Nyt ruotsille vähemmistökielen asema, samalla luovuttaisiin pakko- ja virkamiesruotsista

Anonyymi-ap

Ruotsi antoi suomen kielelle virallisen vähemmistökielen aseman ilman “suomipakkoa”, Yhtä hyvin tämä voisi olla käytössä suomessakin. Eli ruotsille suotaisiin vähemmistökielen asema ja samalla luovuttaisiin pakko- ja virkamiesruotsista.

14

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Halla-aho on taas lähestynyt Henriksson kanssa . Eikä suomenruotlainen heil hallalaho ole ikinä sanonut mitään ruotsin kieltä vastaan . No jussihan on kyl kirjoittanut olevansa arjalainen .

      • Anonyymi

        Halla-aho on eräässä pressakyselyssä sanonut, että kannattaa pakkoruotsin poistoa ja virkamiespakkoruotsin poistoa. Selvä kannanotto.


    • Anonyymi

      Sulla on tämä vakavaksi käynyt mielenterveys ongelma joka paranee sillä että lisätään ruotsinkielen osuutta opetusohjelmassa.

      • Anonyymi

        Se on saanut rukkaset joltain svedulta..se nauroi tolle ku pikku pippeli ei seissyt..aiheutti loppuiän tuuman..nyt käy sitä yhden miehen sotaansa täällä..ei se auta mutku se vaan luulet tää auttaa..pienestä ei saa isompaa vaikka kuinka yrittää


      • Anonyymi

        Otatteko pakkoruotsin kritiikin noin henkilökohtaisesti, että pitää ilkeillä, kun et pakolle mitään perusteita keksi?


    • Anonyymi

      Pakkoruotsista pääsee muuttamalla muualle, ettei jatka kärsimyksiä eikä vaadita enkun taitoja. Pakollinen mikään ei ole, kunhan lopettaa koulut ja hommaa ammatin.

      Muulta osin, ainoa pakollinen kieli suomalaiselle on ruotti, jonka lisäksi sitten otettava toinenkin pakko, joka vaatii omaopetusta kun lopettaa päiväkoulut ja valita jokin kieli kuten norja sieltä, tai muu mahdollinen kieli josta katsoo olevan itsellensä hyötyä ja joka on hyväksyttävämpi kieli kuin enkku.

      Suomelaisella on se etu, ettei enkkua ole pakko opiskella, ja siihen jos opiskelee ranskaa, ei enkku tule olemaan pakollinen jatkossakaan (jokin muu kieli sitten olettaisin), ja Saksassa enkkua vaaditaan vain ruottin verran pakollisena.

    • Anonyymi

      Hyvä ajatus

    • Anonyymi

      Nyt!

    • Anonyymi

      Tämä olisi fiksua

    • Anonyymi

      Järkevintä

    • Anonyymi

      Tämä olisi järkevää

    • Anonyymi

      Järkevintä

    • Anonyymi

      Kielipolitiikka uusiksi

      • Anonyymi

        Heti


    Ketjusta on poistettu 20 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      61
      2548
    2. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      21
      1763
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      13
      1602
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1377
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      1272
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      83
      1159
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      38
      1055
    8. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1033
    9. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      22
      1020
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      58
      937
    Aihe