Ulkopuolisuudesta

Anonyymi-ap

Oma yksinäisyyden tunne on aina liittynyt vahvasti ulkopuolisuuden kokemiseen. Mitä enemmän ihmisiä on ympärillä sitä selkeämmin huomaan jättäytyväni ihan huomaamattakin sivuun.

Olen tullut ihan hyvin ihmisten kanssa toimeen kouluissa ja työpaikoilla, mutta hyvin harvoin kokenut minkäänlaista yhteenkuuluvuuden tunnetta. En ajattele olevani mitenkään erikoinen, ettei kaltaisiani voisi olla olemassa. En vain koe sopeutuvani täysin mihinkään porukkaan.

Onko tämä tuttua täällä oleville?

9

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä se porukkaan täysin sopeutuminen tarkoittaisi?

      Itse pysyn porukassa kuin porukassa omana itsenäni. Tulen toimeen useimpien kanssa, sen enempää en halua osaksi mitään porukkaa sulautua.

      • Anonyymi

        Tarkoitan sitä, että tuntee kuuluvansa siihen porukkaan, jossa on. Viihtyy muiden seurassa ja kokee muiden viihtyvän myös omassa seurassa. En tarkoita, että kaikkien pitäisi sulautua samanlaisiksi


      • Anonyymi

        😋😍😋😍😋😍😋😍😋

        😋 ­N­­­y­­­m­­f­o­­­m­­­a­­a­n­i -> https://l24.im/ecC7ux#kissagirl21

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Minäkin koen usein ulkopuolisuutta porukoissa. On vaikea päästä mukaan jutteluun ja olen yleensä paljon hiljaa

      • Anonyymi

        Sama juttu. Olen kai aina jotenkin estynyt joukoissa, ujo ja totinen. Vaikea antaa itsestäni jotain, mieluummin olen se kyselijä ja kuuntelija, tai vetäydyn tarkkailijaksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sama juttu. Olen kai aina jotenkin estynyt joukoissa, ujo ja totinen. Vaikea antaa itsestäni jotain, mieluummin olen se kyselijä ja kuuntelija, tai vetäydyn tarkkailijaksi.

        Siinä ei ole mitään pahaa, jos enemmän tarkkailee sivusta mitä muut puhuvat ja tekevät.
        On paljon ihmisiä, jotka ihan mielellään tarkkailevat, ennen kuin jossain vaiheessa osallistuvat itsekin enemmän.


    • Anonyymi

      Koen noin koska ei ole vain mitään yhteistä kenenkään kanssa. En ole vain tavannut henkilöitä jotka on jotenkin samalla aaltopituudella.

    • Anonyymi

      Eikö kuppikuntia muodostu työpaikoilla herkästi. Niistä voi jäädä ulkopuolelle. Ihmiset nyt vain on aika syrjiviä paskiaisia.

    • Anonyymi

      Kaiken maailman pakkohierarkiat "no sä oot meitä alempi kun olet homo" tai "muualta" tai "eri ikäinen"

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      44
      2614
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      125
      2010
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      89
      1704
    4. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      162
      1309
    5. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      68
      1260
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      51
      1137
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      69
      1092
    8. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      1066
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      72
      1023
    10. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      32
      977
    Aihe