Kyläjoulukauppa

Anonyymi-ap

Oulaisten kaupunki mainostaa oikein kuvien kera Kyläjoulukauppaa FB:ssa. Hieman on kyseenalaista hommaa julkaista kuva Marimekon kankaasta tehdyistä laukuista, jotka rikkovat immateriaalioikeuksia.

Tässä suora lainaus Marimekon sivuilta:

"Marimekon kuviot ovat Suomessa ja maailmalla hyvin tunnettuja, ja niihin kohdistuu immateriaalioikeudellinen suoja. Suoja kohdistuu myös niihin liittyvään maineeseen ja tunnettuuteen. Emme siksi salli kankaidemme, kuvioidemme tai Marimekon logon kaupallista hyödyntämistä eli tuotteiden valmistamista kaupallisiin tarkoituksiin. Kaupallisella tarkoituksella tarkoitetaan taloudellisen hyödyn saamiseen tähtäävää liiketoimintaa. Itselleen tai lahjaksi voi toki käsitöitä/tuotteita tehdä."

Liekö laukuilla sama tekijä, joka pitää joskus "Marimekkopuotia" Teboilin lähettyvillä.

8

868

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Justiinsa samaa mietin ja taitaa olla juuri sama tekijä. Ei muutako ilmoitusta vaan marimekolle tästä.

    • Anonyymi

      Sama Marimekon kankaasta teko on jatkunut jo useamman vuoden laukkuihin ym, täytyy kait tekijällä olla sopimukset Marimekon kanssa kunnossa ja maksut maksettuna. Eihän noin voi vuosikausia toimia jos ei ole.

      • Anonyymi

        Eipä oo tainnut kukaan ilmoittaa. En usko että on osta nut mitään "lisenssiä"


    • Anonyymi

      Ammatti-ihmiset myyjiksi.

    • Anonyymi

      Jumalauta sehän on voinut tienata monta euroa😡 ruoskittava se on vähintään 😉

      • Anonyymi

        Ei riitä, vähintään jalkapuuhun ruoskimisen jälkeen


    • Anonyymi

      Jaaha. Hamekankaalle on näemmä kysyntää....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      18
      4181
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      494
      2316
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      142
      1851
    4. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      76
      1474
    5. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      158
      1446
    6. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      9
      1214
    7. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      106
      727
    8. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      34
      724
    9. Mies miten tämä

      Tilanne ratkaistaan?
      Ikävä
      27
      711
    10. Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?

      Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?
      Ikävä
      25
      681
    Aihe