Harmi kun tänään piti olla

🥶☕👎 lämpimämpää. Mutta ei kun on -15 ja tuntuu kuin -18. Eilen illalla 19-lenkillä ehdittiin kävellä parikymmentä metriä kunnes kuono kääntyi kotia kohti. Tämän neidin kanssa ei neuvotella.

5

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Noin kylmässä pipon lisäksi pitää olla kaulahuivi naamalla tai sellainen pipo mikä peittää posket. Silmäni kuivuvat pakkassäässä jolloin niistä tippuu pisaroita. Sitten kun ne valuvat pitkin poskia niin se tuntuu jäätävältä poskilla. Täytyy olla paperi mukana millä painella posket kuivaksi. Ihoa ja poskia ei saa hieroa kylmässä koska se ei tee hyvää verisuonille, siksi painelua vain. Naaman liikuttelu pitänee myös lämpimänä vaikka voikin näyttää hölmöltä muiden silmissä.

      • Hyviä ohjeita sinulla. Lapsena äiti hieroi vitalista naamaan. Sekin lämmitti. Nykyisin sitä ei kai suositella. Mullakin silmät valuvat ulkona tuulessa tai pakkasessa.


    • Anonyymi

      Meidän neiti loikkii pakkasesta ja pakkaslumesta hurmaantuneena (toki kokohaalari päällään) hajusta ja tassunjäljestä toiseen ilosemmin kuin kesällä koskaan. Toki sisällä mennään sitten lattialämmityksen lämpimimpään kohtaan nukkumaan piiiitkäksi aikaa. 😄🐩🐾

      • Lumi tästäkin koiraversiosta on kiva, kun siinä näkyy jäljet helposti. Kylmä eikä märkä sitä niin kiinnosta. Luulenpa, että eilinen lenkin lyhyys johtui siitä, kun se postinvienti reissulla päätti vääntää tavaran lumikasan päälle kummallisessa asennossa. Siinä se satutti nivelrikkoisen lonkkansa ja ontui loppumatkan. Lääkäri on kieltänyt siltä pitkät lenkit, joten en voi kauheasti houkutella sitä pidemmälle kuin mitä se haluaa.


    • Tuli mieleen palstalla olleesta loituksesta missä puhuttiin takin alla lämmittämisestä. Kaipauksen kohde voisi lämmitellä mua takin alla, niinkuin Mark Darcy Bridget Jonesissa:
      Loppukohtaus 4 minuuttia
      https://youtu.be/UDjPYomxHqY

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      103
      2189
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      62
      1334
    3. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      230
      1149
    4. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      97
      1125
    5. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      10
      1066
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      67
      1025
    7. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      949
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      91
      932
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      908
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      43
      888
    Aihe