Matti Hagman pelinumero 20

Anonyymi-ap

HIFK on jäädyttänyt Hagmanin pelinumeron 20.

Matti Hagman nousi ensimmäisenä Suomessa kiekko-oppinsa saaneena suomalaispelaajana NHL:ään. Tämä tapahtui kaudella 1976–77, jolloin taalaliigassa ei pelannut kuin kolme eurooppalaista. Erityisesti ”Hakki” muistetaan eksaktista lättysyötöstään ja briljantista peliälystään, jotka siivittivät hänet 1980-luvulla ensimmäiseksi palvotuksi kiekkotähdeksi Suomessa ja HIFK:n ylimielisyyttä huokuneen brändin ikoniksi.

Taitopelaajana pidetyn Hagmanin sopeutumista hankaloitti yleinen välinpitämätön asenne eurooppalaisia pelaajia kohtaan. Päävalmentaja Cherry oli avoimesti myöntänyt suorastaan vihaavansa eurooppalaispelaajia.

-Maddy Hagman on paras keskushyökkääjä, jonka rinnalla olen koskaan pelannut, Messier, kuusinkertainen Stanley Cup -voittaja, latasi. Painavasti sanottu, sillä Messier oli pelannut myös muuan Wayne Gretzkyn rinnalla, juuri Edmonton Oilersissa: https://www.is.fi/jaakiekko/art-2000005470093.html

Matti Hagman oli oman aikakautensa suurin lätkäpersoona, omiensa ihailema ja vastustajien vihaama ristiriitainen stadilainen kukkopoika: https://www.jalkipeli.net/stadin-kingia-hifkn-matti-hagmania-ihailtiin-ja-vihattiin/

Matti Hagman koki pahamaineisen 1970-luvun Boston Bruinsin, mutta ajan henki ei ollut suomalaistähden puolella: https://www.jatkoaika.com/Artikkeli/Matti-Hagman-koki-pahamaineisen-1970-luvun-Boston-Bruinsin-mutta-ajan-henki-ei-ollut-suomalaist%C3%A4hden-puolella/225957

Hakin playoff-maalit NHL:ssa: https://www.youtube.com/watch?v=pVE38z8u6PQ

7

877

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se oli teknisesti briljantti, aikansa mestarityö. Ruuhkaisellakin kentällä se nousi aina huomaamatta ilmaan –nousi vakaasti ja vaivattomasti yli kaikkien esteiden. Sen nostovoima kumpusi taidosta, jota Newtonkaan ei olisi hallinnut.

      Ilmojen halki kävi sen tie. Kävi ilman sakkauksia ja turbulensseja, kävi aina laakana.

      Turistien tutkakuvassa sen lento näytti poikkeukselliselta, samoin erityisesti laskeutuminen. Turistit tiesivät, ettei se liukuisi alas vatkaten kuin Tupolev. He tiesivät sen laskeutuvan pehmeästi.

      Se oli kuin Finnairin DC-10 – paitsi ettei se laskeutunut myöhässä.

      Se oli Matti Hagmanin eksakti lättysyöttö.

      Se oli legendaarisen ”Hakin” täsmäase, jolla hän toimitti kiekon napakasti joukkuetoverin lapaan, oikeaan paikkaan ja juuri oikeaan aikaan. Sitä jäätaidetta muut SM-liigapelaajat hämmästelivät vierestä kuin turistit. Taidetta, jonka arvo ymmärrettiin kunnolla vasta, kun se vietiin pois.

      https://www.is.fi/jaakiekko/art-2000001928660.html

    • Anonyymi

      Kun HIFK:n numero 20 hyppäsi takavuosina kaukaloon, vastustajat olivat varpaisillaan. Pelien jälkeen paine jatkui – usein jopa pahempana.

      Kun elämäntaiteilijan verbaaliturpa alkoi laulaa, vastustajat olivat raivoissaan: milloin Rauma olisi Hagmanin mielestä pitänyt työntää mereen, milloin heinähatut olisivat hänen puolestaan saaneet haistaa veen.

      https://www.is.fi/sm-liiga/art-2000000995902.html

    • Anonyymi

      Parhaiten on jäänyt mieleen kausi 1991-92 ja muistan Hakin odottamassa vastustajan siniviivalla, kun muut hakivat ylivoimalla vastustajan purkukiekkoa omasta päästä. Ja heti hyökkäysalueella päästyään, kiekko toimitettiin Hakille. Ja piste-ennätyksen todistaminen kotipelissä. Vaikka ikää oli ja se myös näkyi liikkeessä tuolla kaudella aika pahasti, niin kyllähän miehen pelisilmä ja kiekkoäly olivat aivan omaa luokkaansa.

      Ei ole turhaan Mark Messier kehunut Hakin olleen paras sentteri, jonka kanssa on pelannut. Ja Messier on kuitenkin aika kovien miesten kanssa pelannut.

      • Anonyymi

        Peliminuutteihin verrattuna Hagman oli joukkueensa tehokkain pelaaja, parempi kuin Gretzky!


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Hieno suomipelaaja, mutta p-amerikkalaiset vapaaottelu- & rasismiliigat täysin yliarvostettuja läpi historian.

      On pari muutakin hienoa pelaajaa.

    • Anonyymi

      Otto onko kieakkoiliat kuvina keräilysarja antaa joululahjaksi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6278
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      350
      5764
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2763
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2198
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1888
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1088
    Aihe