Ei vieraan maan sotilaita Suomeen addressi

Anonyymi-ap

https://www.adressit.com/ei_vieraan_vallan_sotilastukikohtia_suomeen

Vetoomus kansanedustajille: ei vieraan vallan sotilastukikohtia Suomeen!

Suomi on neuvotellut Yhdysvaltain kanssa kahdenkeskisestä puolustusyhteistyösopimuksesta (Defence Cooperation Agreement, DCA). Eduskunta päättää sen solmimisesta lähitulevaisuudessa.

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö totesi maaliskuussa 2023 Ruotsin television haastattelussa DCA-sopimuksesta, että kyseessä olisi suuri muutos, "melkein suurempi kuin NATO-jäsenyys".

Toteutuessaan DCA olisikin Suomen NATO-jäsenyyden edellyttämää Pohjois-Atlantin sopimusta sitovampi valtiosopimus. Kahdenvälinen sopimus takaisi Yhdysvaltain joukoille Suomessa esteettömän pääsyn sopimuksessa nimetyille lentokentille, satamiin ja alueille, joita ne voisivat käyttää sotilaallisiin tarkoituksiin omassa komennuksessaan vapautettuna tavanomaisista lupa- ja käyttömaksuista.

Yhdysvalloilla ja Suomella olisi yhteinen pääsy- ja käyttöoikeus sovittuihin tiloihin ja alueisiin, mutta Suomella ei olisi pääsyä alueiden sellaisiin osiin, jotka olisi nimenomaisesti osoitettu Yhdysvaltain joukkojen yksinomaiseen käyttöön.

Vieras valta olisi rikosasioissa oikeutettu käymään oikeutta omien lakiensa mukaan, tosin kuolemanrangaistukseen tuomitsemisen voisi sopimuksessa kieltää. Sopimuksesta seuraisi siis tilojen sekä toimi- ja tuomiovallan osittainen luovutus vieraan vallan joukoille, jotka voisivat omilla alueillaan suorittaa sotilaallisia tehtäviä Suomen niistä tietämättä ja voimatta niihin puuttua.

Ydinenergialaki kieltää ydinräjähteiden maahantuonnin ja hallussapidon Suomessa. Jos Suomi solmisi DCA:n, se voisi Norjan vastaavan sopimuksen tavoin kieltää ydinaseet alueellaan. Mutta ongelmaksi jäisi, että DCA epäisi Suomelta asianmukaisen tarkastusoikeuden eikä kielto estäisi ydinsodankäynnin harjoittelemista Suomen alueella.

12

808

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hullut americaanot sotilaat saa pysyä Suomesta kaukana . Ainoastaanvain korkeintaan parin viikon pikavisiittejä Suomeen .

    • Anonyymi

      tulihan taas aivopieru

      mistä näitä senttejä oikein sataa, Natoahan tänne on pyydetty jo vuosia, mikä ihmetyttää

      sammakko

    • Anonyymi

      "Vieras valta olisi rikosasioissa oikeutettu käymään oikeutta omien lakiensa mukaan, "

      Tästä on aivan karmeita esimerkkejä maailmalla. Jos jenkkisotilas ollessaan palveluksessa vieraan maan tukikohdassa syyllistyy esimerkiksi raiskaukseen tai ajaa kännipäissään jonkun kuoliaaksi, niin hän saattaa saada jopa kymmeniä vuosia vankilaa.

      Suomessa kun noista tuomio on monesti ehdollista, tai sitten paljousalennuksien kanssa pahimmillaan jopa vuosi vankilaa.

    • Anonyymi

      Pitääkö se adressi lähettää myös Kremliin, ettei kävisi niinkuin kävi Krimille ja myöhemmin osalle Ukrainaa.
      #?

    • Anonyymi

      Ensimmäisen allekirjoittajan nimi:

      "Allekirjoittaja päätti, ettei halua nimeään julkaistavan Internetissä"

      Eikö löytynyt kyrillisiä kirjaimia näppäimistöltä vai miksi moinen häveliäisyys?

      • Anonyymi

        Siksi koska Suomessa ei ole nykyisin mielipiteen ja sananvapautta, demokraattisen periaatteen vastaisesti.

        Kukapa haluaisi natokiimaisen lynkkauspartion ovensa taakse öyhöttämään?


    • Anonyymi

      Teitä Pietarissa ei kyllä mielikuvituksen puutteesta voi moittia.

    • Anonyymi

      Näillä adresseilla ei ole mitään vaikutusta, koska asiat on jo päätetty puolestamme. Heti kun DCA sopimus on allekirjoitettu USA tulee jos se niin itse päättää, eikä Suomella ei ole mitään sanomista asiaan. Vielä vähemmän tämän maan kansalaisilla ja sen adresseilla. Kannattaa huomioida myös sekin asia, että Venäjäkin toisi miellellään sotilastukikohtia Suomeen ilman erillisiä sopimuksia ja kutsuja. Liittoutumattomuus (huom. ei puolueettomuus) on taakse jäänyttä aikaa, ja nyt on tullut aika valita se mihin haluamme kuulua. Sillä on hintansa, valitettavasti.

    • Anonyymi

      Puolustusministeri Häkkänen kertoi uutisissa 5.12. Suomen allekirjoittavan DCA sopimuksen jo ennen joulua. Ei sillä väliä, että sopimus vaatii eduskunnan äänestyksessä määräenemmistön ennen hyväksymistä.

    • Anonyymi

      Koko on nimet kasassa?

    • Anonyymi

      Ei näytä etenevän...

    • Anonyymi

      Typeriä nämä adressit!

      Tiedättehän että mennäkseen eteenpäin, asian pitää mennä eduskunnan käsittelyyn joka on tällä hetkellä ylivoimaisesti Naton kannalla!

      Joten tämä EI ETENE mihinkään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      79
      4313
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2758
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2577
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      16
      2445
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2384
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      110
      2204
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2161
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      616
      1981
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1955
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      26
      1701
    Aihe