienee sinun vaihtoehtosi???
Siinäpä sivistyksen kukkanen!! Luuletko olevasi kovinkin vitsikäs???? Tyhmyydeksi tuota sanoisin!!
Vielä viitsii tyhmyytensä näyttää täällä julkisesti!!
Kyllä meillä ainakin kerrostalo on joka yö mies ja nainen kiimassa jopa 11tuntia yössä. Ollut jo 3 vuotta lihaspauke on kova. Virolaisia ovat
Virolaiset ovat aina kiimassa
Ja sexi kestää kauan.Todella
häiritsevää.
Ei musta kansa kuulu pressan juhliin vuoden pakolainen heti pois mustat pilaa juhlat.
Mitä fatima ajattelee kun isoa persettä oikein korostaa linnan juhlissa. Hyi helvetti minkä näköinen. Ihme kun ei ole rättiä päässä.
Naton jäsenyys takaa itsenäisyyden.
Ja taas valetta venäjän puolelta? Jos sotaan lähdettiin 1939 niin välirauhan aikaan tultiin pois ja ne veteraanit talvisodasta eivät varmaan olleet Lapin sodassa? Teillä ryssillä sota kesti vuoteen 1945 ?
juhlime euro-valuuttaa (ei ole suomen rahaa olemassakaan), NATO-armeijaa ja rahastusta,
EKP-pankkia joka laskuttaa miljardeja, ja Vapaamuurari-EU RKP kokoomus valtaa joka tyhjää Suomen rahoista ja varannoista ja lopettaa koko valtiomme...
homotus-pressa liputtaa sateenkaari-prideä...
ja menemme natsimarsille 6 12 jossa laulamme Suuri ja Mahtava Neuvostoliittoa Ano Turtiaisen tahtiin...
suomi4 suomi612 poisti 2 itsenäisyyspäivä aihetta- näkymästä... oli liian arka aihe... totuuksia olisi tullut esiin,,, tilalle jotain tylsiä aiheita jota kukaan ei lue...
muistakaa että suomi24 = rupla24 ja persukokoomus-tiltujen aivopesu-palsta...
Tähtäysharjoitus puoli tuntia kohti kompassi- itää.
Tähtää sitten junarauteelle itä.
Itärajan junaraiteet. Ja munsalassa venäläinen juna vaunuletka.
Vainikkalassa venäjän junia.
Nostetaan venäjän lippu salkoon ja juodaan votkaa ja lauletaan venäläisiä kansan. Lauluja🤫aamulla oksenetaan länteen päin.
Ei hyvin mee....
Haparandassa tähdätään länteenpäin...
Ystävä valtio on siellä.
Vapaapäivä saattuu mukavasti viikkoon
TOSI ORJENTOINUT TÖIHINSÄ.
Itsenäisyydestä ei ole kun päivä jäljellä. Sekin poistuu lähivuosina.
pitäs alkaa kansan heräämään
irwin
https://www.youtube.com/watch?v=FWSTeqAGKzI
ei tää lama päähän käy
https://www.youtube.com/watch?v=qSLYrTPikWE
nää EU-korruptiopäättäjät ulos, jne.- rikollinen eliittisatanistien valta pois, jne?
Kansan puolta pitävää ja järjellistä päätäntää suomeen.
Noi kaikki jotka osottaa nyt mieltään roistohallitusta vastaan kuuluis saada kunniamitalin ja 148 000 euron palkkion jokainen.
Tervetuloa Paavo Väyrynen pressanjuhliin Helsinkiin hotelliin jossa Väyry pitää isänmaallisen oman itsenäisyyspäivä-juhlan.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18147420/nyt-kiireella-kirjoittamaan-vayrysen-kannattajakortteja
nostat lipun salkoon jossa on valkea, sininen ja punainen vaaka raidat
VENÄJÄ ON OTTANUT MATKIMISTA MUIDEN MAIDEN LIPUISTA ja teb oil värit. Eläköön Suomi 🇫🇮🇪🇺✝️🇫🇮
varmaan nato lippu
Älä viitsi venäläinen pilata aina muiden elämää !
Putin on NATONazi- ja Riikka-Putin ja putleri-petteri
Kaikille HJUVAA HARASHOO SLAVA ITZENÄIZYYZ-päivvä mellakka
https://www.youtube.com/watch?v=ANDccHdMg-o
Eihän Suomi ole ollut itsenäinen enää pitkään aikaan, esim. ei ole omaa valuuttaa
( markka) ei omaa päätäntävaltaa missään tärkeässä asiassa, yms. Meitähän johdetaan ja käskytetään jostain ihan muualta!
Niin, Moskovasta!
Saksasta on käskyt mitä todennäköisemmin tullu jo siitä asti kun euro on otettu käyttöön jos joltain on unohtunu yksi euro on noin kuusimarkkaa melko tarkasti eli kerrotte hyllyhinnat kuudella ni vanhempikin väki tietää ostamansa maidon hinnan noin kaks egee eli kaksitoistamarkkaa kuinka moni olisi maitopurkista markka aikana maksanu kaksitoista markkaa ja lähtökohtaisesti meillä on palkat edelleen samalla tasolla kun oli markka aikaan et missäkö mahtaisi se ongelma olla ja ei aikaakaan kun suomella on ennätysmäärä työttömiä hallitus yrittää työttömiä pakottaa hakemaan olemattomia töitä ja ketä vittua kiinnostaa hakea töitä niin pienellä palkalla et sen työn lisäksi joutuu joka tapauksessa siellä soskunluukulla juoksemaan joka sekin on tätänykyä kela eli siis KANSANELÄKELAITOS
Oliko markka Saksan markka vai mikä mutta koko Eurooppa on kohta vaihtanut valuutan euroon. Kreikan draamaa ei enää ole eikä Italian liiroja eikä Espanjan pesetaa kaikki on vaihdettu euroihin. Saksan markka on euro nykyään myös. Ranskan frangit on vaihdettu jo euroihin. Et hyvää Euroopan itsenäisyyttä ja Suomen omaa ,🇫🇮🇪🇺🇫🇮🇪🇺🇫🇮✝️❤️🇫🇮🇫🇮🇪🇺❤️
Oikeasti kyllä kela ja Sossu on kaksi eri asiaa erilaista tukea kokonaan.
EU myötä Maahanmuuttajia on enemmän kuin meitä.
Ei se muuten, mutta Suomen kieli häviää kun eivät Maahanmuuttajat puhu mielellään Suomea
mamu ei ole ongelma.
rasismi on ongelma.
mm Tanska ja Norja pärjää ihan hyvin mamujen kansaa-
Suomen ongelmien aiheuttaja on kokoomus, RKP, ja persut.
Tunnetko nyt eläväsi vapaassa maassa?
Äärisuvaitsevaisuus on vaarallista.
Hiljaa itekseni mietiskelen tätä maailman hullua menoa sekä sitä, että mitä tästä itsenäisyydestämme ja itsemääräämisoikeudestamme on enää jäljellä. Toivottavasti miettiessäni löydän edes yhden sellaisen asian, missä ihan aidon oikeesti ollaan ns. itsenäisiä. Jos sellaisen asian löydän, voin yhden kahvikupposen juoda sen kunniaksi.
Eipä tule mieleen.
Vastaus on: sananvapaus.
Sitä et Venäjältä löydä.
Euroopan ihmisoikeussopimus määrittelee mikä on sananvapautta ja Euroopan ihmisoikeustuomioistuin valvoo sopimuksen noudattamista. Emme siis itse suomalaisina määrittele sitäkään.
No siinäpä esimerkki venäläismielisen byrokraatin suusta. Älytöntä mongerrusta.
Mikä kohta tuossa oli venäläismielistä.
Tuota "sananvapautta" sun kannattaa kysyä Päivi Räsäseltä ja Tynkkyseltä niin et mölise täällä tietämättä mitään...
Onko noin ? Suomessa napsahtaa tuomio kiihottamisesta oman lainsäädäntömme perusteella. Kiihottamispykälä voitaisi poistaa rikoslaista, koska laissa on jo säädetty rangaistavaksi kunnianloukkaus ja rikokseen yllyttäminen.
Kiihottaminen on veteen piirretty viiva, mikä on kiihottamista ? Kiihottamispykälä antaa viranomaisille ja tuomioistuimille mahdollisuuden tulkita sananvapautta ja valita pärstän mukaan sen joka hihnalle heitetään.
Ai, onko ne jossain vankilassa vai teloitettiinko ne?
Vai sananvapaus.
Koetapa kirjoittaa valtamedian alustoilla jotain Natoa arvostelevaa niin hu9maat, että Suomessa ei ole sananvapautta. Suomessa on sensuuri. Vapautta meillä ei ole muualla kuin juhlapuheissa.
Naisten oikeus liikkua opiskella pukeutua miten haluaa katsoa silmiin kaikkia vapaus mielipiteisiin ja muuttaa niitä. ,🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮✝️✝️
Alunperin kiihotus sana oli uuden testamentin kohdassa pilalle ympärileikatuista mutta tarkoittaa sitä jos nostaa vainot vihan tai jonkun ryhmän jonkun toisen kimppuun syrjitään hakkaamaan lyömään tappamaan. Pelkkää riitelyä tai erimielisyyttä ei vielä pidetä kiihottamisena tietenkään. Eri mielipiteitä asioista saa olla.
Onhan sitä yritetty jo rajoittaa suomessakin luuletko että lehdistöllä on vielä nykyäänkään ihan kaikkea lupa julkaista itse aikoinaan soitin iltalehteen kun olisin silloiselta työnantajatani halunnu alkuun lomautuksen että oisin voinu hoitaa asiani kuntoon avoliitosta eroamisen myötä se ei onkistunut liiton takia kun joku pelle on keksiny että vaikka työntekijä olisi itse työnantajansa kanssa sopinut lomautuksesta ei työnantaja saa palkata tuuraajaa tällä välin koska firmassa on lomautettuja vaikka olisi vain se yksi muutoinhan pomo.olis si taas voinu jonkun lomautetun kutsua töihin mu ei ollu ketään lomautettuna silloi joten jouduin ottamaan lopputilin toimittajan mielestä olisi ollut mielenkiintoinen aihe mu eiköhän hänen esimiehensä kieltänyt ottamasta asiaa edes esille
Kiihottamisesta voi laittaa sitten kaikki kristittyjä vihaavat lukkojen taakse näitä tänne on tuotu huutelemaan fuck you ja sylkemään.
Yhddysvaltoja ei saa ritisoida
Ihmisen irvikuvat Tynkkynen, Nurminen, oras ja Haavisto pitää poistaa .. siis eduskunnasta ainakin
Diktatuurissa ei ole mitään vapautta!
Minä meinasin katsoa ainakin jonkun verran linnanjuhlia, syödä itsenäisyyspäivän aterian ja sitten illalla katselen telkkarista futista.
SUOMI EI OLE ITSENÄINEN. MIKSI JUHLIJA? SYTYTÄN KYNTTILÄN ÄITINI VALOKUVAN ETEEN, KOSKA HÄN OLI RINTAMALLA LOTTANA, VIESTINVIEJÄÄNÄ. HIIHTI UMPIHABGESSA 70 KM. VIEDEN VIESTIJÄ. SITTEN KUN NUKKUI POIS, SANOTTIIN ETTÄ OLISI PITÄNYT KERRANVIIKKOON SAADA PALVELUTALOLTA SAUNA JA RUOKA. KUN EI OMASSA ASUNNOSSA OLLUT PESEYTYMIS MAHDOLLISUUTTA.
Uimahallit on paitsi urheilua varten liikuntaa uimakouluja varten myös sitä ennen peseydytään ja kun lähdetään pois peseydytään uudestaan. Meillä on rannoilla suihkut kesällä ja järvessä meressä voi peseytyä.Vanhukset tarvii aina tukea peseytymisessä kuten selän pesu ja kynsien leikkaukset hiusten kampaaminen.
Amos oli vanhan testamentin profeetta joka nuhteli juutalaisia synneistä. Aikana ennen Jeesusta. Juutalaiset joutui asumaan muiden maihin maattomina. Arabit miehitti koko Palestiinan moskeijoilla.
