Tässä olen pienyrittäjä miettinyt, miksi yrityksen tuloveron pitää olla niinkin suuri voiton osuudesta, kuin 20%?
Yrityksen tehtävä on kuitenkin tuottaa voittoa, ja tämä voitto olisi pk-yrityksille tärkeää puskuria.
Varmasti koronan aikana nähtiin miten nopeasti kassa vajuu, kun tuloa ei ole. Jos teet 60 tuhannen tuloksen maksat siitä 12 tuhatta veroa.
Palkintona tuloksen teosta yritystä siis rangaistaan "lisäverolla".
Eikö olisi kohtuullista, jos veroprosentti olisi progressiivinen voittoon nähden? Voittoa pitäisi tehdä, mutta samaan aikaan sitä ei tee mieli tehdä.
Ei mulla muuta, kiitos ja anteeksi
Yrityksen tulovero
3
446
Vastaukset
- Anonyymi
Virossa yrityksen tekemää voittoa verotetaan vasta silloin kun voittoa nostetaan omistajille osinkona. Silloin veroa peritään 20%.
https://1office.co/fi/blog/veroprosentit-virossa-ruotsissa-suomessa-ja-ukssa/
Suomessa on useasti ehdotettu, että voitaisiinko meilläkin siirtyä tällaiseen Viron tyyppiseen veromalliin. Se saisi yrityksiä kasvattamaan pääomia, ja pyrkimään investointeihin ja kasvuun. Aina asia torppaantuu siihen, että EU-säännökset kieltävät tuollaisen yritysveron käyttöönoton.
Viro sai kuulemma jäsenyysneuvotteluissansa sovittua, että he voivat pitää siellä silloin käytössä olleen veromallin. - Anonyymi
Täällä kommunistit huutaa 20 % verosta, ennen se oli 42% onneksi EU laski
- Anonyymi
Tietysti voidaan vanhoja muistella, mutta onko valtion tehtävä verottaa yritys hengiltä vai tukea yritysten kasvua ja sitä mukaan valtion taloudellista kehitystä?
Kannattaa ottaa mallia ulkomailta tässäkin asiassa. Irlanti jossa verotus on alhaisin kehittyy jatkuvasti, miksi? No siksi että kansainväliset yritykset menevät sinne alhaisen verotuksen vuoksi. Vaikka verotus on alhainen tuottaa se valtiolle ylijäämää.
Suomessa ajatus malli, verotetaan enemmän ja enemmän niin kyllä se siitä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle273525Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A142750Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.1182682Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1152368Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt161937Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.771752Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥501668Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta261646Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001325- 1441324