Ei vieraan maan sotilaita Suomeen addressi

Anonyymi-ap

https://www.adressit.com/ei_vieraan_vallan_sotilastukikohtia_suomeen

Vetoomus kansanedustajille: ei vieraan vallan sotilastukikohtia Suomeen!

Suomi on neuvotellut Yhdysvaltain kanssa kahdenkeskisestä puolustusyhteistyösopimuksesta (Defence Cooperation Agreement, DCA). Eduskunta päättää sen solmimisesta lähitulevaisuudessa.

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö totesi maaliskuussa 2023 Ruotsin television haastattelussa DCA-sopimuksesta, että kyseessä olisi suuri muutos, "melkein suurempi kuin NATO-jäsenyys".

Toteutuessaan DCA olisikin Suomen NATO-jäsenyyden edellyttämää Pohjois-Atlantin sopimusta sitovampi valtiosopimus. Kahdenvälinen sopimus takaisi Yhdysvaltain joukoille Suomessa esteettömän pääsyn sopimuksessa nimetyille lentokentille, satamiin ja alueille, joita ne voisivat käyttää sotilaallisiin tarkoituksiin omassa komennuksessaan vapautettuna tavanomaisista lupa- ja käyttömaksuista.

Yhdysvalloilla ja Suomella olisi yhteinen pääsy- ja käyttöoikeus sovittuihin tiloihin ja alueisiin, mutta Suomella ei olisi pääsyä alueiden sellaisiin osiin, jotka olisi nimenomaisesti osoitettu Yhdysvaltain joukkojen yksinomaiseen käyttöön.

Vieras valta olisi rikosasioissa oikeutettu käymään oikeutta omien lakiensa mukaan, tosin kuolemanrangaistukseen tuomitsemisen voisi sopimuksessa kieltää. Sopimuksesta seuraisi siis tilojen sekä toimi- ja tuomiovallan osittainen luovutus vieraan vallan joukoille, jotka voisivat omilla alueillaan suorittaa sotilaallisia tehtäviä Suomen niistä tietämättä ja voimatta niihin puuttua.

Ydinenergialaki kieltää ydinräjähteiden maahantuonnin ja hallussapidon Suomessa. Jos Suomi solmisi DCA:n, se voisi Norjan vastaavan sopimuksen tavoin kieltää ydinaseet alueellaan. Mutta ongelmaksi jäisi, että DCA epäisi Suomelta asianmukaisen tarkastusoikeuden eikä kielto estäisi ydinsodankäynnin harjoittelemista Suomen alueella.

12

800

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hullut americaanot sotilaat saa pysyä Suomesta kaukana . Ainoastaanvain korkeintaan parin viikon pikavisiittejä Suomeen .

    • Anonyymi

      tulihan taas aivopieru

      mistä näitä senttejä oikein sataa, Natoahan tänne on pyydetty jo vuosia, mikä ihmetyttää

      sammakko

    • Anonyymi

      "Vieras valta olisi rikosasioissa oikeutettu käymään oikeutta omien lakiensa mukaan, "

      Tästä on aivan karmeita esimerkkejä maailmalla. Jos jenkkisotilas ollessaan palveluksessa vieraan maan tukikohdassa syyllistyy esimerkiksi raiskaukseen tai ajaa kännipäissään jonkun kuoliaaksi, niin hän saattaa saada jopa kymmeniä vuosia vankilaa.

      Suomessa kun noista tuomio on monesti ehdollista, tai sitten paljousalennuksien kanssa pahimmillaan jopa vuosi vankilaa.

    • Anonyymi

      Pitääkö se adressi lähettää myös Kremliin, ettei kävisi niinkuin kävi Krimille ja myöhemmin osalle Ukrainaa.
      #?

    • Anonyymi

      Ensimmäisen allekirjoittajan nimi:

      "Allekirjoittaja päätti, ettei halua nimeään julkaistavan Internetissä"

      Eikö löytynyt kyrillisiä kirjaimia näppäimistöltä vai miksi moinen häveliäisyys?

      • Anonyymi

        Siksi koska Suomessa ei ole nykyisin mielipiteen ja sananvapautta, demokraattisen periaatteen vastaisesti.

        Kukapa haluaisi natokiimaisen lynkkauspartion ovensa taakse öyhöttämään?


    • Anonyymi

      Teitä Pietarissa ei kyllä mielikuvituksen puutteesta voi moittia.

    • Anonyymi

      Näillä adresseilla ei ole mitään vaikutusta, koska asiat on jo päätetty puolestamme. Heti kun DCA sopimus on allekirjoitettu USA tulee jos se niin itse päättää, eikä Suomella ei ole mitään sanomista asiaan. Vielä vähemmän tämän maan kansalaisilla ja sen adresseilla. Kannattaa huomioida myös sekin asia, että Venäjäkin toisi miellellään sotilastukikohtia Suomeen ilman erillisiä sopimuksia ja kutsuja. Liittoutumattomuus (huom. ei puolueettomuus) on taakse jäänyttä aikaa, ja nyt on tullut aika valita se mihin haluamme kuulua. Sillä on hintansa, valitettavasti.

    • Anonyymi

      Puolustusministeri Häkkänen kertoi uutisissa 5.12. Suomen allekirjoittavan DCA sopimuksen jo ennen joulua. Ei sillä väliä, että sopimus vaatii eduskunnan äänestyksessä määräenemmistön ennen hyväksymistä.

    • Anonyymi

      Koko on nimet kasassa?

    • Anonyymi

      Ei näytä etenevän...

    • Anonyymi

      Typeriä nämä adressit!

      Tiedättehän että mennäkseen eteenpäin, asian pitää mennä eduskunnan käsittelyyn joka on tällä hetkellä ylivoimaisesti Naton kannalla!

      Joten tämä EI ETENE mihinkään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      200
      5753
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      105
      5631
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      190
      4633
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4053
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3950
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3586
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      20
      1474
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1390
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      19
      1072
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      970
    Aihe