Voi sua resukkaa vaikka vanhempasi tai isovanhempasi ovatkin sotineet ei se susta tuon kirjoituksen perusteella tee isänmaallista pelokkaan paskahousun korkeintaan kun tarvit eu:n tai naton muka turvaa miten se tekee sun olos yhtään sen turvallisemmaksi kun tiedät että venäjä on rajanaapurimme saksaankin on jokunen tuhat kilsaa jenkkeihin vielä useampi mahdollisesti jos syttys sota melkopitkälti veikkaisin että ruotsi olis ainoa maa joka suomea pienimmässäkään määrin auttas et koitappa nukkua tuota miettien
Kaikki jotka olivat sodassa. Heidän muistoksi nykyään juhlin 6.12 muistopäivä entiselle Suomelle joka oli oikeasti itsenäinen ja vapaa
Täydellisesti aivopestyn henkilön mielipide on tuo. Suomi oli jo ennen talvisotaa natsien hallussa ja he veivät Natsi-Suomen tarkoituksella talvisotaan Erkko keulamiehenä kaatamassa rauhanneuvottelut Moskovassa 1939. Sen jälkeen(kään) ei mitään itsenäisyyttä ole koskaan ollut, ainoastaan illuusio itsenäisyydestä. Jokainen presidentti Kekkosesta lähtien on ollut CIA globalistien juoksupoika. EU:hun ja NATOon huijaamalla on viety Suomi ja jokainen voi todeta tilanteen tänä päivänä ihan itse : Se on katastrofaalinen.
Mieli matalalla juhlimisen suhteen. Harmittaa kun se yksi kirkonmies ei saanut toivomaansa kunniamerkkiä ja tänään aviisi kirjoitti kahdesta juontajasta, hyvin tunnettuja, jotka eivät saaneet kutsua linnaan. Kyllä tässä on syytä harmitukseen.
En juhli itsenäisyyttä.
Tämä hallitus on toimillaan osoittanut että tämä maa ei ole enää minkään arvoinen.
Hävetkää jo!
Tuskin kuitenkaan tämä hallitus on syypää siihen, että päätösvalta monissa asioissa on siirtynyt EU:lle.
Ei EU päätä Suomen hallituksen tekemistä leikkauksista.
EU:han nimenomaan on antanut Suomelle moitteita sen liian alhaisesta sosiaaliturvasta.
>>>Hävetkää jo!
Ei, eivät ne "häpeä", sillä Röyyhhhkeysä on nyt valttia, yhdessä kusiaisten ja muitten puhaltajjien kanssa !
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18144944/shokki-uutinen--100-tuh-rikkainta-kahmi-itselleen-yli--puolet-palkka-potista-!
Eli siihenkin asiaan siis EU puuttuu, eli jakaa moitteita ns. itsenäisen valtion rahankäyttöön.
Suomalaiset päättävät Suomen asioista viime kädessä, se on syytä ymmärtää ja muistaa.
Suomalaiset eivät kuitenkaan tunnu uskaltavan päättää omista asioistaan itse.
Niin, pitäiskö nyt vtupääministerin edessä hattua nostaa, vaiko pieraista reilusti;-D
Tempasta nyrkillä nenän varteen josko hyvällä tuurilla oppis miettimään muutakin kun omaa persreikäänsä
EU sosiaalinen turvan nosto ei ole hyväksi kun se koskee myös heitä Jotka eivät ole meitä
Se on järjestelykysymys.
Onko täällä 70 % prosenttia kirjoittajista venakoita ? On On.
Ei Ei, vaan todellisen itsenäisyyden perään haikailevia.
6.12. on itsenäisyyden muistopäivä.
On
ON
Joo itsenäisyys kuuluu meille kaikil🇫🇮! En erikoisemmin välitä linnan juhlista miksi samat henkilöt sinne pääsee pitäisi olla vain kerran!
Onni on Suomen maa unionissa se voi auttaa opettaa ,
Suomi EI OLE ENÄÄ ITSENÄINEN !! eikä ole ollut aikoihin. Ja nyt nato perseilyyn liittyen entistä vähemmän. Suomi on POHJOLAN RAKKIKOIRA maa. Sellaiseksi se on äärikapitalistisen kierouden vuoksi ja aikana muuttunut. Mutta on sanonta . . . JOKA HEVOSELLE ON OHJASTAJA ! Suomellekkiin tämä nato perseily ja uhittelu tulee käymään helvetin perkeleen kalliiksi. Kapitalisti reuhuaja päättäjät luulevat poistuvat maasta, kun todella pahat ajat koittavat etelän luxus kotihinsa. Mitenhän loppu peleissä käynee, kun tulee vastaan kysyjät . . . MINNEKKÄS ROTAT OVAT MENOSSAA? Ei kait, vaan laivaan tai lentokoneeseen, joka turvaan vie ? Tehdäämpäs 180 :n asteen käännös. JA TÄTÄ TIETÄ NIIN, KUIN JO OLISIITTE !!
Tulevaisuuteen näkijä.
Rotta on eläin joka jättää uppoavan laivan ensimmäisenä miksi kenties koska pelkää itse hukkuvansa muutoin laivan mukana ei kai rottakaan niin tyhmä ole etteikö tajuaisi että laiva on eräänlainen suljettu purkki mikä siis pitää laivan edes pinnalla mitä tästä voidaan päätellä jopa yksinkertainen luontokappale pelkää omanhenkensä puolesta eli lopulta kuka on kovin kaikista
Kapitalisti vain varastaa köyhiltä huijaa minkä ehtii mutta kuten Jeesus sanoi tyytyköön osaansa kukin ja kumpikin kuolee niin rikas kuin köyhä.
Kertokaas noille ryöstölle tulijoille parhaat palat Helsingistä kuten RUTTO yersinia puisto tai KOLERA allas punatauti tai tuberkuloosi sairaalat tai puutteet lääkkeistä tai osaamista lääkäreistä. Kannattaa tuoda esiin myös Katajanokan vankilat ja Sörkän rikollisuus.Luteet tai huumejengit.Katuprostituoidut ja varkaat.Ettei jää pelkästään miettimään ryöstöjään vaan täällä on muutakin.
Kapitalisti koirat saivat vuonna 1918 tuntuvan opetuksen keväästä pitkälle syksyyn. Elättäjiltään eli TYÖLÄISILTÄ ! kapitalisti koirat eivät ole koskaan oppineet tekemään TYÖTÄ !! Vaan elävät työläisten SELKÄNAHASTA !! riistäen heidän palkoistaan rahaa itselleen. Sekä akoilleen ja pennuillen ja äpärilleen. Ei ole kaukana aika jolloin kapitalisti koirat saavat ns. LOIMEEN !! Sitä päivää / yötä ja aika odotan, että pääsen tervehtimän vaikka keskellä yötä. Muutamaa koira työnantajaa sähköalalta. Silloin ei ovista kuljeta vaan ikkunoista.
En mitenkään! Suomi ei ole itsenäinen!
Liian moni suomalainen tyytyy vaan haaveilemaan itsenäisyydestä. On aika yhdistyä ja nousta barrikaadeille. Otetaan itsenäisyys takaisin.
Pikkutarkka vitun pilkunviilaaja voisi tuota jo kutsua kiihottamiseksi mu ongelmaksi muodostuu et jätit mainitsematta ketä tai mitä vastaan pitäs nousta
Latvian Viron rikollisuus on stalinistien miehityksen ajoilta sitä on yritetty vähentää suuresti mutta nyt siellä on arabit ja ukrainalaiset ryöstöllä.
Ja varmasti otetaan ja keinoja kaihtamatta ! Kapitalistit luulevat, vain he treenaavat. Täällä ollaan valmiina VARTIN VAROITUS ajalla ja vaikka HETI !
Ajatuksin juhlin, mietin uhrauksia mitä on sodissa tehty. Suomi on vapaa ja itsenäinen maa!
Niitähän voi muistella, mutta en tue millään tavoin yhtäkään puuhaa, joka liittyy jollain tavoin NATOn operaatioihin.
Nato toimii todistetusti talousliittomme etuja vastaan isäntänsä USAn eduksi.
Suomen NATOn jäseniksi ujuttaneiden tulisi saada rangaistus isänmaamme vastaisesta toiminnasta. Maanpettureita ja paskanjauhajia joita en arvosta pennin vertaa.
Kiitos kultaiset ihmiset jotka auttoi Suomen sotilaita 1939
Uhrauksia jotka olivat turhia meidän valtiovallan päätösten teko kyvyn takia jota itse kuitsuisin olemattomaksi syy siihen taas lienee siinä että eivät uskalla vittu ottaa vastuuta omista tekemisistään saatika sanomisistaan edes kuinka vitussa sellainen ihminen osaisi tai pystyisi tekemään minkään valtakunnan päätöksiä suuntaan tai toiseen
Pitääkö viedä jollekin venäläiselle mitali meidän kirjastoissa käyttää venäjän kielistä nettiä tai näpistelee kaupoista. Kioskista. Mikä mitali annetaan.
500 kertaa.
Älä valehtele. Mitään itsenäisyyttä ei eu:n päsmäämässä maassa ole, pikku-gallupin perusteella höynöytettiin kalliiksi tulevaan natoon, joka päsmää loput.
Ollutta ja MENNYTTÄ, entistä itsenäisyyttä ei enää juhlita, pelkkää itsepetosta toistella mantaa: itsenäinen, itsenäisyyspäivä....
Vaikka kuinka jankutat "itsenäisyyksiäsi", ei se jankuttamalla ja valehtelemalla takaisin tule.
Totta kirjoittelet suomi on perkeleiden ohjastamana ollut jo hyvän aikaa. Jotka tekevät maailmalla lehmä kauppojaan veron maksajien piikkiin. Möivät suomen kovalla työllä lunastetun maan Amerikan yhdysvalloille, joka paremmin roistovaltiona tunnetaan. Kansakunta, joka on tapellut sotinut ja tappanut jokapuolella maapalloa. Tappoi Vietnamissa maaseudun vanhuksia ja lapsia. Koska he olivat helppo kohde helikoptereista käsin. Eikä ollut pelkoa saada NENILLEEN ! Testasivat uusia sota-aseitaan heihin mm. Napalmia tuota pirullista hyytelömäistä bensiiniä. Joka polttaa ja tappa eikä helpolla sammu. Suomi on nuollut pitkällä RUSKEALLA kielellään Amerikan yhdysvaltoja noita perkeleen sikiöitä. Jotka vielä tänäkin päivänä pitävät RESERVATEISSAAN alkuperäis väestö. Jonne sulkivat heidät, kun tulivat pakomatkaltaan euroopasta mistä heidät häädettiin monen valtion voimin. Koska olivat ja ovat murhaajia sekä raiskaajia luonne vikaisia raakalaisia. Näitä suomikin kumartaa ja on yhteisessä sotilas liitossa. Liitto josta olisi EHDOTTOMASTI PITÄNYT JÄRJESTÄÄ AVOIN KANSALAIS ÄÄNESTYS !! Nyt käytännössä yksi ikä mies päätti sotilasliittoon liittymisestä . . . MIKÄ SUURI KANSALLINEN VÄÄRYYS !! Ja presidentin linnassa taas juhlitaan syödään ja juodaan kansan rahoilla. Samalla, kun esim. terveyden hoitoa kansalaisilta ajetaa hyvää vauhtia alas. Ja monta muuta kohtaa ja asiaa. Mikä linnassa juhlijoilla hätänä olisi ? Porvari kapitalistit he menevä rahoineen yksityisiin hoiva palveluihin, jotka käytännössä kansa maksaa heille.
Kapina Aikoja Odotellessa !
plääninä on kävästä vähä mellakoimassa, ja ehkä vähä otella myrskyisissä vesissä 😉
Erä tai kakstoistakin vällyjen välis vois olla ihan mukavia viihtis näi kylmäl turhaan ulos men
Itsenäisyys on mennyt , kaikki on Naton ja U.S.A : n käsissä. Meillä ei olisi mitään hätää jos pysyisimme hyvissä väleissä venäjän kanssa. Tekisimme vaikka yhteisen puolustussopimukaen , niin venäjän ei tarvitsisi pelätä hyökkäys uhkaa täältä.
Voisimme ottaa oppia venäjän puolueettomuudesta ja myös venäjän vapaasta ja suvaitsevaisesta valtiomallista.
Meillä media on jo täysin U.S.A : n kontrollissa . Venäjällä on vapaa ja riippumaton media ja sellaiseen olisi syytä pyrkiä myös meillä suomessa. Täällä ei voi vapaasti kertoa mielipiteitään , joutuu pahoihin vaikeuksiin jos kovin arvostelee suomalaista hallintoa. Venäjällä tälläinen ei kävisi mitenkään päinsä. Siellä voi huoletta ja ilman mitään uhkaa arvostella vapaasti sikäläistä hallintomallia .
Onpa hersyvän riemullista Kremlin propagandaa. Kylä lähtee!...:-D
no nyt .... jos joku tulisi minulle tuollai puhumaan niin saisi kyllä juosta venäjälle minä määräisin vauhdin
Onkohan toi ortodokskirkko synagoga helluntai vaparit babtistit muslimit yhtään miettinyt miten ne käyttäytyy muiden mailla.
