Aisti laittaa tehtaansa Kiteelle
Ei kelvannut meille
Anonyymi-ap
6510
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kuka maksaa niiden hallin siellä Kiteellä?
6 miljoonaneuron muutos maksaa Aisti itse.
Puhoksen lopettaneella lastulevytehtaalla puiteet valmiina. On riskit vähän pienemmät kuin Pieksämäen kaupungilla olisi ollut.
Olisi kannattanut rakentaa urheiluhalli itse alunperin. Nyt maksetaan kaksinkertainen hinta grynderi yhtiölle. Leskisen lobbasi grynderin pojalleen ja sitten väistyi.
Urheilutalo olisi riittänyt ja taas olisi 5 miljoonaa velkaa vähemmällä. Valtuutettujen pitäisi muistaa millä sarjatasolla Pieksämäellä harrastetaan mitäkin lajia. Jäähalli oli harrastajien puhallus kaupungilta.
Kaupunki haluaa joskus jo etukäteen maksaa muiden virheet (Aisti). Ja turhan monesti jälkikäteen (Anolan vesihuolto). Rahat voisivat näihin riittää, jos ei virheitä tehtäisi myös omaan piikkiin (Veturitallien alueeseen uponneet rahat).
Nyt on pokerin pidettävä. Jos sivusta tulee liikuntahallille uusi omistaja, niin hyvä. Jos ei ole ketään tulossa, niin kaupunki ainoana potentaalisena ostajana sanelee hinnan. Ei myyjä. Vai onko meillä vaara, että valmistelijaa viedään taas kuin litran mittaa?
Et sä tiedä mitään tästä aiheesta, joten älä jupise.