KHO:n presidentti ottaa kantaa esittämättömiin väitteisiin

Anonyymi-ap

Kaikilla kansalaisilla on perustuslaissa turvattu ilmaisuvapaus, tämä koskee myös kansanedustajia.
Vallanjaon perusperiaatteiden kyseenalaistamista ei ole julkisuudessa näkynyt.
Arvostelu on kohdistunut apulaisoikeuskansleri Mikko Puumalaisen toimintaan itärajan sulkupäätösten yhteydessä, varsinkin itse päätökseen.
Pidän äärimmäisen huolestuttavana sitä, että KHON presidentti kevyin, ellei olemattomin perustein kyseenalaistaa kansalaisten ja kansanedustajien sananvapauden.

5

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomen oikeuslaitoksen politisoituminen on vakava uhka Suomen demokratialle ja oikeusvaltiolle.
      Suomen oikeuslaitos on perua 1800-luvulta, jolloin Suomi oli Venäjän vallan alla. KHO:n presidentin sananvapaudenkin tulkinta on varmaan perua ja kaikua 1800-luvulta. Tämä vastaa hyvinkin Itänaapurinkin nykypäivän tulkintaa sananvapaudesta.

      • Anonyymi

        Nyt ei edes sinne päinkään. Suomen oikeuslaitos perustuu roomalaiseen oikeuteen ja Ruotsin v. 1734 säädettyyn yleislakiin, eli kondifikaatioon.
        Vuoteen 1889 Suomessa noudatettiin Ruotsin lakia, Suomen autonomiaan perustuen. Ei missään vaiheessa Venäjän lakia. V. 1889 jälkeen noudatettiin Suomen lakia, vaikka Suomi oli edelleen osa Venäjää.


    • Anonyymi

      KKO: Wagneriin kytkeytyvä ex-komentaja vapaaksi.

    • Anonyymi

      Änkyrävasemmistolaisella virkamiehellä on aina kaveri,
      koskaan se ei ole yksin ja se kaveri on aina änkyrävasemmistolainen virkamies.

    • Anonyymi

      "Arvostelu on kohdistunut apulaisoikeuskansleri Mikko Puumalaisen toimintaan itärajan sulkupäätösten yhteydessä, varsinkin itse päätökseen"

      Arvostelu nimenomaanhan ei kohdistunut päätökseen. Se "arvostelu" oli kokoelma klassisia argumentaatiovirheitä olkiukoista ad hominemeihin ja sokerina kakun päällä "kännissä ja läpällä" esitetty "heitto", että laillisuusvalvoja tulisi erottaa, kun hänen näkemyksensä ei miellyttänyt.

      Ilmaisunvapaus turvataan perustuslaissa vaan ei vailla vastuuta. Ja ilmaisunvapaus se on KHO:n presidentilläkin, vaikka Suoli24:n persuänkyrät eivä siitä tykkääkään. Heille ilmaisunvapaus on yhtä valikoivaa, kuin suvaitsevaisuus vihervassarille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22532
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      90
      9765
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      50
      7697
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      93
      6479
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      190
      6206
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      63
      5805
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      57
      5301
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5193
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      121
      4853
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4539
    Aihe