Viedään Suomen lippuja ortodoksikirkon hautausmaalle ja kirkoille tsasounille. Muutama SYNAGOGALLE koska he eivät ole minkään maan kansalaisia oikeasti vaan Juudean vuorilta.
Mitenkäs sinä ketään juoksuttaisit, kun kanveesissa makaisit tai vielä pahempaa ?
Uralilla viisaita.
Ahneiden itsekkyys Juhlat kyseessä, kansa on unohdettu täysin.
Hmm..Se on taas melkoinen moraalistuman sosiaalinen akti kun kulttuurikerrostumaamme taas peilaillaan ja kehuskellaan.
Suomessa käy leipäjonoissa sentään Irania turkkia venäjää puolaa viroa Latviaa KERRAN KU KUULISI SANAN KIITOS vaan ei kuulu.
Itsenäisyydenmuisto juhla onkin tärkeä juhla ajalta jolloin teitä ei ollut vielä olemassa voitte juhlia sitä että saatte asua täällä meidän rahoilla.
Juhla-aterialla ja katson Linnan Juhlat. Lisäksi muistelen edellisiä sukupolvia, jotka taistelivat meille itsenäisyyden, joka on kallis asia.
Kaikille hyvää Itsenäisyyden päivää 🕯
Just joo. Mikä itsenäisyys??? Sullahan on EU:direktiivit mihinkä päin sun vessanpyttyski pitää sijoittaa ja minkälaisia kurkkuja voi myydä ne pitää olla viivottimella vedetty,entäs energiahumppa? Vanhukset jotka asuu vanhoissa taloissaan kovalla työllä rakennettu aikanaan pitää tehdä kymmenien tuhansien remontti jotka olevat jo ehtoopuolella ja maksaneet työssä ollessaan verp
NSA pienistä palkoista ja elävät nyt n. 1000e eläkkeellä, jättävät lääkkeensä ostamatta että saavat edes jotain ruokaa,jotka olisivat elintärkeitä. Älä sinä höpötä Suomen itsenäisyydestä kun sitä ei ole. Mieti hiljaa mielessäsi niitä sodassa olleita jotka taistelivat sodassa,menestyneitä, kotinsa menettäneitä jotka rakensivat Suomen kun sota loppui. Äläkä anna empatiaasi elintasopakolaisille joilla hulppeat elämä. Mieti millä uhrauksille Suomi yritettiin pitää itsenäisenä joka on nyt täysin tuhottu,ihmiset menettivät henkensä turhan takia
🇫🇮🇫🇮🇫🇮✝️✝️🇫🇮🇫🇮🇫🇮mustikka leivoksia ja keksiä menee mustikka kiisseliä ja kaurapuuroa päälle maitoa.Kunnon kahvit ja lihapasteijaa pieni tilkka kossua puolukka mehulla.Haudalle kynttilää ja Suomi lippuja.Tuntematon vanha versio.Sitten tietysti muistetaan menetettyjä maitamme varkaille mutta iloitaan että jotain jäi ja siunataan Suomen kielisten ahkeruutta.
1000 eläkkeet ei nyt liity itsenäisyyden juhlaan mutta totuus on että 1500 kk on jo ääri minimi millä pystyy maksamaan ruuan vuokran sähkön veden bussit.
❤️❤️❤️❤️🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮🇫🇮
Hyvin sanottu👍💪💪
Menen maahanmuuttajamieheni kanssa ulos syömään ja sitten kotiimme katsomaan linnanjuhlia kenellä on kaunein mekko ja kuka näyttää ihan hampuusille.
Maahanmuuttaja miehen kotimaassa vietetään myös itsenäisyys juhlaa joten voitte yhdessä katsoa niitä miten hampuuseja ovat siellä.
Miten sokea pitää olla ettei näe että emme ole itsenäisiä. Joillakin on illuusio jäänyt päälle.
Suomi on niin eurooppalainen kuitenkin että nämä itämaan pellet pilaa sitä pahinta on joku Tallinnan aukio täällä tai arabian ranta TUHOAMASSA SUOMEN MAATA.
Aikalailla.
Ensimmäisen kerran tuntuu siltä etten voi juhlia itsenäisyyttä. Tuntuu melkein irvokkaalle puhua Suomen itsenäisyydestä tämän päivän maailmassa. Pahemmaksi asian tekee tänne pesiytyneet mustat/ruskeat jotka tosissaan ovat alkaneet omimaan maatamme ja herjaamaan kansaamme.
N42
Olet oikeassa herjaavat.
Muutama ruskea vohkinut SPR jeröyslippaan kerää itselleen huijaten.
Jeesusta rukoiltiin 1939 stalinistien hyökätessä täällä Suomen maassa.
Ne pitäs potkasta laiturilta mereen ja käskeä uimaan kotiinsa jos ei jakeluun saatana mene että suomessa on suomenlaki jota noudatetaan
Oikeastaan kaikki voi juhlia mutta ne jotka eivät pidä suomea muuna kuin ryöstelyn kohteena voivat mennä omiin maihinsa oikeasti.
Ammuskelevat Afrikan pojat asemilla ei taida kuulua tähän maahan ollenkaan muistutetaan että heillä on omat maansa.
Oli lottovoitto saada syntyä Suomeen ! Vielä kiroilen suomeksi :D
Skånepåg
7 oikein!
Menen torille ja huudan ei natsejaa ei natsejaa ei natsejaa ei natsejaa sitten pitää vielä hajoittaa pari näyteikkunaan niin on vasemmistolainen itsenäisyyspäiväni paketissa.
Ei tarkene istua ajoradalla....?
Suomalaiset ei ollutkaan natseja oliko slaavit Saksassa ei tiedä mutta asepukuihin tuli niitä merkkejä sitten Saksan armeijan mukana mikä tietysti on ikävää vaikka kumpikin taisteli Stalinia vastaan niin Suomi kuitenkin taisteli oman asuin alueensa puolesta.
Nythän on niin että maailman sodassa ei ollutkaan vain Hitler vastaan Stalin vaan kaikki vastaan kaikki sehän oli MAAILMA sodassa sotaa. Ei teidän äly riitä nytkään miettimään miksi venäjän Kiinan sotalaivoja seilaa muiden maiden vesillä tai venetsuelassa tai ties missä. Niin seilasi Stalinin veneitä ja Hitlerinkin kunnes siitä alkoi taas kunnon tappelu.
Ei enää voi tulla suurta sotaa, ydinaseet on pelotteena tehokas ehkäisy.
Stalin oli ISÄ AURINKOINEN ! Eikä mikää mutru turpa kapitalisti.
Huomenna on itsenäisyyden MUISTOpäivä.
suomi on EU/USA diktatuurin alainen.
Toivotaan Putinilta apua
Ano pyysi mutta ei tullut apuja toveriltaan hahahah.
Putin auttaa oligarkkeja, ei muita.
suomi auttaa ukrainan oligkarkkeja
No tänne ei nyt tosiaan huudella mitään puntteja jotka ovat muiden maita ryöstämässä aina. Teidät viedään Venäjälle itään mahdollisimman kauas rajalta Kiinaan asti.
Ukrainan omat rikolliset on yhtä samaa kuin venäjän turkin
Viron rikollisia on muuten helluntaiseurakunnissa yllätys mutta on.
Jaa, onpa kovaa.
Voittiko toveri Putin ukrainan sodan? Mitä vastaa Suomen toverit!
Siellä ne taas samat ihravatsat istuvat ilmaisissa pöydissä syömässä veronmaksajien piikkiin ja vuodesta toiseen.
Sauli se ylensi taas herroja, päälliköitä, tohtoreita ja muita tuttaviaan sekä herroja.
Sam piiri pyörii vuodesta toiseen, ei mitään uutta tai kehitystä. Samat heput ja kaverit runsaissa pöydissä, jotka on teetetty vapaaehtosilla ja ei maksettu mitään.
Jäteruuat heitetään roskiin ja näin edistämme kulutusta.
Turha juhla samat henkilöt vuodesta toiseen ja tantta rouvat esittelevät kretonkejaan ja kerskuvat kuinka paljon maksoivat, kun rikas, tai salarakas maksoi kankaat ja työn.
Näin se porvaristo elää ja makaa, kun vielä uusi hallitus keskittyy leikkaamaan köyhiltä lisää ja näin saadaan vielä Pisa tulokset alas ja lisää rahaa herroille juhlimiseen ja rietasteluun.
Hyvä kun tuo Sauli lähtee ja nyt tilalle joku kunnon Presidentti joka ei suosi vain omiaan!
Kaipaatko venäläistä mallia?....
Kyllä kai Venäjälläkin veron maksaminen rahoilla syödään !
Koittakaapa ny ymmärtää jo suomen presidentillä ei ole juurikaan mitään valtaa tänäpäivänä enään se on se pääminesterin mulkku millä on suurin valta suomessa missä vitun turkinhihassa teitä on pidetty ite en ole saatana koskaan politiikkaa edes seurannu ja siltikin tiedän jopa vähä jotain siitäkin itseni mielestä politiikka on vain kauniimpi sana paskanjauhamiselle
Gutenberg teki kaikista lukijoita ja päättäjät köyhiä sekä työttömiä.Hmm..Sempä pituinen sivistystyö se...
GUTEN tarkoittaa hyvää
Olen itsenäinen ja juhlin itsenäisesti jakaen kivoille ystävilleni itsenäisyyspäivän karkkeja ja sinistä bolssia juomaksi. Kivoja valmiita itsenäisyyspäivän leivoksia, niitä kalliimpia koska hyvät ystävät on kivoja olla olemassa. Lisäksi kokoonumme porukalla telkun ääreen katsomaan ikimuistoista itsenäisyyspäivän kättelyjä ja ihania vaatteita ja heiluttelemme suomen siniristilippuja, sulle valan vannomme, sinun puolestas elää ja kuolla on haaluumme korkehin.
Suomi leivoksia ei näy yhtäkään venäjän Prismassa .
Ei näy myös Sokos Suomi leivosta
Suomen ruokia värejä ei näy arabien kaupoissa
Siniristi lippumme
Näyttää Puten väkeä kovasti pännivän kun eivät enään pääse pomottamaan suomalaisia. Aaa-hhahaa- haaaa ! Kärsikää rysänderit.
Outoa väkeä.
On millaisia.
Tallennan koko lähetyksen , kiva katsella kuka talloo puvut , kuka kompuroi , kellä uusioverhoista tehty kallis ,, onko känösessä jos ei vielä ni kohta , ja ne selostajien kommentit ,, voi ku taas ni ihkuuu !!!
Vapaapäivä puhtoisessa kodissani leväten ja lueskellen. Telkkari pysyy naftisti kiinni.
Lepäämällä ja lukemalla. En katso linnan juhlia. Ku..sipää toisensa perään paitsi veteraanit. Ei suomi ole enää itsenäinen.
Veteraaneissa on oikeita ja sitten myös venäjän huijareita
Tosiasiassa Suomesta tuli itsenäinen vasta tammikuussa jolloin Neuvostovenäjä tunnusti itsenäisyyden ja jonka tunnustuksen jälkeen pikkuhiljaa alkoivat muutkin valtiot antaa tunnustuksiaan.
Kaikki tietysti muistavat miten Suomesta Moskovaan laitettu lähetystö odotti monta vuorokautta päästäkseen jättämään pyynnön Suomen itsenäisyyden tunnustamisesta Leninille ja miten se vastaanotto ei milloinkaan järjestynyt mutta lopulta lähetystölle kiikutettiin nuhjuinen paperilappu jolle ilmeisesti Lenin oli tuhertanut lyijykynällä että Suomen itsenäisyys tunnustetaan.
Lenin kävi kyllä hieman myöhemmin pikaisesti kättelemässä lähetystön juuri ennen kuin se lähti kotimatkalle.
Noin se on. Lenin - setä asuu venäjällä opetettiin jo lapsille Agitprop lauluissa. Nyt siellä asuu myös Putin - setä. Miksi mukavasta Putin - sedästä ei ole tehty lauluja ? Ilmeinen vääryys !
Puttesta on Ukrainassa ainakin lauluja mutta miten helvetissä täällä on niin lässyköitä sokerimunkki tautisia öljyillä verisuonet tukittuja ettei mitään älyä PUOLUSTAUTUA kun muut ryöstelee.
Ei meillä ole enää itsenäisyyttä jota juhlia.
Tästä syystä kun ne siellä Linnassa juhlii niin se on ennemminkin irvokasta pilkkaa.
Totta Nato antaa Suomelle itsenäisyyden pika/pikaa.
Русский друг
Pyccknn käännettynä venäjä maailman rumin kieli katsokaa !
