Kaikilla kansalaisilla on perustuslaissa turvattu ilmaisuvapaus, tämä koskee myös kansanedustajia.
Vallanjaon perusperiaatteiden kyseenalaistamista ei ole julkisuudessa näkynyt.
Arvostelu on kohdistunut apulaisoikeuskansleri Mikko Puumalaisen toimintaan itärajan sulkupäätösten yhteydessä, varsinkin itse päätökseen.
Pidän äärimmäisen huolestuttavana sitä, että KHON presidentti kevyin, ellei olemattomin perustein kyseenalaistaa kansalaisten ja kansanedustajien sananvapauden.
KHO:n presidentti ottaa kantaa esittämättömiin väitteisiin
5
200
Vastaukset
- Anonyymi
Suomen oikeuslaitoksen politisoituminen on vakava uhka Suomen demokratialle ja oikeusvaltiolle.
Suomen oikeuslaitos on perua 1800-luvulta, jolloin Suomi oli Venäjän vallan alla. KHO:n presidentin sananvapaudenkin tulkinta on varmaan perua ja kaikua 1800-luvulta. Tämä vastaa hyvinkin Itänaapurinkin nykypäivän tulkintaa sananvapaudesta.- Anonyymi
Nyt ei edes sinne päinkään. Suomen oikeuslaitos perustuu roomalaiseen oikeuteen ja Ruotsin v. 1734 säädettyyn yleislakiin, eli kondifikaatioon.
Vuoteen 1889 Suomessa noudatettiin Ruotsin lakia, Suomen autonomiaan perustuen. Ei missään vaiheessa Venäjän lakia. V. 1889 jälkeen noudatettiin Suomen lakia, vaikka Suomi oli edelleen osa Venäjää.
- Anonyymi
KKO: Wagneriin kytkeytyvä ex-komentaja vapaaksi.
- Anonyymi
Änkyrävasemmistolaisella virkamiehellä on aina kaveri,
koskaan se ei ole yksin ja se kaveri on aina änkyrävasemmistolainen virkamies. - Anonyymi
"Arvostelu on kohdistunut apulaisoikeuskansleri Mikko Puumalaisen toimintaan itärajan sulkupäätösten yhteydessä, varsinkin itse päätökseen"
Arvostelu nimenomaanhan ei kohdistunut päätökseen. Se "arvostelu" oli kokoelma klassisia argumentaatiovirheitä olkiukoista ad hominemeihin ja sokerina kakun päällä "kännissä ja läpällä" esitetty "heitto", että laillisuusvalvoja tulisi erottaa, kun hänen näkemyksensä ei miellyttänyt.
Ilmaisunvapaus turvataan perustuslaissa vaan ei vailla vastuuta. Ja ilmaisunvapaus se on KHO:n presidentilläkin, vaikka Suoli24:n persuänkyrät eivä siitä tykkääkään. Heille ilmaisunvapaus on yhtä valikoivaa, kuin suvaitsevaisuus vihervassarille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka912541- 671475
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww861447EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje131208- 81943
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19920Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta105814Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe37814- 54793
- 30716