Saarikko ja Ojala kommentoivat LL Pisa-tutkimuksen huonoja tuloksia, mutta kumpikaan ei maininnut syistä tärkeintä: maahanmuuttoa. Jos luokassa mennään hitaimmin oppivan mukaan niin tulokset eivät voi ollakaan paremmat.
Isot luokat ja kännyt ovat vain pieni osa ongelmaa. Ja tämä ensikäden tietoa opettajilta. Eli "apukoulu"luokat takaisin, ja normaali luokalle pääsee, kun osaa suomenkielen auttavasti.
Kopit tänään
3
298
Vastaukset
- Anonyymi
En jaksa uskoa maahanmuuton olevan tärkein syy. Taitaa muutenkin olla monia merkityksellisiä: mamut, vääränlainen inkluusio, motivaation puute, keskittymishäiriöt (känny&some!!!), liian yksilöidyt opsit, haitallisesti löysä kasvatus sekä myös liiallinen oma-alotteisuuden vaatimus ja ilmiöoppiminen (jos olen ymmärtänyt oikein, tuohan on hyvä metodi, mut sopiiko kaikille ja onko työläs opettaa?)
Mut kyllä mä ihmettelin, niitä Merja Mähkän mediassa näyttämiä 5.luokan matikan tehtäviäkin. Ne olis vaatinut 1.asteen yhtälön osaamista mikä ei taida kuulua(en muista) alakouluu, polynomiyhtälöistä puhumattakaan.
lajijasuris - Anonyymi
Kokonaisuuteen liittyen vaikka tapahtumapaikka onkin Vantaa. Eräässä koulussa erään luokan opettaja oli ainoa suomenkielinen. Kaikki oppilaaat olivat mamuja, mamuja eri puolilta maailmaa.
Tässä tapauksessa Pisa-pisteet, koulu sai tasan 0. - Anonyymi
Kyllä tämä on todella suuri ongelma, maahanmuutolle pitää saada stoppi
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1266683MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny595816Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.884499NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun994416Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1574221Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.901574- 3891437
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a301325- 811317
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?421102