Käännä toi kommentti, pls!
Jos rahaa saa joka kommentista mitä kirjoitat, kirjoitat kuitenkin 'vihamielisen' kansan asukkaille. Kun ei tykätä, että Venäjä tappaa ja tuhoaa kansaa ja maaperää.
Ehkä kirjoitat sen verran, että vodkapullo irtoaa? Ymmärrän. Olet nalkissa. Olet myynyt nahkasi pirulle. Ei se päästä irti.
Varmaan että venäjä on paska lukee tossa
Русский друг = suomennettuna = venäläinen ystävä
Kylläpä Suomen itsenäisyys ottaa koville rajan takana asuville Putinin palkkatyäläisille ja diktatuuria ihannoiville äärioikeistolaisille.
Suomi on hieno maa, Meillä on hallitus, oli ketkä vaan vallassa, kun tulee ASIA, me ollaan samaa mieltä
- Venäjän hyökkäys tuomittiin
-Ukrainan auttaminen hyväksyttiin
-Koronapandemiaa vstaan taisteltiin
- Natoon liityttiin pikavauhtia
- Putinin ilkeilyyn rajalla vastattiin
Oi nouse, Suomi, nosta korkealle
Pääs seppälöimä suurten muistojen
Oi nouse, Suomi, näytit maailmalle
Sä että karkoitit orjuuden
Ja ettet taipunut sä sorron alle
On aamus alkanut, synnyinmaa
Olet trolli. Meillä kansalla on oikeus surra menetettyä itsenäisyyttämme rauhassa. Pölvästinkin pitäisi tajuta ettei nykyaikana uhkana enää ole vain itä.
SORTAJA ONKIN PIRU
Olen Suomen trolli!
Kuka maksais jotain???? Anyone????
Ei suomi ole enäää ITSENÄINEN,SE ON NATOPÄIVÄ.kIITOS
Missä NATO olut tölkit on meillä oli supermarketissa niitä mutta Sokos ei myy niitä
Lajitoverit puhuu asiaa...itsenäisyyden muistopäivä.
Salen ja jennin muistopäivä,ja sit kohti aurinkorantoja.
"Miten sinä juhlistat Suomen itsenäisyyttä 6.12. - Onko millaisia perinteitä?"
6.12. ???
Nato-suomen itsenäisyysjuhla on siirtynyt Natojäsenyyden vastineeksi 4.7. ajankohtaan.
4.7.2024 on Nato-suomen itsenäisyyspäivä. Tähtiraitalippuja ja helvetisti SERPENTIINIÄ ja muuta ROSKAA...
Mikä on unionin itsenäisyys päivä.
En mitenkään. Siivoan ja pesen pyykkiä. Antaa eliitin pitää sikajuhlansa ihan rauhassa.Kiinnostaa kun kilo paskaa.
Siivous ja pyykinpesu on hyvin isänmaallista maallista puuhaa hygienia on tärkeää ja samalla voi miettiä taivaallisia näkökulmia.✝️🇫🇮❤️
Nyt kun ollaan vapaassa maassa. Diktatuurissa et nukkuisi öitäsi rauhallisena. Onko miehesi tehnyt jotain, onko lapsesi piirtänyt jonkin kiellety kuvan, jossa toivotaan rauhaa. Voi olla leirille lähtö.
En minä ainakaan kaipaa sinne tungokseen, ei olis varaakaan ostaa mitään 10000 pukua.
En silti kadehdi noita. Suomi on valtio ja meillä in Itsenäisyyspäivän Juhlavastaanotto.
Se on vähän niinkuin et järjestäisi ylioppilasjuhlia lapsellesi valkolakin vuoksi.
No kai teille on koulussa opetettu miten vaatteita ommellaan sentään. Ompelukoneita voi käyttää ilmaiseksi mm. oodi kirjastossa. Kankaita saa kangaskaupoista metri hintaan. Myös kierrätys vaatteesta voi ommella uutta.
Itsenäisyyttä?
Suomi on niinkin itsenäinen valtio ettei voi ilman eu:n lupaa rajoittaa edes hanhi kantaa maassaan. Tämähän kuvaa hyvinkin sitä itsenäisyyden tasoa tässä maassa nykypäivänä.
4000 hehtaaria paskoivat tänäkin vuonna viljelysmaata käyttökelvottomaksi.
Pidetään allakassa läpällä.
Ja ne hanhet joita on pelloilta ammuttu, niitä ei edes saanut syödä, näin määräsivät.
Rahanvalta on brysselissä .. lainsäädätövalta on brysselissä ..sotilaallinen valta on brysselissä .. itsenäisyys on historiaa ja sankarvainajat kuolivat turhaan ..vapaus on mennyt .. kauniit muistot Suomen itsenäisyydelle .. upseeri ..
"POLTAN JULKISESTI NATO-LIPUN"!!!
Suomi keskustelu taas loistaa tyhmyydellään jälleenkerran hahaaaaaaa
Kyllä minä koen, että Suomi on vielä hyvinkin itsenäinen, EU-maat ja NATO-maat ovat Suomen liittolaisia, eivät este Suomen itsenäisyydelle.
En sen kummemmin juhli itsenäisyyspäivää, mutta kyllä se hiljaiseksi vetää aina kun kuulee/kuuntelee edellisten sukupolvien juttuja sota-ajasta ja mielen valtaa kiitollisuus ja ylpeys maastamme.
Itsenäisyyttä ei voi olla kun kuuluu käytännössä jokaikiseen globaaliin organisaatioon ja unioniin joiden päätöksistä me ollaan suoraan riippuvaisia, eikä meidän mutinoilla pahemmin väliä ole.
Mitä itsenäisyyttä se oikein on kun mistään emme saa itse päättää?
Juuri noin. Itsenäisyys on mennyt. Venäjän kanssa olisi viisasta pitää hyvät välit. U.S.A puuttuu suomen sisäisiin asioihin tänään ja hyvin muistamme että venäjä ei ole koskaan puuttunut suomen asioihin mitenkään. Jo aikoinaan Neuvostoliiton aikoina venäläiset eivät vahingossakaan puuttuneet suomen sisäisiin asioihin , vaan suomalaiset saivat vapaasti päättää mihin liittoumaan tai organisaatioihin kuuluimme.
Täällä tunnutaan muistavan ne asiat mistä emme saa itsenäisesti päättää, mutta ei niitä mistä saamme itse päättää.
Tokihan olisimme voineet jäädä tänne pohjolan perukoille markkamme kanssa yksiksemme ilman minkään liiton tai unionin jäsenyyttä, kukapa meitä olisi minnekään liittoon kaivannut, mutta siinä tapauksessa Venäjälle olisimme lisämaaksi varmaan kelvanneet jo aikaa sitten.
Mitä tulee EU- ja NATO-jäsenyyteen, niin niistä on kyllä suuri osa kansasta ollut sitä mieltä että kannattaa liittyä, täällä ilmeisesti narisee ne ainoat vastarannan kiisket.
ei tarvitse enää itsenäisyytä juhlia suomen kun sellaista ei enää ole viimeiset rippeet meni kun natoon liittiin kiitos siitä kuuluu presidentti niinistölle
Natotus oli pohjanoteeraus.
Ei olla itsenäisiä ei.
Nato varmisti itsenäisyyden.
Ei varmistanut vaan venäjä hyökkää suomeen vuoden sisällä ja kiristää sotatoimia Nato ei meitä auta vaikka kiimoissaan sitä Natoa huudatte.
Miettien miten eliitti voi juhlia jotain mitä ei ole.
NO NIINPÄ!!
Se on irvokasta että eliitti juhlistaa kun on maa myyty/lahjoitettu,
että olevinaan itsenäisiä ollaan vielä.
Eliitti porsastelee isänmaallisesti sinun verorahoillasi itsenäisyys muistopäivänä.
Vuosia kutsuttu ö luokan julkkiksiakin vaan linnanjuhliin nyt myös lapsellinen teiniaikuinen liian pieniin nahkakuteisiin ja boleroon ja rumalla pottatukalla varustettu käärijä
Ja me vähäosaiset orjat ja köyhät saadaan armollisesti katsoa televisiosta kun eliitti nauraa ja porsastelee pitopöytien äärellä. 90 luvulla katsoin silloin oli jotenkin ennemmin järkeä ja pukuloistoa tänäkin vuonna rumia ja puolipukeisia kuteita, en katsonut.
Kynttilät haudoille ja tuntematon sotilas siinä varmaan perinteet.
Tiedä tämä: sinä et tule Suomeen.
Jo silloin kun mentiin eu:hun ja oma markka poistui niin tuhosin kaikki armeijaan liittyvän itseltäni enkä ollut tavan rivimies.Et eipä ole juhlimista ei.
Paskantamalla Nato:n, EU:n ja Suomen lipun päälle!
Mitä itsenäistä Suomella on jäljellä? Lippu ja suomen kieli?
Kohta ei varmana niitäkään.
Itsenäisyyspäivä ei juuri muuta.
No eikö malli ole kansanedustajilta otettu ei kai se perinteinen itsenäisyyspäivä ole ryyppyjuhlaa kummempi tänäpäivänä onhan se kansanedustajankin sikailu juhla eikö niitäkin ole vuosien saatossa lehtien otsikoista saatu lukea kuinka he ovat ryypätessään ahdistelleet ja kopeloineet niistä naisten ahdisteluista vai harvemmin kirjoitetaan kun miehet harvemmin niistä vetää herneen nenuun se taas johtuu siitä että useimmat miehet ovat valmiita panemaan kaikkea tikkaista kanaan ja jotkut vie ottaa väkisinkin kun eivät muutoin saa ressukat
Oletko käynyt koulua? Onko ollut siellä koskaan puhetta että kirjoitetaan lause, ja laitetaan sen jälkeen piste? Ei tuollaista yhteen pötköön kirjoitettua tuubaa jaksa kukaan lukea. Ääliö!
Toivottavasti tulee mahdollisimman rajut mielenosoitukset, jotka johtavat yleislakkoon ja sitä kautta hallituksen kaatumiseen!
Olisi hienoa, siis Venäjällä!
Katson kissan kanssa pressan juhlat. Selvinpäin niinkuin ennenkin. Kotona lämpimässä .
Lupasivat huomiseksi räntäsadetta, taitaa siniristilippu jäädä saunakammariin ?
Skånepåg
JannaReetta ja TiiaLotta ex kiusaajani ovat vain pillureikiä ja ratiogirlsejä
Ex kiusaajien ratioiden ja tönijöiden tavarat tulee tuhota kiusattu ja syrjitty saa haluamaansa naista ja pillureikää ja jos hän on ennen kiusannut jotain häntä pannaan niin kovaa että joutuu vuodeksi sairaslomalle
Ja ex kiusaajien ratioiden ja tönijöiden joulu ja itsenäisyyspäivä tulee pilata ja heidän lapsiaan satuttaa viedä rahat jotka saatu suhteella ja nauraa räkäsesti kostoksi mikä on vähintä mitä voit tehdä
Kiusattujen ja tönittyjen tulee omistaa kaikki naiset vaikka naiset eivät halua ja kiusaajilta viedään kaikki muistot perhe ja auto paskotasn
KendoAnthemia vaan kiusaajille ja PacDavideille ja Nilssoneille
hippaa...
Koris ja futiksen tulee yhdistyä jotta saadaan kendot ja Nilssonit pois Suomesta ja pakotetaan he näihin lajeihin niin tajuaa hekin mitä kiusaaminen tarkoittaa ylimielisyydestä kendot älyää toisen naisen veljen haukkuminen ja pakotetaan ne kumartumaan aina kun niitä heitetään meidän lajeihin ja jos on ollut ex kiusaaja ja tönijä aletaan tönii ja potkii ja nauretaan räkästä naurua
Ottaako Nato:n pääjohtaja Suomen parhaalta lähikaupalta suihin itsenäisyyspäivän kunniaksi?!
Ai että mitäkö teen huomenna?
Laitan hyvää lihaa uuniin jo aamusti jotta ehtii kypsyä ennen Tuntemattomia ja tankkien ohimarsseja,kämppä lämpiää siinä samalla ,lihan syön potaattien kera ja ryyppään olutta palan painikkeeksi.
Illalla sitten saunaan ennen Linnan juhlia,lenkkikiukaalle ja taas kylmää olutta kyytipojaksi ja sitten syön itsepäisyyspäivän kakkua kalliin kahvin kera maamme kermaa katsoen kuten aina.
Ei kai syytä ole muuttaa mitään tuosta,joka vuosi samat toiminnot ja aina toimii.
Itsepäisyyspäivän näkäräiset vois myös ottaa sekä Suomen lippu pöydälle tuulettimen taakse jotta lippu liehuu komiasti.
