KHO:n presidentti ottaa kantaa esittämättömiin väitteisiin

Anonyymi-ap

Kaikilla kansalaisilla on perustuslaissa turvattu ilmaisuvapaus, tämä koskee myös kansanedustajia.
Vallanjaon perusperiaatteiden kyseenalaistamista ei ole julkisuudessa näkynyt.
Arvostelu on kohdistunut apulaisoikeuskansleri Mikko Puumalaisen toimintaan itärajan sulkupäätösten yhteydessä, varsinkin itse päätökseen.
Pidän äärimmäisen huolestuttavana sitä, että KHON presidentti kevyin, ellei olemattomin perustein kyseenalaistaa kansalaisten ja kansanedustajien sananvapauden.

5

206

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomen oikeuslaitoksen politisoituminen on vakava uhka Suomen demokratialle ja oikeusvaltiolle.
      Suomen oikeuslaitos on perua 1800-luvulta, jolloin Suomi oli Venäjän vallan alla. KHO:n presidentin sananvapaudenkin tulkinta on varmaan perua ja kaikua 1800-luvulta. Tämä vastaa hyvinkin Itänaapurinkin nykypäivän tulkintaa sananvapaudesta.

      • Anonyymi

        Nyt ei edes sinne päinkään. Suomen oikeuslaitos perustuu roomalaiseen oikeuteen ja Ruotsin v. 1734 säädettyyn yleislakiin, eli kondifikaatioon.
        Vuoteen 1889 Suomessa noudatettiin Ruotsin lakia, Suomen autonomiaan perustuen. Ei missään vaiheessa Venäjän lakia. V. 1889 jälkeen noudatettiin Suomen lakia, vaikka Suomi oli edelleen osa Venäjää.


    • Anonyymi

      KKO: Wagneriin kytkeytyvä ex-komentaja vapaaksi.

    • Anonyymi

      Änkyrävasemmistolaisella virkamiehellä on aina kaveri,
      koskaan se ei ole yksin ja se kaveri on aina änkyrävasemmistolainen virkamies.

    • Anonyymi

      "Arvostelu on kohdistunut apulaisoikeuskansleri Mikko Puumalaisen toimintaan itärajan sulkupäätösten yhteydessä, varsinkin itse päätökseen"

      Arvostelu nimenomaanhan ei kohdistunut päätökseen. Se "arvostelu" oli kokoelma klassisia argumentaatiovirheitä olkiukoista ad hominemeihin ja sokerina kakun päällä "kännissä ja läpällä" esitetty "heitto", että laillisuusvalvoja tulisi erottaa, kun hänen näkemyksensä ei miellyttänyt.

      Ilmaisunvapaus turvataan perustuslaissa vaan ei vailla vastuuta. Ja ilmaisunvapaus se on KHO:n presidentilläkin, vaikka Suoli24:n persuänkyrät eivä siitä tykkääkään. Heille ilmaisunvapaus on yhtä valikoivaa, kuin suvaitsevaisuus vihervassarille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      58
      1157
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      56
      1071
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      114
      1032
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      930
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      94
      888
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      745
    7. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      27
      701
    8. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      191
      662
    9. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      70
      648
    10. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      73
      617
    Aihe