Persuilla tuntuu tuossakin asiassa muisti pätkiä.
Sekoitevelvollisuudesta päätettäessä persut oli hallituksessa, kun se toteutti "maailman kunnianhimoisinta bio-ohjelmaa".
https://yle.fi/a/3-9269895
Sekoitevelvollisuudesta päätettäessä persut oli hallituksessa, kun se toteutti "maailman kunnianhimoisinta bio-ohjelmaa".
https://yle.fi/a/3-9269895
Vastaukset 16
Vanhimmat
Kyllä, ja sen jälkeen onkin ollut niin monta muuttujaa, että myös peliä on muutettava.
Persut ehdottaa jo polttoaineenkin hinnan nousua.
Niinkö se oli puhe?
Foihan fiskaalikonservatismi.
Nyt siihen on mahdollisuus, kun maailmanmarkkinahinta on järkevissä lukemissa - hetken.
Huulipunahallituksen vika.
Tässä taas todistetaan sitä tosiasiaa, miten käy jos luottaa lipevään oikeistopopulistiin!
2015 myös mamutulva ja persut hallituksessa.
Persut pettää aina.
Anonyymi
11.12.2023 20:57
Sellainen mamuimuri se sinun Soinisi oli ***** ********. Onneksi tuli Halla ja pani Purran pannessa nyt rajoja mamuilta kiinni vuorostaan. Sinun ap unelmoidessa ps homppelien perään..Kirjaimellisesti 🤢🤮
Persuhan se Soini 2015 oli ja typerysten äänillä vei persut hallitukseen samoin kuin Purra 2023.
Soini muuten sai 2011 enemmän ääniä samasta vaalipiiristä kuin Purra 2023.
Ja nykyhallituspuolueet sai vähemmän ääniä kuin oppositiopuolueet, eli on perusteetonta väittää, että enemmistö äänestäneistä tahtoi muutosta.
Se siitä.
Ei avausta missä sinä pyhäjärven skitso et skitsoilisi?
Halla persut ei istuneet päivääkään Sipulin hallituksessa esim. ao:n yrittäessä tehdä em:lla tavalla kepulaisista metsänomistajista jne. rahamiehiä.. Osasi ennen Suomen asioiden sotkemista hallituksessa tämä kepujen tuhoaja pelata omaankin pussiin valtion varoja enemmän kuin riittävästi. Sinun Soinisi antaessa salkkua vastaan periksi jopa hallintarekisterilaissa että nämä perkeleet pystyi piilottamaan bisneskytköksiään 🤮
Persut äänesti yksimielisesti asioista ja kyllä persut oli hallituspuolue.
Tää on muuten kuvaava juttu siitä, kuinka nopeasti persu pettää.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/201706152200211426
Hallintarekisterilaki ja persut.
https://yle.fi/a/3-9603558
Tuossakin se sinun Soinisi antoi periksi että saa pitää salkkunsa. Nyt loisii sopeutumisrahalla itseään ihaillen kertoen kaikille mikä suurmies hän oli Sipilän hallituksessa. Saatanan Sipilän sylikoira 🤮
Sellaisia ne persut on, ei niihin kannata luottaa. Nyt hallituksessa on Purra Orpon puudelina. Purra kantaneekin muuten vastuun persujen kannatuksen romahtamisesta vaalikauden aikana, ellei uusilla valheilla kauden loppuessa pysty uuteen kusetukseen. Tyhmimmät persukannattajat tosin eivät vieläkään hoksaa/myönnä tulleensa kusetetuiksi ja onhan kannattajissa osa sellaisiakin, jotka oikeasti hyötyvät persujen kokoomuspolitiikasta, jota persut toki ei ennen vaaleja aikoneet harjoittaa, päinvastoin, mutta valettahan se oli.
Populistista persuvaletta.
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/b81dcba4-0626-4703-88cb-f4106c01b17b
Hinta
Onneksi hallitus onkin jo ehdottanut persujen suulla hinnan korottamista.
Jos bensa maksaisi 10€/litra, tulisi vain tuttuja vastaan.