Ja tietysti kaikki joulu-ulkovalot päälle.
Onko kellä mitä huomauttamista?
Yksineläjän pienempi versio.
Katson tuntemattoman sotilaan. Louhimiehen version.
Kudon sukkaa kissani kanssa.
Klo 18 laitan ulkotulet ja kaksi kynttillää ikkunalle.
Tietävät, että täällä olis ollut turvallista vaikka oltais Venäjän vallan alla.
Katson Itsenäisyyspäivään Juhlavastaanoton telkkarista.
Nyt en voi katsoa puolustuvoimien marssia enkä ylilentoa asuinpaikkani vuoksi.
Tampereella olin paikalla. Nyt se on Oulussa.
Aloitetaan sisällissota Kendot ja Nilssonit vastaan futarit ja bballerit ja kendot ja Nilssonit saa apua mitkä haluaa auttaa samoin koris ja futis saa apua ja jos lajin säilyttäminen kiinnostaa muitakin maita koris ja futis dominoi ja juhlii ja huutaa voiton lauluja
Matteolandia ja Nilssonmaa tulee tehdä pohjoiseen alkaen Inarin kohdalta
RoosaBoss 2016 ja Nellie I 2023 ovat parhaita ystäviä
Jos huomenna ois kuumeeton päivä menen suihkuun. Coronan kourissa viettänny kolme päivää . Linnanjuhlia voin katsoa hetken jos jaksan 🇫🇮
Toipumisia.
hakkaan poliisihevosia
syljen työssäkäyvien naamoille
huudan rasisti!
käytän huuumeita
haisen pahalle ryysyissäni
särjen ikkunoita
paskannan sankarihaudalle
t. vasuri
Et ihan vaikuta edes suomalaiselta:-) Hih!Nuo sivistymättömät sanasi viittaavat kouluttamattomaan kansanosaan.
Jos Putin maksaa sen, että saat lapsillesi leipää, olkoon. Lapsia pitää suojella aina.
Suomella on jäljellä valtiolliset rajat, vapaissa vaaleissa valittu eduskunta, itse laatimamme perustuslaki ja muut lait, omat kielet,kulttuurinhan määrittelevät kansalaiset. Suomalainen kulttuuri on nyt vasaan alla. Nykyhallitus ei sitä arvosta. Sen mielestä suomalainen kulttuuri kuuluu vain eliitille, rahvaalle tiittä halpa kalja.
Eihän me sitä hyväksytä eikä allekirjoiteta. Purra voi tanssia päydällä motoristijengin kaljabileissä,
mutta se ei muuta sit tosiasiaa,
että meillä on Kaurismäki ja Maustetytöt.
Seuraamalla telkkarista kermaperseiden töppöilyjä.
Miltä kanavalta tulee showpainia?
En juhli. Ei näin huonossa maassa ole paljon juhlimisen aihetta. Jos joku kitisee tähän, että on huonompiakin maita, niin mitä siitä? Ei se tee maasta hyvää, että joku muu on huonompi. Sama kuin sanoisi, että -10 astetta täytyy tuntua lämpimältä, jos jossain muualla on -20.
En minäkään juhli,itsenäisyys on nykyään pelkkä sana voi muistella vaan aikoja jolloin suomes ei oltu myyty ja suomi teki itse omat päätöksensä.
Siis perussuomalaisille suomalainen kulttuuri on halpaa kaljaa. Suomalainen kulttuuri ei kuulu suomalaisille, vaan eliitille.
Ei hautausmaalla käynti jouluaattona, ei teatterit, musiikki, kuvataiteet, ei vihtat saunassa, ei suomalaiset jouluruuat, rosollit, kinkku, laatikot,riisipuuro ja luumukiisseli, tortut, piparit, joulupukki, joululahjat, ei joulukirkossa käynti, ei tapaninpäiväajelu, ei juhannuksen rannoille ja järvien ääreen pyrkiminen, ei savustettu kala...mulle outoa on, että kaikki pitää tuoda Amerikan äärioikeistolta Suomeenkin.
Olen todella kiitollinen Talvisodan sankareille, omille papoillenikin, Suomen itsenäisyydestä!
En ole kiihkoisänmaallinen. Mutta olen nähnyt Baltian maiden asukkaiden kärsimykset Neuvostovenäjän kommunistisen diktatuurin alla!
En halua mitään diktatuuria.
Natsi-Saksan diktatuuri kuvottaa yhtä paljon.
Mun mielestä jokaiselle ihmiselle on annettava samat mahdollisuudet.
Itsenäisyyspäivä= vapaapäivä. Jouluvalmisteluita.
Pyhäruokaa, kun ei tarvi mennä mihinkään. Perunamuusia ja poronkäristystä puolukkahillolla.
Jos laskis alusta tämän palstan kommentoijat, kuinka moni kritisoi Suomen itsenäisyyttä.
Varmaan eri luku kuin jos kysyttäisiin suomalaisilta riippumattomassa gallupissa.
Että Venäjän valta vai oma?
Ei meitä kukaan muu uhittele.
"Maailman onnellisin" kansa kun katsoo millainen sadistinen, despoottinen hirmu hallitus on vallassa!!
Edellinen se vasta olikin.
Hyvä hallitus, menkää itkemään Venäjälle.
sinivalkeat sipulikirkot venäjältä juhlistaa, jos luoja suo itsenäisyyttä jota ei olisi tarvinnut ollenkaan "sodittaa" edes sisällissodassa saati sitten 2. maailmansodassa 1918 venäjä tunnusti senaatin voittaman suomen itsenäisyyden ennen 2. maailmansodan jatkotapahtumia ja ennen "mainilanlaukauksia" mielestäni silloisen suomen olisi kannattanut antaa hanko venäläisille laivoille, koska he pelkäsivät saksaa
Niin helppo olla jälkiviisas mutta tosiasiassa Hitlerin kanssa liittoutuminen oli se kaikkein pahin virhe aikoinaan. Ilman sitä olisi ehkä 66.000 suomalaista elänyt pitempään?
Ajattelin nukkua. Ehkä päivällä savustan lohen. Jos hyvä tuuri käy, niin laitan illalla saunan.
Me suomalaiset uuss iirtolaiset täällä ruotsin lapissa jotka ajoissa jätimme romahtavan suomen taaksemme nauramme kikkåråista nauruamme satelliitti TV:stä katsoen hullun suomen touhuja ja osallistuen tälle palstalle kysymme että mitäs jäitte njiih Grattis
Mitään itsenäisyyttä meillä ei ole ollut moneen vuoteen. Ei voi juhlia sitä mikä myyty saatanalle. Voi vain muistella aikoja jolloin suomi oli itsenäisempi ja oli se itsenäisyys.
Olen polttanut itsenäisyyskynttilöitä noin 68 vuotta .. mutta nyt en polta enään koskaan .. rahanvalta annettin brysseliin .. lainsäädäntövalta annettiin brysseliin ja viimeksi sotilaallinen valta annettiin brysseliin .. mitä jäi jäljelle .. ei mitään oman maan itsenäisyys vaatii vapautta jota meillä ei enää ole ..nyt kaikki suomalaiset ostamaan lippalakkia että saadaan kumarrella jo nostaa lippalakkia alempana ihmisluokkana keskieuroopan määräyksiä antaville herroille ..hyvästi Suomen onnellinen itsenäisyys .. ..
Todellakin itsenäisyys loppui kun mentiin EU.hun,koko juhla voitaisiin muuttaa veteraanienjuhlaksi,heitä on kunnioittaminen että täällä vielä ollaan ja joku Suomeakin osaa,herrat ei tiedä itsenäisyydestä enää yhtään mitään!
En mitenkään. Suomi ja suomalaiset ovat nyt niin ikävässä tilanteessa, etten ilkeä katsoa edes Linnan juhlia ja Purran sekö Orpon ohimarssia. Hyi sentään.
Ajattelin että päivä on todella sopiva suoritaa suurimman mittaluokan terrori-iskun läpimädälle poliisin rikollisuuden valtiolle. Mitä enemmän säälittäviä rikollisia poliiseja saa kuoleman juuri kyseisenä päivänä, sitä suurempaa nautintoa aika moni saa!!!
Olen ollut töissä , avustajana Veteraaniväelle kun Itsenäisyyspäivän jumalanpalvelus loppui seppeleen laskun jälkeen oli pienet juhlat seurakuntatalolla ja juhlavuonna oli vielä illalla juhla.koululla .
Myös Kansallisen Veteraanipäivän vietto tuli siis minulle tutuksi toukokuussa ja kaatuneiden muistopäivä.
Kun ei yhtään Veteraania ole elossa paikkakunnalla tänään käyn kirkossa ja olen seppeleen laskussa.
Nuorempana kun olin mukana Partiotoiminbassa oli päivän selvää, että Itsenäisyyspäivänä olin mukana soistukulkuessa, sen jälkeen kotona katsottiin Linnan juhlia.
Nytkin katson toissa iltana oli Väinö Linnan Tuntematon Sotilas, katsoin vähän .
Monet Veteraanit, Lotat , Pikkulotat, Lesket Karjalan Evakot ja Sotaorvot eivät puhuneet niin sota- ajasta.
Ja jotkut taas keskusteli kyllä se oli niin kova paikka joutua sotaan .
Kyllä hyvinkin voin ymmärtää , että se on vaikea asia , tämänkin päivän sota - orvoille .
, että ei pysty puhumaan sodasta.
Se tekee niin kipeää.
Minunkin molemmat papat joutuu sotaan olivat palanneet sodasta . Mutta tuhannet ikävä kyllä ei .
Siksi meidän pitäisi muistaa, että Itsenäisyyspäivä on vakavamielinen päivä me muistamme myös tänäkin päivänä, niitä jotka menetti henkensä saadakseen Itsenäisyytemme.
Kun Presidentti Sauli Niinistö ja rouva Jenni Haukio pyörähtää viimeisen kerran Presidentti parina ( Ensi vuonna on Presidentin Vaalit 2024) niid toisaalla Helsingissä on Heikki Hursti jatkanut isänsä Veikko Hurstin vapaaehtoista toimintaa, on järjestänyt Itsenäisyyspäivän juhlan vähävaraisille , kodittomille ihmisille haluaisin vuorostaan pyötähtävän Heitä Presidentin Linnassa, Kansanedustajien , ministerien ja julkkisten sijaan Heikki Hursttin ohella ja Kansanedustajat ja Ministerit ja julkkikset vuorostaan syömään riisipuuroa ja soppaa( mehu, luumu, keittoa)
Padasta ja hernekeittoa keitto tyliltä.
Tuhat jouluaksista juhli eilen Finlandia talolta en tiedä millä perusteella nekin valittiin edustamaan Omaa Maakuntaanss ( toivottavasti on ollu vähävaraisten perheen lapsi, ettei tullu nokkimis järjestystä, että rikkaan perheen lapsi pääsi tänbekkin) Hyvää Itsenäisyyspäivää 2023 🇫🇮!
Allekirjoittanut 45v asuu etelä-pohjanmaalla jossa eletään vieläkin talvisodan muistolle ja jumalan armosta...Olen hieman hyvittuneenakin seurannut muutaman koulukaverini touhuja kun joka itsenäisyyspäivä lyödään puku päälle katsotaan linnanjuhlat syödään kakkua,unohtamatta tietenkin käyntiä sukulaisten haudoilla jotka olivat sodassa. Samat ihmiset ovat yrittäneet elää poikalasten kautta paini uraa jossa eivät itse menestyneet. No maakunta on toisaalta yksioikoinen mutta hyvä asua,myös seuraa baariin löytää aina eikä naisista tunnu olevan pulaa..hyvää joulun odottelua
Nyt olisi erittäin sopiva talvi Venäjän hyökätä tähän poliisin rikollisuuden saastaiseen maahan, ja todennäköisesti näin tulee tapahtumaan.
Itse iloitsen suunnattoman paljon asiasta, vaikka ymmärrän että löytyy vieläkin osa jotka ei ymmärrä maansa parasta. Suomen poliisiorganisaatio on jokin niin sairas rikollisjärjestö kaikilla rikoksilla, alleviivattuna täydelliset ihmisoikeuksien vastaiset rikokset ja sairaat häirinnät hakkeroinneilla, että TERVETULOA VENÄJÄ ITSENÄISEEN VENÄJÄÄN, löytyy tuhansia kantasuomalaisia ja suomen rikollisjärjestö poliisin rikollisuuden uhreja jotka ovat asiassa samaa mieltä!
kun katsoo nykyistä hallitusta niin tunnen suurta häpeää olla suomalainen itsenäisessä suomesa.
