Kaikilla kansalaisilla on perustuslaissa turvattu ilmaisuvapaus, tämä koskee myös kansanedustajia.
Vallanjaon perusperiaatteiden kyseenalaistamista ei ole julkisuudessa näkynyt.
Arvostelu on kohdistunut apulaisoikeuskansleri Mikko Puumalaisen toimintaan itärajan sulkupäätösten yhteydessä, varsinkin itse päätökseen.
Pidän äärimmäisen huolestuttavana sitä, että KHON presidentti kevyin, ellei olemattomin perustein kyseenalaistaa kansalaisten ja kansanedustajien sananvapauden.
KHO:n presidentti ottaa kantaa esittämättömiin väitteisiin
5
162
Vastaukset
- Anonyymi
Suomen oikeuslaitoksen politisoituminen on vakava uhka Suomen demokratialle ja oikeusvaltiolle.
Suomen oikeuslaitos on perua 1800-luvulta, jolloin Suomi oli Venäjän vallan alla. KHO:n presidentin sananvapaudenkin tulkinta on varmaan perua ja kaikua 1800-luvulta. Tämä vastaa hyvinkin Itänaapurinkin nykypäivän tulkintaa sananvapaudesta.- Anonyymi
Nyt ei edes sinne päinkään. Suomen oikeuslaitos perustuu roomalaiseen oikeuteen ja Ruotsin v. 1734 säädettyyn yleislakiin, eli kondifikaatioon.
Vuoteen 1889 Suomessa noudatettiin Ruotsin lakia, Suomen autonomiaan perustuen. Ei missään vaiheessa Venäjän lakia. V. 1889 jälkeen noudatettiin Suomen lakia, vaikka Suomi oli edelleen osa Venäjää.
- Anonyymi
KKO: Wagneriin kytkeytyvä ex-komentaja vapaaksi.
- Anonyymi
Änkyrävasemmistolaisella virkamiehellä on aina kaveri,
koskaan se ei ole yksin ja se kaveri on aina änkyrävasemmistolainen virkamies. - Anonyymi
"Arvostelu on kohdistunut apulaisoikeuskansleri Mikko Puumalaisen toimintaan itärajan sulkupäätösten yhteydessä, varsinkin itse päätökseen"
Arvostelu nimenomaanhan ei kohdistunut päätökseen. Se "arvostelu" oli kokoelma klassisia argumentaatiovirheitä olkiukoista ad hominemeihin ja sokerina kakun päällä "kännissä ja läpällä" esitetty "heitto", että laillisuusvalvoja tulisi erottaa, kun hänen näkemyksensä ei miellyttänyt.
Ilmaisunvapaus turvataan perustuslaissa vaan ei vailla vastuuta. Ja ilmaisunvapaus se on KHO:n presidentilläkin, vaikka Suoli24:n persuänkyrät eivä siitä tykkääkään. Heille ilmaisunvapaus on yhtä valikoivaa, kuin suvaitsevaisuus vihervassarille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17711208
- 545328
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462565- 372256
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131781Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,431685Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311320Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v361275Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61096Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo1121014