Edellinen hallitus se vasta läpimätä olikin teiniaikuinen alkoholi ja huumeongelmainen pm jonka ainoat meriitit on persekuvien esitteleminen, eikä ole edes kummoinen perse vaan lättänä ja roikkuva poikapeffa.
Ei ole Suomea enää. Miehet ei ole miehiä, naiset ei ole naisia. Miehet on geeliä tukkaan tököttäviä ja hipaisulaitettaan hiplaavia ämmiä. Hiplaisivat naisia, tekisivät klapeja ja muita miehisiä töitä.
Naiset ei tee muuta kuin vääntelee naamaansa typerälle hipaisulaitteelle. Tekisivät ruokaa ja kotitöitä kuten oikea nainen.
Tätä Suomea en juhli.
Kuinkas vanha sinä olet , eikös miehillä ollu ennen brylchremiä hiuksissa että olivat kun olisivat vesisateesta tulleita.
Ja että naisten pitäisi olla sinulle ruuanlaittaja ja siivoaja oikein. Kyllähän se on niin että kun naisen on käytävä töissä kodin ulkopuolella kahdeksan tuntia päivässä niin koti työt tehdään yhdessä , kas kun yhden palkalla ei enää perheet elä, siis tarvitaan naisenkin palkka elämiseen ja muihin kodin menoihin
Joten puhu sinä vaan naisten ja miesten töistä kun et ole seurannut millainen yhteiskunta malli nykyään on.
Itse en menis kenellekkään siivoojaksi ja ruuanlaittajaksi vaikka olen nainen, itse luon lumet vaihdan renkaat autooni ja hoitelee kotiani kuten haluan.
Niin että en uskon tulet näkemään siivooja/ ruuanlaittaja naisia nykyään. Ei naisia enää hyväksi käytetä . Kaikki naiset eivät ennenkään tykänneet niistä ns naisten töistä mutta heidän oli pakko tehdä niitä koska tasarvosta ei ollut tietoakaan
Menikö tunteisiin? Mies tekee ulkotyöt ja nainen sisätyöt, paitsi remppahommat. Molemmat käy töissä. Niin se kuuluu olla.
Nainen 1960.
Aivastelen, yskin, niistän räkää, köhin ja röhin.
Sängyssä kuumeessa makaan ja nukun muutaman tunnin pätkissä.
Mitkä ne neuvot olikaan, "sauna, terva ja joku".
Ei ole nyt mitään näistä.
Saunaan ei mennä kuumeessa
Juhlikaa nyt kuin viimeistä päivää, voi olla viimeinen.
Katson tv:tä. Sieltä tulee monta jaksoa
Pikku Kekkosta
Pidän hiljaisen hetken itsenäisyyden muistolle.
Liityn seuraan hetkeksi.
Kaatokänni, ei tätä maata muuten kestä.
Eikö Venäjältä pääse pois?
Minä olen itsenäinen, sillä ruumiini on temppelini. Fyysisen ruumiini rajat ovat kiistattomat ja liikun ajassa ja tilassa hommat reilassa. Onnea teille huumatut ja aivopestyt juntit.
Voi hele vietti miten vajaata ja sairasta porukkaa tänne kirjoittaa. Sen näkee mihin tilaan ovat synnyinmaani äänestäneet.
Nukun
Nukkuminen on tärkeää.
En ole viettänyt Suomen itsenäisyyspäivää vuoden 1994 jälkeen. Miksi olisin? Jos Suomen ja suomalaisten puolta ei enää pidä päättäjätkään, vaan päinvastoin julistavat että Suomen ja suomalaisten edun asettaminen etusijalle on jopa vahingollista, niin miksi enää yksittäisen kansalaisenkaan tulisi tuollaista nationalistisen aikakauden jäännettä kuin itsenäisyyspäivää mitenkään noteerata?
Aiemmin käytiin lounaalla ravintolassa, vietiin kynttilät pappojen haudoille. Katsottiin Tuntematon sotilas.
Nyt ole vanha ja yksin. Katson Talvisodan, sytytän kynttilät ikkunoille ja vien ulkosoihdut ulos.
Suomi on isänmaani ja sen takia kallis.
Suomi on myös minun isänmaani ja siksi kallisarvoinen, mutta kysymys onkin siitä, kuinka itsenäisesti nykymaailmassa voimme päättää omista asioistamme. Onko kaikki päätäntävalta omista asioistamme täysin omissa käsissämme niin, että voimme sitä täysin rinnoin juhlistaa.
Lippu puolisalkoon. Eipä muuta.
Lipputanko pelkkä muisto
En mitenkään vapaapäivä
Korruotio ja jumalattomuus rehottaa maassamme. Itsenäisyyskin halpana roskiin heitettiin ja luovutettiin puoskareille maan rajojen ulkopuolelle. Perustuslaille sanottiin piutpaut. Voi pimeyden määrää tässä maassa.
Kansanedustajista suurin osa puuttuu jumalanpalveluksesta. Valmistautuminen ryyppybileisiin tärkeämpää. Tyhjän oloinen kirkko. Onko demariprinsessa linnassa. Jauhojengille tulossa pitkä yö. Kampaaja messiin, dokumentoija Pudasjärveltä, homppelit ja muut räkättäjä-ämmät.
Siksipä Jumala hylkää suomen ja ensi vuonna suurin osa kuolee jumalattomuuden takia
Noinko niissä uskonnollisissa piireissä tehdään että puhutaan homppleista.panetellaan Sannaa ja puhutaan jauhoista vaikka on todistettu ettei sellain ollut kenelläkään.äeimhelvettoåimole ihme että kirkot on tyhjinä jos tuollaisia ihmisisiä siellä,pyörii .
Puhut jumalan palveluksesta vaikka itse olet syntiä täynnä .
Hyvästit sanon uskolle tuollaisten parissa ei kukaan halua olla, nimittelet , oletko lukenut ne kymmenen käskyä , vai meinaatko iltarukouksessa pyytää anteeksi ilkeilyksiäsi
Itse vaikutat todella ilkeältä ja katkeralta mutta niinhän te pakanat olettekin,rakkaudettomia panettelijouta,vanhemmilleen tottelemattomia kaiken hyvän vihollisia ( mm moraali,kristilliset arvot,käytöstavat yms). Olette jatkuvasti lietsomassa pahuutta ja sotaa. Suomi saa osansa,koska tämäkin kansa hylännyt Jumalan ja sen käskyt. Harmi,teidän perverssien muka sukupuolineutraalit sukupuolettomien takia jumala antaa venäjän hyökätä suomeen.
Miten sinä juhlistat Suomen itsenäisyyttä 6.12. - Onko millaisia perinteitä?
No silloin kun Suomi OLI vielä Itsenäinen niin tuntematonta katsottiin ja kynttilöitä poltettiin.
Nato-suomihan ei enää ole itsenäinen joten muistellaan vaan vanhoja hyviä aikoja ja Suomen menetettyä Itsenäisyyttä.
Mutta hyvää naton päivää nyt vaan.
Voipi olla että ensi vuonna tähän aikaan suurimmalta osalta suomalaisista roikkuu suolet ja elimet pihalla kun venäjä pommittaa ja tulittaa täysillä ihmisiä ja rakennuksia.
Mikä se sellainen itsenäisyys on? Sellasta ole olut sitten -95. Lumi paskaa tässä pihasta pois ajetaan, kuten joka perkeleen päivä taas, kun ei tullut vielä tehtyä sitä liekinheitintä, mutta ensi kesänä sellanen pitää tehdä, että sulattaa nuo paskat pihaltaan.
Perinteet lakkasivat sinä päivänä kun Suomi liittyi EU;n, sillä sinne meni se itsenäisyyskin!!
Porvari juhlii työntekijän ja työttömän pahoinvoinnin keskellä. Irvokasta touhua, moni sotaveteraani häpeää Hallitusta.
Ja ihmiset typerinä aivopestyinä tolloina möllöttää telkkarista kuinka eliitti porsastelee ilman häpeäntunnetta siitä että myyty suomi satanisteille.
Jaa mitenkä?
Aion juuri menmä paskalle. Siellä huusissa sitten laulun:" ryysy rantaa".
Ihan tavallinen palkallinen vapaapäivä en juhli sellaista mitä ei pysty juhlimaan. Vai luuleeko linnanjuhlia katsovat että meillä on vielä itsenäisyys? Se myytiin peto Eu:lle ja viimeisempänä Natolle joten ensi vuonna kun venäjä hyökkää tänne niin kuolleena ollaan suurin osa..voi tätä pimeyttä ja jumalattomuutta mikä maatamme rehottaa! Eliitti ilman häpeää ja omaatuntoa porsastelee sinun köyhä ja rahaton rahoillasi, ö luokan julkkikset jotka kännää niin maan perkeleesti sinunkin verovaroillasi! Näitäkö pitää sitten katsoa ja juhlistaa kuinka ihanaa ja fantastista!??
Suomi on itsenäinen pidit siitä tai et. Kuten näimme, niin tarvittaessa rajat suljetaan, itsenäinen valtio tekee niin kyselemättä keltään.
Älä ole tyhmä,Suomi ole ole itsenäinen suomi ei itse sulkenut rajoja,pelkkää teatteria,käsky saatiin Amerikasta. Olet samanlainen aivopesty uhri kuin muutkin raukat, saat oikein töllöstä tönöttää kun eliitti juhlii sinun verorahoillasi ilman häpeän ja moraalin tunnetta.
Varo ettet putoa litteän maapallosi reunalta....
Nämä tv:n "juhlat" on samaa luokkaa kuin tv:n joulun Disney paraati.
Mutta kuka on Aku Ankka, Mikki Hiiri ja Peter Pan.
Rajamme eivät ole likimainkaan suljetut, monta satamaa ja lentokenttää on ihan apposen auki kulkea ja vaikka huviveneellä voi tänne saapua.
Hädintuskin uskallettiin edes maaraja itään sulkea kun tuhanteen kertaan oli varmistettu EU:sta että niin voi tehdä ettei kuitenkaan varsinaisesti rikota kansainvälisiä lakeja turvapaikanhakuoikeudesta...
Ihan niin , litteän reunoilla tuulee varmaan kovasti
Selittäkää hönöt miten litteä maa nyt liittyy tähän keskusteluun vai onko argumentit lopussa että pakko keksiä jotakin:D
Lahjoitus Ukrainalle.
signmyrocket.com.
Ainakin ajatus jo lämmittää.
Näinhän se on. Ja asia tiedettiin jo oikeastaan heti kun sävel julkaistiin. Pacius "vähän" kopsasi.
https://www.youtube.com/watch?v=Cfz3nImDveI
Tämä se pitäisi olla. Rinnassa kummasti läikähtää...
https://www.youtube.com/watch?v=jaKko3VGAnY
Tässä myös asiaa liittyvä laulu. Tämän kappaleen piti säestää puna-armeijan voitonparaatia Heikinkadulla - nykyinen Mannerheimitie - se jälkeen kun puna-armeija olisi voittanut talvisodan. Mutta kuinka sitten kävikään....
https://www.youtube.com/watch?v=XB2A0jgldSM
Enää ei sanella suomalaisille miten pitäisi olla, Nato ennaltaehkäisee diktaattoreita.
Suomi o myyty itänaapurille
Suurvalta käy sotaa Suomen maaperällä.
6 12 marssilla voisin käydä
Äärivasemmisto pilaa senkin
HUOMIO
Katso yle2 Venäjä- ilta youtubesta.
8 vuotta vanha ohjelma.
Vedän pään täyteen.
Onko Ursula Brysselistä antanut luvan perusteettoman kekkerin pitoon ??????Sieltähän määräykset asetetaan mitä täällä saa tehdä .
Sytytän kynttilän itsenäisyyden muistolle ja kunnioitan veteraanien ja menneiden polvien muistoa, heidän jotka turvasivat ja rakensivat suomalaisen kansan kodin.
En sitten mitenkään. Teidän kannattaa, koska voi olla viimeinen.
24 poistettua viestiä .... taitaa tulla ennätys viuvauvou
Elämme sananvapauden luvatussa kultamaassa.
Kirjoitus- ja usein lukutaidottomatkin lahjoittelvat toisillee lumilapioita, joita muka pitäisi jaksaa lukea "tositarinoina".
Välttelen telkkaria/lehtiä.Ei huvita katsoa verorahojen tuhlausta ja pröystäilyä.6. 12 ei merkitse minulle mitään.Se on rikkaiden rattoisa juhla.Sen verran Suomessa ja maailmalla asiat huonosti, että ei jaksa juhliminen kiinnostaa. Joulut ym. kun ohi niin ei tarvitse vältellä vaan voi jatkaa normaalia elämää.
Tekopyhää hymistelyä suurimalla osalla,miten voi riemuita ja iloita kun ollaan seuraava kohde? Suomi on vittuilut Venäjälle monen monta kertaa vaikka osa varoitti,leimattiin vaan venäjä myönteisiksi. Tosi hurjaa.
Kunniani ei anna periksi juhlia sellaista mikä on jo menetetty.
Suomi on itsenäinen, tätä totuutta ei katkerilla vääristelyillä muuteta.
Itsenäisella maalla on:
-oma ulkopolitiikka
-oma rajavalvonta
-omat tullit, oma kauppapolitiikka
-oma päätöksenteko
-omat lait
-oma kieli
-oma kulttuuri
Suomellla ei ole em. mitään. Olemme persläpi USAn nuoleskelija.
Perustele. EU-liittovaltio ei ole itsenäinen. Suomella ei ole valtiona juuri mitään minkä voisi tunnustaa enää itsenäiseksi. Kyllähän se varmasti kirpaisee tunnustaa tosiasiat.
Suomi mm. sulki rajansa kun tuli tarve siihen, ei kysytty lupaa keltään siihen!
Se asia oli täysin Venäjän kanssa ennaltasovittu, kuten oli koko näytelmä.
Mutta usko sinä tyhmä mitä uskot.
Ja monethan uskoo!! Kosks ovat sinisilmäisiä hölmöläisiä. Kaikki,koko hallitus ja valtio on pelkkää näytelmää hölmöläisille. Ainoa keino millä oltaisiin selvitty olisi ollut se ettei olla eu:ssa ja olisi oma valuutta. Ja että oltaisiin oltu omavaraisia. Suomi on hemmetin huonosti varustautunut kriisitilanteisiin kun sota syttyy esim niin ei ole mitään omaa ja ollaan kaikki kusessa kun vedet,sähköt katkaistaan. Jos et sitten asu metsän keskellä ja on kaivovesi.
Sekopäinen väite.
Muutaman vuoden kuluttua täällä puhutaan pelkästään venäjää. Kiitos kokoomuspolitiikalle.
Eipä ole syytä viettää minkäänlaista itsenäisyyspäivää. Miksi olisi? Suomi ei ole todellakaan enää itsenäinen. Suomi tekee mitä isot pojat sanovat. Suomi vaan hykertelee riemuissaan kun joku Suomen ulkopuolella antaa jonkun positiivisen kommentin. Suorastaan oksettaa katsoa kuinka presidenttimme puhuu itsenäisyyspäivänä kansalleen mutta häntäpä ei kiinnostanut yhtään se että oli luvannut Nato-äänestyksen ja perui sen ilman edes ennalta ilmoittamatta. Veteraanit varmaankin tykkäsivät. Kukaan ei olisi uskaltanut sanoa yhtään mitään kun katsoo miten vanhuksia hoidetaan. Haukkui mediassa myös heitä jotka syystä tai toisesta eivät olleet ottaneet koronarokotuksia. Yksi huonoimpia presidenttejä on tämä nykyinen. Seuraava tulee olemaan vielä huonompi. Onko muuten Aaro saanut kaikki koronarokotteet? EI OLE!!!
Suomen itsenäisyys on Nato-turvattua! Kiitos!
Ei ole ainakaan minulle nato tuonut mitään turvaa. Ihan samaa paskaa on kuin ennenkin.
Toivottavasti Venäjä hyökkää ja tappaa mahdollisimman monta suomalaista mulkkua.
Toivottavasti korona korjaa olisi yksi loinen vähemmän elätettävänä
Juhlistan sitä virittämällä Suomenlipun puolitankoon.
Niinkö tehdään Venäjällä?
Ei vaan sotilasliitto NATOssa ja EUssa.
Ei Moskovan ryssiä edes kiinnosta Suomen lippu.
Itsenäisyyspäivään kuuluu kuunnella ”Eldankajärven jää”.
MITÄ! Eikö mellakoita, tai edes jotain ammuttu? Ihme touhua, älkää sitten valittako kun hinnat nousevat ja palkkanne pienenevät.
Ei, vain teeskentelyä ja tekohymyä ja "pukuloistoa". Leikitään että kaikki on hyvin ihanaa ..
Kutsutaan kaikenmaailman perseenheiluttelijat linannjuhliin.
Brysseli-Naton sätkyukot voi keekoilla
Saukko-Surkimuksen kanssa. Mää väännän TORTUT
Nato ja EU lipulle.
Hiljennenyn ajattelemaan appi ukkoa joka oli sodan käynyt mies.
Ei hän siitä koskaan puhunut pahemmasti mitään, mutta me muut ymmärsimme koska hän oli ollut etulinjoissa että oli nähnyt asioita mistä me emme voi edes kuvitella.
Rauha hänen muistolleen ,
Tässä maassa ei ole paljon puhuttavaa mistään muustakaan.
Oma isäni oli rintamalla myös. Aivan turhaan. Mitä hän siitä sai? Helvetisti vittuilua osakseen. Ja tapettiin siihen.
Pelasti kaverinsa hengen tai ainakin tarveyden, panemalla omansa alttiiksi.
Ihmiset olivat hyvin tyhmiä siihen aikaan. Eivät tajunneet, millainen pellelauma tätä maata vielä tulee pyörittämään ja miten heidät hukutetaan paskaan kiitoksena siitä, mitä tekivät.
-40 pinnaa tt-tuella. Peruspäivä, nälkä kurnii, niinku joka päivä. Mietin sitä, kun Persut mässäillee linnassa. Huomenna onneks treeni päivää ja ruokaan budjetoitu 2€ enemmän. Hyvää itsenäisyys päivää kaikille!
Hae apua, sitä saa.
Mina hakea toimeentulotuki, mina saada kaiken mahollisen ja mina naura paskasesti koyha Suomalaine!!
Oikeistopersut tykkää potkia köyhiä, ja täytyy sanoa, että toivottavasti saavat samoja potkuja vielä myös.
Vihoviimeiset idiootit.
Mene sinä takaisin kouluun, nutipää.
English please!
Suomi on itsenäinen pidit siitä tai et,,,, jos on helvetin hyvä mielikuvitus ja lisäksi tyhjä aukko sivistyksessä niin voi kuvitella olevansa vaikka Mona Lisa. Todellisuudessa Suomen itsenäisyydestä on jäljellä äänioikeus, valtiollinen ja kunnallinen verotus, näihinkin kaavaillaan muutoksia. Kaikille niille jotka ymmärtävät Suomen itseaiheutetun paska tilanteen, erittäin hyvää in memorian itepäisyyspäivää.
Linnan juhlat... ollaan niin yhtenäistä kansaa. Ja huomenna jatkuu se sama oikeiston kyykytys kuvio. Hölmöt uskovat tarjotus harmonian ja ajattelevat huomaavat missä mennään.
Oikeisto ei edes ymmärrä, kuinka Suomen niinsanottu itsenäisyys on vain ja ainoastaan Venäjän hyväntahdon eleen ansiota. Onneksi me vasemmalla olevat ymmärrämme myös tämän, toisin kuin natsit.
Porvari varastaa entistä enemmin ja syntipukiksi laittavat duunarit ja työttömät.
En pysy viettämään mitään perinteitä enään.
Istun pyörätuolissa ja en ole syönyt viikkoihin.
Olen yrittänyt saada apua sitä saamatta .
Minusta on tehty tänä vuonna kuusi huoli-ilmoitusta ja ne eivät ole johtaneet mihinkään.
Ei kuulemma saa mistään kauppa apua tai siivous apua .
Rahaa olisi muttei tarpeeksi, jotta voin tilata kotiin ruokaa.
Olen syönyt vain näkkileipää monta viikkoa ja laihtunut yli 30 kiloa.
Minulla ei ole pesukonetta joten päälläni on likaiset vaatteet.
Olen vaikeasti sairas ja minulla ei ole läheisiä eikä vanhempia ja olen alle 50- vuotias.
Joten ei paljon juhlatuulella edes ole, kun Suomessa ei sairas ihminen apua saa.
Olen jopa puolitutuille laittanut viestiä ja kysynyt apua, mutta en saa, vaikka maksaisin.
Todennäköisesti tänä yönä kuolen
Nälkäni on pohjaton ja se ei lopu vaikka yritän syödä ( sitä näkkileipää)
Ja nälkä on niin kova, että oksettaa.
Muistakaas tuo ylensyöjät syökää lautanen tyhjäksi, vaikka ei se minua auta..
Kukaan ei auta..
Vuosia yritin saada apua.
Roskat haisee ja vaatteet likaiset ja nälkäkurnii vatsassa . Voisikohan pelkää margariinia syödä kun se näkkileipälin loppui.
No turhaa se on kun kuolen kuitenkin.
Niin meistä moni tulee kuolemaan ensi vuonna,sodassa,pommit paukkuu ja ruumiit lentelee,olet onnekas kun kuolet pikkuhiljaa etkä julmasti kitumalla. Kannattaa hakea apua kunnalta ja kerrot vaan tilanteen ja sanot että tehty huoli ilmoituksia ja että kuolet just nälkään.
Riittää kun Helsinki posautetaan, niin Suomi onkin helppo miehittää. Sen jälkeen on kaikki sekaisin.
Suomalaiskansallisilla, etnisillä suomalaisilla ei enää kohta ole maata, kaikki annetaan tai myydään halvalla pois. Me suomalaiset menetämme pala palalta oikeuden päättää oman maa-alueemme, kotimme asioista, siitä miten täällä eletään ja tätä irvokkuutta jotkut kehtaavat vielä kutsua jopa vankemmaksi itsenäisyydeksi kuin koskaan aiemmin.
Eivätpä enemmän nämä ihmiset voisi kujalla olla tai valheessa elää, mutta näinhän isännät heidän tietenkin haluavat ajattelevankin. Päätösvaltansa omiin asioihinsa menettänyt,"hyvinvoiva" ja "itsenäinen" EU:n alamainen, se on se tavoite joka kohta on täydellisesti saavutettu ja Oodi ilolle (EU:n hymni) soimaan.
Suomalaisugrilaiset kansat ovat yksi toisensa jälkeen kadonneet kartalta. Mikään ei viittaa siihen, etteikö sama tapahdu myös suomalaisille.
Ja saa tapahtuakin. Kuka jää kaipaamaan?
Suomalaiset kestää kauemmin kuin rättipäät.
Pakko tähän todeta että me tai suurinosa nykysuomalaisista on nössö pullamössö kansaa myötäillään vaan kaikenmaailman islamisteja ja ideologioita,mistä kreisimpi sen parempi pullanössöille, saadaan kullakin sukupuuttoon koska emme vastustaneet tarpeeksi laittomia maahantunkeitujia jo vuodelta 2015. Olemme kohtalomme ansainneet olemme jumalatonta ja pimeää kansaa. Emme ole sen parempi kuin kukaan muukaan kansasta joka pomppii Agenda2030 eliittijuttujen mukaan.
Voi kunpa suomalaiset muistaisivat, että tämä Suomen niinsanottu itsenäisyys on vain ja ainostaan Venäjän hyväntahdon eleen ansiota. Tämän tuntuvat käsittävän ainoastaan vasemmistolaiset ja suurin osa sosiaalidemokraateista.
Tuo on roskaa, suomalaiset olisivat ottaneet vaikka väkisin itsenäisyyden silloin aikoinaan, jos Venäjä ei olisi suostunut. Bobrikoff tapettiin koska venäläistämistä inhottiin syvästi, Leninillä ja kumppaneilla ei ollut vaihtoehtoa kuin antaa periksi suomalaisille.
Onko isäsi valtakunnan johtohahmoja kun sinut on noin tehokkaasti aivopesty ja pumpulissa kasvatettu ja näyttäisi että myöskään älykkyysosamääräsi ei ole kengän numeroasi suurempi.
Kannustamalla ihmisiä pahoinpitelemään oikeistolaisia poliitikkoja jotka tarkoituksella kiusaavat heikompiaan.
Toivottavasti Petteri Orpo pahoinpidellään ja lujaa vahingossa
Kokeekohan Olof Palmen kohtalon, jää nähtäväksi.
Kielellellisesti olemme me suomenkieliset epäitsenäsiä. Pieni svedukielinen vähemmistö sortaa tuolla siansaksalla pakkoruotsilla meitä mielensä mukaan.
On siinä ihmisellä ongelmat tänä päivänä...
Oisitte fennotollot jääneet sinne Salpausselän taa !
Bättrefolket
Kiitän porvarihallitusta , väliitävä Suomi. Työhaluttomilta hyvä leikata kunnolla. Työ vapauttaa.
Suomen kansa palasiksi ja maa isoille roistoille.
Loistavaa että nautitte jälleen kerran itsenäisyyspäivästä vaikka tunnelma oli lattea. Miksiköhän? Vähemmälläkin järjellä varustettu ymmärtää että Suomi on seuraava Ukraina. Suomi on tekemässä kaikkensa vittuillakseen venäjälle kas kun ei kohta julista itse sotaa venäjää vastaan muka -hah- naton suojissa. Kaikki kostautuu konfliktein ja ikävyyksin kun venäjä pääsee ukrainan nitistämisen jälkeen vauhtiinsa. Onnellisia ne fiksut jotka ajoissa jättivät tämän Suomen maan ja muuttivat maille missä ruoho on vihriämpää.
Äärivasemmiston ajattelijat eivät sitä ymmärrä julistavat vaan kuinka meillä itsenäinen ja vapaa suomi,joo tosi "vapaa" jos kulkuetta häiritään ja kirkonmenoja häiritään pakistanilaisilla lauluilla.
Olemme todellakin seuraava Ukraina,viattomat saa taas kärsiä ja ruumiita tulee makaamaan kaduilla samalla tavalla kuin Ukrainassa,eliitti senkun nauraa ja porskuttaa vaan.
Juhlin syömällä hurstin tarjoamaa peurahernekeittoa ja muistelen sitä kun suomi oli vielä suomi suomalaisille,nykyään tämä on pohjolan kaatopaikka jonne kerääntyy ympäri maailmaa kaikenlaista paskasakkia,liittyminen Euroopanunioniin pilasi maan täysin itsenäisyyttä myöten,töitä ei enää ole kuin hajonneen neuvostoliiton ryssille,ja nyt orpo aikoo tapattaa vähävaraisimmat nälkään kun ei pumpulissa kasvaneena ymmärrä huonompiosaisten ahdinkoa tai sitten ei siitä edes välitä,suomessa harrastetaan nykyään natsipolitiikkaa mutta siten että vainotut ovat syntyperältään ja rodultaan suomalaisia alkuperäisväestöön kuuluvia,pitää varmaankin hakea turvapaikkaa Norjasta tämän nykyisen ajojahdin vuoksi,suomi, hyi helvetti mikä paskavaltio pelkkä nimen kuuleminenkin aiheuttaa syvän inhon tunteen.
Suomi on nykyään itäeurooppalainen korruptoitunut persläpimaa, täällä ei ole enää mitään jäljellä aidosta Suomesta.
Suomen kansalaiset rieutuu nälässä ja huonoissa vanhoissa vaatteissa, kun nämä pakolaiset tulevat ja saavat ruokansa ja vaatteensa ja sähköt ja kaikki.
Joku mamu oli saanut sossusta 5000€ uuteen( no ei oikeasti kauhean uusi) Bemariin.
Jos olet suomalainen et ole minkään arvoinen, jos olet köyhä ja kipeä.
Täällähän joku jo kirjoitti kuinka hänestä tehty huoli ilmoituksia peräti 6 kpl,kukaan ei reagoi apua ei saa viikkotolkulla liassa, nälässä. Ei ketään sukualaista eikä puolitutut auta. Itse just mietin et sama tilanne mulla,ei sukulaisia tai ne asuu kaukana ja ovat jääneet tuntemattomiksi, jos sattuisi sairastumaan yhtä vakavasti en saisi mistään apua,en edes kunnalta. Tälläistä olla omassa kotimaassaan suomalainen Herran vuonna 2023,apu et saa koska olet valkoihoinen suomalainen,saat olla yksin,kylmissään,nälissään,liassa...hyvä tuuri jos saa apua ja on sukulaisia jotka auttaa muute olet omissa saastoissasi saamatta mistään mitään apua.
Miettien miten eliitti voi juhlia jotain mitä ei ole. Taitaa elää omissa maailmoissaan.
Rikkaat rikastuu köyhät köyhtyy kohta ei omisteta edes vaatteita päältä. Köyhdyttämisen agenda alkoi ennen koronaa mutta kiristyi vuoden 2020 jälkeen. Nyt kannattaa olla sinkku ja lapseton jää enemmän rahaa käyttöön,joka päivä on taistelemista että saa syötyä saatikka jos pitäisi perhe elättää.
Joskus kävin kusella Adolf Mannerheimin monumentilla, mutta nyt en viitsinyt tehdä edes sitä.
Ihan sama. Suomi ja persuöyhötys ei voisi vähempää innostaa. Kaikki mikä suomalaisuudessa oli joskus arvokasta alkaa olla tuhottu. Maa ja sen tyhmenevä kansa ovat valmiit seuraavaan sotaan. En ole riveissä, tietenkään.
Toverit juhlivat eilen osoittamalla mieltä natseja vastaan, ja osa heistä joutui koppiin. Sellaista se on nykyajan natsi-Suomessa.
Saarioinen pizza jauheliha hk lenkkiä juustolla sipulia uunissa
En mitenkään enää nykyään, Suomi ei ole enää aidosti itsenäinen valtio. Täysin EU:n ja amerikkalaisten talutusnuorassa.
Kekkosta tarvittais taas
En mitenkään. Minulla ei ole enää kotimaata.
Niin Suomi on enään vain osavaltio EU;n sisällä .
Ja USA valtion rahoittaja/ sijoittaja.. otan otan takia.
Olihan sitä itsenäisyyttä taas kiva muistella. Aikaa jolloin oli oma valuutta, hallitus joka sai vapaasti itse päättää maan asioista, oma armeija ja yhtenäinen kansa. Vaikkei sitä moni nykypäivänä uskokaan, oli Suomi maailman huippua monessa asiassa. Oli yksi parhaista terveydenhoitojärjestemistä, korkea elintaso, koulutus huippuluokkaa ja jopa teknologiateollisuus jota ei monikaan pystynyt haastamaan. Ihmeellistähän tuo on miten kaikki ryssittiin vain vähän päälle parissa vuosikymmenessä.
Suomalaiset vapaina kansalaisina halusivat liittyä EU:n, eikä siinä itsenäisyyttä menetetty suinkaan, vaan se jopa vahvistui. Äsken myös suomalaiset ihan itse päättivät sulkea rajansa, ei tarvinnut keltään Brysselistä kysellä saammeko niin tehdä. Päätämme edelleen itse asioista jotka ovat todella tärkeitä.
Niin ryssittiin haluttiin luoda kova luokkajako, tappaa vanhukset,romahduttaa järjestelmä. Kaikki tämä vain 20-30 vuodessa
On sulla jutut...
Olet siis yksi näistä aivopessyistä joka luulee mantran lailla että meillä suomalaisilla on asiat hyvin. No ole typerine luuloinesi pinkissä pumpulikuplassa.
Venäjä on surkeassa mallissa, kun vertaa Suomeen, Virokin heikoilla vaikka saakin EU-tukea jatkuvasti mm. Suomelta.
Virkamafian saisi helposti kiikkiin! Heitähän sulloutuu sinne yhteen pieneen rakennukseen!
Kremlissä on mafiamiehiä ja -naisia.
Olin töissä.
Minä palkallisella vapaalla ja päivä oli ihan tavallinen,ei voi juhlia sellaista mitä ei ole ainakaan 20 vuoteen ollut.
Koiviston palvonta KUVOTTAA!!!
Koiviston palvonta jonkinlaisena yli-isänmaallisena valtiomiehenä on kuvottavaa ja SAIRASTA!!!
https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000009997837.html
Mies yhdessä Harri Holkerin hallinnon kanssa suoritti VALTIOPETOKSEN ja ajoi Suomen talouden konkurssitilaan suoraan Rotschild perheen syliin koko Eurolandian velkaorjuuteen taanttuvaan tekeleeseen nimeltä (((Euro)))
https://tomialatalo.files.wordpress.com/2023/12/image-2.png
Näin yleensäkin tuo valtiomiesten palvonta on todella sairasta! Siis kohdella heitä kuin jonkinlaisia puolijumalia,
https://tomialatalo.files.wordpress.com/2023/12/image-4.png
+ Koivisto alunperin päästi Somalit Suomeen!
https://tomialatalo.files.wordpress.com/2023/12/image-3.png
Kaikki politiikot on valehtelijoita ja pettureita! Niillä on vaan yksi isä ja se on perkele jota myös mammonaksi kutsutaan!!!
https://tomialatalo.files.wordpress.com/2023/12/image-9.png
Kuka tietää mitä löytyy tämänkin kaverin kaapista kun kylliksi syvälle penkoo!?
https://tomialatalo.files.wordpress.com/2023/12/image-8.png
Juurikin näin. Yksi suurimmista koskaan eläneistä ökymiljardööreistä rochildit jotka uhraavat myös perkeleelle. Pitää muistaa että suurin osa suomalaisistakin politiikoista ovat hypänneet perkeleen kelkkaan,saavat käskyt aivan muualta kuin omien rajojen sisäpuolelta. Voi tätä pimeyttä ja jumaluutta.
En mitenkään. Paskanatsien juhla. Idiootit amiskat marssivat ja öyhäävät.
Ahaa, maan itsenäisyydellä on joku yhteys "pasca"natseihin..onko nämä samaiset natsit olleet myös muiden maiden itsenäisyyden takana?
ps:natsit eivät olleet ruskeita tai punalippuisia ;)
Olen Euroopplainen. En suomalainen, vaikka suomessa syntynyt. En juhli joutavaa päivää.
Olet varmaan todella sivistynyt henkilö. Herjaat maan(jossa oleskelet)itsenäisyyspäivää vain koska SINULLE se on joutavaa. Lyön vetoa että öyhötät kuitenkin jenkkilän inkkareiden puolesta. Taidat olla swedutrolli.
On parempaakin tekemistä.
Niin. Ehkä asioita arvostaisi toisin, jos entinen Neuvostoliitto olisi aikoinaan ottanut Suomen suojelukseensa...
Ymmärtäisimme mitä on vapaus puhua muuallakin, kun keittiön pöydän ääressä. Osa suvusta olisi teillä tietymättömillä, jossain tundralla. Isä aurinkoinen kertoisi kuinka meidän on oltava. Joko uskot tai itket uskot.
Olisihan se helppoa elämää. Ei tarvitsisi elää epävarmuudessa, joku systeemi ajattelisi puolestasi. Riittäisi kun raataisit päivät sen eteen.
yhtään mitalia ei ole annettu sisällissodan 1918 veteraaneille:" punaisille ja valkoisille." tietenkin kunniamerkit kuuluvat niille jotka pystyivät sovittelemaan ja estämään paikallistaisteluja itsenäisyyden lupasi 1700-luvulla venäjän keisarinna elisabeth 30-vuotisen sodan loppuhuipennukseksi, jos suomi lähtee taistelemaan ruotsia vastaan 1809 jäi kuitenkin käteen vain autonomia joka kertoo että itsenäisyysinto tappamalla on väärä ratkaisu suhteellisuus on rauhanomainen sana selvittää naapurivaltioiden välejä esimerkiksi yhden prosentin itsenäisyys 1/100
Rukoilkaa nöyrästi Jumalaa Hänessä on vain turva .
ei missään muussa
Ei suomi ole enää itsenäinen kaikeken määrää prysselin kolhoosi .
Suomi on jo kuollut ajat sitten, ruumiin palvojat uskottelevat että kaikki asiat ovat hyvin.
Etelävaltioiden ja naton lippua salkoon vaan. Ollaan muuten aika hyväuskoisia tolloja me suomalaiset.
Suomessa vuosiluku lasketaan Kristuksen syntymästä, suuret juhlapyhämme julistavat kristillisiä totuuksia ja lipussamme on risti, mutta miten ihmeessä tämä kaikki tapahtui pakanalliselle metsäläiskansalle, jota heittelevitä niin ruotsalaiset kuin venäläiset puolelta toiselle?
https://www.youtube.com/watch?v=Qf9-OBF7hZw
itsenäisyyden vei 61 000 "neuvostoliittolaisen" teloittaminen lännen ja ukrainan aseilla pieni synti oli se kaikkein suurin synti eli kaikki synnit on pahoja
Ukrainalaiset venäläisempiä kuin venäläiset itse tosiasiassa.
Kynttilän laitan.
Juhlin hyvällä mielellä!
Perinteeni on se, että kiroilen sitä kun Suomi24:n moderointi bannaa täysin aiheeseen kuuluvia asiallisisia kommentteja.
Ettekö te törpöt saa koulutettua sitä tekoälyänne sellaiseksi, että se hoitaisi hommansa kunnolla?
Toivo on tekoja kirja näkyville, kynttilät palamaan ja Stubbin vastaanotto seurantaa.
Joulupelti tuoksua tuomaan, ensi kertaa tänä jouluna!
Ei se ole kertakäyttöinen!
Ei sit peltiä kii...